Свята, які традиційно об’єднують родини за одним столом, цього року для багатьох українців стануть часом розлуки. Повномасштабна війна, що триває вже третій рік, залишає глибокий слід у житті громадян, змінюючи навіть такі усталені звичаї, як новорічні й різдвяні святкування.
З 29 листопада по 14 грудня 2024 року Фонд Демократичні ініціативи ім. Ілька Кучеріва разом із соціологічною службою Центру Разумкова провів всеукраїнське опитування. Вдалося з’ясувати, скільки українців через війну не зможуть бути під час свят поряд з близькими. Найцікавіше — далі.
Як українці планують святкувати Різдво та Новий рік 2025
У експерименті взяли участь 1518 респондентів із різних регіонів України, за винятком окупованих територій і зон активних бойових дій. Статистична похибка не перевищує 2,6%.
Можна стверджувати, що абсолютна більшість опитаних (56%) цьогоріч святкуватиме як Різдво, так і Новий рік. Тільки Різдво планують відзначити 11% респондентів, а лише Новий рік — 4%. Ще 11% відповіли, що взагалі не будуть святкувати, а 18% — поки не визначилися.
Свята здебільшого проведуть у колі знайомих (88%), проте 7% респондентів зустрінуть їх на самоті. Частіше це стосується мешканців східних регіонів або українців, які не мають достатньо коштів для святкування.
До того ж 50,5% респондентів зазначили, що мають близьких людей, з якими б хотіли провести свята, але не зможуть цього зробити. Найпоширенішими причинами є перебування рідних на фронті (39%) або за кордоном (38%).
Емоційний стан українців
Зараз на фоні війни, провідними почуттями, які супроводжують українців, залишаються надія (55%) і тривога (45%). Молодь віком 18-29 років частіше відчуває оптимізм і надію, тоді як респонденти старшого віку більш схильні до тривоги та страху.
Цікаво, що навіть ті, хто має близьких на фронті або в тимчасовій окупації, не уникають святкувань. Це свідчить про стійкість духу і їхнє бажання зберігати зв’язок з традиціями.
Попри важкі реалії війни, українці демонструють незламність і здатність шукати світло навіть у найтемніші часи. Свята, хоч і з відчутною гіркотою розлуки, залишаються важливим символом єдності та віри в перемогу.
Читай також про Старий Новий рік 2025 в Україні.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.