Життя на валізах: автор стрічки Домівка на спині про проблему біженців, про яку не говорять

Яна Брензей ведуча і журналістка програми Вікна-новини

Шість мільйонів українців наразі перебувають за межами України у статусі біженців. Переважна кількість цих людей — це жінки та діти. Такі дані міжнародної організації з міграції.

Осмислити цей досвід спробували автори стрічки Домівка на спині. В її основі історія двох жінок Тетяни та Альони, які виїхали за кордон після початку повномасштабного вторгнення і зіштовхнулися із питаннями, що робити далі — облаштовувати своє життя там чи повертатися додому. Фільм отримав спеціальну відзнаку фестивалю Doc Kyiv Fest.

Режисер стрічки Домівка на спині Володимир Бакум розповів Яні Брензей про створення фільму. Він говорить, що ідея для фільму з’явилась минулої весни. Тоді багато людей “жили на валізах” і їм доводилось робити вибір: або повертатись в Україну, або залишатись закордоном.

Коли з’явилась ідея знімати стрічку Домівка на спині

— Це було минулої весни, якраз той час, коли була перша річниця повномасштабного вторгнення. І якось так у просторі літало питання, що люди зачекалися, умовно, нашої перемоги. Вони ж дуже довго сиділи на валізах.

Мені тоді здалося, що минула весна — це той період, коли люди почали вирішувати, що далі робити. Чекати на місці неможливо, треба зрозуміти: або залишатися, будувати життя в Європі, або в інших частинах світу, або повертатись додому.

Багато людей поїхали з дітьми, і треба розуміти, що дитина не може постійно вчитися онлайн. І якраз в нас в Україні почалось питання, що ті діти, які вчились онлайн, їм треба або повертатися, або їх переводять в школу в Європі. І ми вирішили цей фільм знімати саме тоді, коли це гостре питання було переселенців, що робити далі.

Про документалістику спостережень

— Ми показуємо те, що ми бачимо. Я працював як творець ігрового кіно, тому хотілося б принести саме такого артового бачення. Звичайно, є також інтерв’ю в цьому фільмі, але вони все одно зроблені в такій ігровій формі.

І саме такий стиль дозволив, мені здається, більше людям усвідомити все самостійно. А не нав’язувати їм якусь свою правду. Вони самі зрозуміли від героїнь, у якій ситуації перебувають біженці. Тому що ці бар’єри між людьми, які живуть в Україні, і які переїхали, зараз в дуже напруженому стані.

Коли фільм з’явиться на великих екранах

— Він вже був в ефірі один раз минулої осені. А потім ми з нашими продюсерами ухвалили рішення, що він має фестивальну перспективу. І ми зараз активно його подаємо на різні фестивалі не тільки в Україні, але й в Європі, тому що тема досить актуальна.

Тому коли мине фестивальний період, це близько півроку чи рік, фільм обов’язково з’явиться і в ефірі, і в мережі.

Як за кордоном сприймають фільм Домівка на спині

— Його бачили німці, поляки. Їм все знайоме, особливо Польщі. У нас є в фільмі коментарі поляків, які допомагають українцям. Вони кажуть, що навпаки мотивують українців залишатися в Польщі, як не дивно.

Чому? Тому що багато поляків теж емігрували в інші країни, а робочі місця зайняли українці. Тому вони мотивують залишатися в Польщі. Але ми все одно чекаємо на своїх вдома.

Останнім часом у пресі почастішали повідомлення про поступове скорочення допомоги українцям, особливо, якщо вони не інтегрувалися чи відмовилися від запропонованої роботи. Тому читай, як українські біженці живуть за кордоном.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.

Категорії: Lifestyle Відео