Письменниця понад часом! Що варто знати українцям про Ольгу Кобилянську — цікаві факти

Даніїл Самсонов Журналіст програми Факти ICTV

Днями ми відзначали 160 річницю з дня народження Ольги Кобилянської. Колись вона сказала: Мої ідеали були: бачити свій народ сильним, на рівні з іншим народом, культурним, жінок його укінченими типами, гідними репрезентантками його, і силою, з котрою мож було у всіх випадках числитися.

Я заєдно думала: всі ми повинні різьбити самі себе. Найкраще, що ми можемо зробити зараз — дізнатися більше про її життя та творчість.

Ольга Кобилянська: цікаві факти з біографії та творчості

Читати Кобилянську — естетичне задоволення — це високий літературний стиль, хоч із вкрапленнями буковинської лексики. Це непідробні ідеали, це про те, як “Бути самим собі ціллю!” — ці слова подарувала одній зі своїх героїнь — геніальна українська письменниця — Ольга Кобилянська.

Жінка на найвищих керівних посадах, у політиці, бізнесі чи війську — нині це норма. Але понад століття тому про такі можливості Ольга Кобилянська могла тільки мріяти. Саме вона серед перших взялася боротись за жіночу справедливість.

Вона походила з інтелігентної буковинської родини, тоді край належав Австро-Угорщині. З дитинства Ольга вільно розмовляла німецькою, польською, а згодом і українською. Мала шалений потяг до знань.

Однак отримала всього чотири класи школи. Цього дівчинці задосить — вважали батьки. Натомість дали освіту п’яти її братам. Та Ольга вчилася сама, перечитала всю бібліотеку, позичала у братів книги та конспекти.

Німецька література дала їй змогу ознайомлюватися з найкращими зразками європейської літератури через переклади, а також найпрогресивнішими ідеями, — каже кандидатка філологічних наук Ірина Побідаш.

Так Кобилянська захопилася ідеєю фемінізму, яка активно ширилася Європою. Вона була певна, освіта не завадить їй бути хорошою домогосподаркою чи матір’ю. Психологія жіночої сутності — ця ідея стане наскрізною у творах Кобилянської.

Одного разу Ольга Кобилянська отримала листа від Лесі Українки. Леся Українка була захоплена Царівною, наголошувала, що це справжній літературний талант, а не дилетантизм.

Вони стали подругами й соратницями в мистецтві, спорідненими душами, бо підтримували одна одну в найважчі миті. Дружба тривала 14 років, хоча бачилися жінки всього тричі, та завжди листувалися.

Серед українських письменниць вона не має собі рівної на ниві новели і повісті, — писав Іван Франко про повість Кобилянської Земля.

Земля в Національному театрі ім. Івана Франка йде шостий рік. Заслужений артист України Віктор Жданов каже, зараз ми боремося за свою землю, от і відповідь, чому вистава досі популярна. Вона написана з любов’ю до своєї землі.

Новели, оповідання, повісті з-під пера Кобилянської вивели українську літературу на світовий рівень. Критики мали рацію — Кобилянська кинула виклик чоловічій літературі й зуміла довести, якою може бути самодостатня і незалежна жінка, коли бере життя у свої руки.

Письменниця наче знала, що пише “на всі віки”. Вона так і не стала актрисою, але вистави за її повістями збирають повні зали, за ними знімають фільми. За їх мотивами пишуть пісні — усе це робить Ольгу Кобилянську — письменницею понад часом.

Раніше ми розповідали, які книги про Голодомор варто прочитати кожному.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.

Категорії: Lifestyle Відео