Українці майже одностайно відреагували на останні політичні події кінця лютого та початку березня. Переконання того, що нам потрібен надійний мир, зростає, так само як і рівень підтримки президента.
Водночас українці вчаться більше покладатися на власні сили та не залежати від інших. Які ще емоції переживає нація в найбуремніший для неї час — в інтерв’ю РБК-Україна поділилася соціологиня та засновниця Gradus Research Євгенія Близнюк.
США більше не найголовніший партнер
Після неоднозначних заяв Трампа про “диктаторство” Зеленського рейтинг чинного президента зріс, а довіра до США зменшилася. Багато українців впевнені, що вибори можливі лише після закінчення війни.
А ще дедалі більше людей розраховують на підтримку Європи: надії покладають на Британію, країни Балтії та Францію.
— Від початку повномасштабного вторгнення США ідентифікувались більшістю українців як один з двох ключових партнерів України — другим партнером була Велика Британія, — каже Євгенія і додає, що обсяги допомоги, санкції та інша підтримка сприймалася як визначальна.
Але останнє дослідження, проведене одразу після зустрічі президентів України та США у Вашингтоні, показало зниження довіри до США. 70% опитаних відповіли, що ставлення до Америки погіршилося.
Окрім заяв Трампа, на падіння рейтингу вплинули сигнали про припинення військової допомоги й надання розвідданих. Тож станом на зараз США не перебуває в топі дружніх країн.
Америка спустилася до другої половини списку (між Китаєм і Індією), і водночас сприймається як шоста найменш дружня країна (без врахування РФ). Найбільше негативу до США відчувають жінки та вікова категорія 18-24 років.
Хто тепер фаворит українців
Тепер Україна більш прихильна до країн Європи. Першою у списку йде Велика Британія (59%), далі країни Балтії (54%), Франція (54%), Польща (51%) та Німеччина (50%).
Головна причина — послідовна підтримка цих держав у контексті військової та гуманітарної допомоги.
Українці перепрофілюють свідомість та сприймають Європу як основного партнера і бажаного союзника у війні з РФ. Також високі позиції в переліку дружніх країн зберігає Канада.
Справжній рейтинг Зеленського
На тлі звинувачень у диктаторстві готовність голосувати за Зеленського серед дорослого населення України зросла з 17 до 23%. А після прес-конференції в Овальному кабінеті підтримка президента збільшилася до 28%.
При цьому рейтинг схвалення діяльності президента (так званий Approval Rating) становить 49%, зазначає Євгенія Близнюк. Це на 5% вище за рейтинг Трампа за даними Reuters/Ipsos.
Рішучість продовжувати боротьбу зміцнюється
Коли США зупинили військову допомогу та передачу розвідданих, 46% респондентів заявили, що Україна зможе продовжувати боротьбу навіть за умов зменшення чи припинення американської допомоги.
Також більше людей вважають, що справи в Україні рухаються у правильному напрямку. У грудні 2024 частка таких громадян становила 36%, а в березні 2025 зросла до 44%.
Вибори в Україні не на часі
У березні 58% українців зазначили, що вибори варто проводити тільки після завершення війни. Цей показник зріс у порівнянні з лютим 2025, коли частка таких людей становила 52%.
Водночас якби президентські вибори в Україні відбулися найближчого тижня, в них, за даними Gradus Research, взяли б участь 74% опитаних.
Чи закінчиться війна у 2025 році — думки українців
Лише близько чверті українців сподіваються, що війна закінчиться до кінця поточного року, зазначає Євгенія Близнюк.
— В цьому показнику відображається не тільки й, можливо, не стільки обʼєктивна оцінка ситуації, як величезна втома від життя у війні. Тож я інтерпретую цей показник як прояв надії нашого суспільства на краще.
Детальніше про результати дослідження Gradus щодо боротьби без підтримки США ми розповідали раніше.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.