X

Попри сотні ракет і тисячу тривог: як живе та бореться Київ на третій рік війни

Оксана Михайлова

Кілька тижнів ми присвятили матеріалам про оборону Київщини, захисникам, які втримали столичний напрямок і як наслідок — сама столиця не постраждала від прямих боїв. Та вже понад два роки місто перебуває під атаками ракет та шахедів. Звісно, порівняно з іншими містами, Київ захищений, але досі є однією з найбільш привабливих цілей для Росії.

Понад два роки тому потік машин і поїздів був на Захід, в евакуацію. А нині в столиці знову затори, діти та людний Хрещатик. Київ за два роки повномасштабного вторгнення пережив багато ракет, шахедів, руйнувань і вирв. Одних повітряних тривог було 1030.

Лише з початку цього року росіяни випустили по столиці 139 ракет та 48 ударних дронів. Горя й біди удари росіян принесли Києву чимало. 170 загиблих, понад 600 поранених. Але Київ стоїть.

 

10 жовтня 2022 року по Україні та столиці Росія тоді вперше здійснила масований удар. Цілила і прямо в центр. Одна ракета прилетіла на перехрестя, інша вдарила по дитячому майданчику в парку Шевченка. Просто диво, що не було дітей.

Сьогодні тут від удару ані сліду — новий дитячий майданчик, мами з дітьми. Про удар нагадує хіба дерево, яке цієї весни не зазеленіло.

Киянка Аліна в ті секунди пробігала повз майданчик своїм звичним маршрутом. Згадує, випередила фатальний момент всього на 30 секунд. Адже бігла на півхвилини швидше свого звичайного ритму. І саме це визначило, чи опиниться вона в самому епіцентрі удару.

Потім Київ занурили в блекаути. Один за одним. Та найперший став випробуванням. Кадри, на яких кардіохірурги в повній темряві продовжили 12-годинну операцію на серці, тоді облетіли весь інтернет.

Під час основного етапу операції окупанти завдали удар якоюсь ракетою крилатою, і у нас по клініці вимкнуло все світло, — згадує анестезіолог Валерій Дьогтяр.

Сьогодні фото, яке закарбувало події того дня, висить в ординаторській як нагадування, що лікарі змогли побороти темряву. Операцію завершили тоді планово без перерв.

За два роки повномасштабної війни тут провели півтори тисячі операцій, але ту пам’ятають досі. Вона тривала понад 12 годин.

Це була одна з найтяжчих операцій, яку виконували під час повномасштабного вторгнення.

Росія поруйнувала в Києві тисячу житлових будинків, забираючи життя і руйнуючи людські долі. Є будівлі, які буквально в центрі столиці нагадують справжні рани. Але чимало будинків поступово відновлюють.

Передмістя Києва — теж суцільні символи стійкості. Ірпінський міст, який був дорогою життя, сьогодні відбудований і знову веде в місто. Розстріляний Тарас Шевченко в Бородянці — незмінний ані взимку, ані влітку.

Цей пам’ятник, як символ для українців. Ми говоримо, що якщо вистояв Шевченко, то вистоїть і Україна, — каже Олена Кондратюк.

Київ пам’ятає і перший удар Кинджалом, і перші удари шахедами, розрізняє звуки ППО і ворожих ракет, пам’ятає дефіцит пального, посміхнеться, згадавши повернення МакДональдсу чи зарядку телефонів у пунктах незламності.

— Ми продовжуємо бути державою весь цей час. Як-не-як платимо податки, продукуємо якесь виробництво.

Ми продовжуємо жити. І для багатьох, можливо, іноземців це видається чимось ненормальним. Але ми настільки круті, що можемо жити далі та функціонувати як держава, — підсумовує киянка Аліна.


2 квітня минуло два роки зі звільнення всієї Київської області. Читай хроніку боїв за Ірпінь до другої річниці звільнення області.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.

Категорії: Відео Україна