22 березня окупанти знищили теплоцентралі та електропідстанції Харкова. У місті відключили опалення, вуличне освітлення, електрику вимикають за графіками.
Російська армія повторно б’є по вже понівечених енергооб’єктах, а в домівках містян стає все менше світла. На відновлення енергетики потрібні мільярди.
А тим часом міська влада Харкова вже починає думати, як опалювати місто наступною зимою.
Відключення світла: як Харків оговтується від наслідків російських атак
22 березня російська армія завдала масованого ракетного удару по енергетичних об’єктах України, знищивши 80% теплоцентралей.
Та найбільше постраждав Харків, заявили в Міненерго. Зруйновані ТЕЦ та електропідстанції, а на відновлення потрібні мільярди. Поки регіон не виготовляє електроенергію, а позичає в сусідів.
Місто ще оговтується після масованої ракетної атаки. Немає вуличного освітлення, не ходять трамваї, а метро працює з перебоями. Харків знову переживає графіки відключення світла.
Тим часом окупанти продовжують бити по критичній інфраструктурі, щоб добити те, що вціліло, і занурити Харків у тотальну пітьму.
Щоб заощадити електроенергію, у місті достроково завершили опалювальний сезон. Завдяки цьому запустили метрополітен, а в домівках довше є світло. Але через нові удари окупантів електроенергії стає менше. Є будинки, де вимикають електрику на 18 годин. Є ті, хто без світла — днями.
Харківський міський голова Ігор Терехов заявив, аби перезимувати, місто має відходити від централізованого теплопостачання і запасатися автономними джерелами. Це модульні або автономні котельні, які будуть обслуговувати мікрорайони.
Для нас сьогодні важливо максимально диференціювати централізоване теплопостачання. Але зовсім відмовитися від централізації ми не встигнемо, — заявив очільник.
А самі містяни та бізнес запасаються генераторами, газовими балонами, дров’яними пічками та бензином. У Харкові дедалі більше автономних АЗС, аптек, банків, магазинів та кав’ярень.

Як відключення світла переживають лікарні
Наразі лікарні знаходяться на автономному живленні. В Харківському регіональному перинатальному центрі — автономна система очищування води, котельня на палетах, потужні генератори й джерело безперебійного живлення.
Безумовно, ми підготовлені. Якщо це можливо назвати підготовкою, бо підготуватися до вибухів, підготуватися до техногенних катастроф на 100% неможливо, — каже Олександр Железняков, директор Центру.
Тут виходжують малюків з критично низькою вагою, тож життя немовлят залежить від електрообладнання. Перинатальний центр не закривався ні на день з початку повномасштабного вторгнення.
У березні 22-го чи не весь світ побачив, як через російські бомбардування маленькі українці народжуються у підвалі. От і зараз росіяни знищують місто ракетами й авіаційними бомбами. А у Харкові, попри все, народжуються діти.
За перший квартал цього року тут прийняли понад 430 пологів — на третину більше, ніж торік, кажуть у Центрі.
Скільки часу потрібно на відновлення енергооб’єктів
Поки Харків знову живе у часи відключення електроенергії, в Міненерго вже шукають необхідне обладнання для відновлення енергооб’єктів.
Харківщина є в фонді підтримки енергетики України, куди донатять 13 країн.
Ми маємо до 50 мільйонів, які сьогодні є доступні. Частина тих коштів буде використана для закупівлі необхідного устаткування саме для Харківщини, — запевняє міністр енергетики Герман Галущенко.
Та відновлення енергооб’єктів часто дорівнює новому будівництву. Потрібні не тільки кошти, а й час, каже Галущенко. А російська армія продовжує завдавати нищівні удари.
А про масштаби ракетного удару по Харкову та терміни відновлень електрики ми розповідали раніше.
Головне фото: Суспільне Харків
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.