22% бездомних українців — це ВПО: як війна збільшує кількість тих, хто втратив усе

Анастасія Грубрина журналістка сайту
бездомні в україні

22% бездомних людей, які вимушені жити на вулиці — це ВПО, які втратили домівки через повномасштабну війну. Саме такими є результати опитування, проведеного БФ Depaul Україна.

Тисячі людей, які вимушено залишили свої домівки, так і не змогли знайти себе в інших містах. За страшними цифрами ховаються історії реальних людей з Волновахи, Авдіївки, Токмаку чи Енергодара.

Майже чверть бездомних українців — ВПО: дані опитування

Людям, які втратили дах над головою, складно триматися. Вони мають тимчасове житло від благодійників, гуманітарну допомогу, а коли пощастить — роботу з психологом, до якої готові не всі.

Бездомні ніколи не були проблемою у суспільному фокусі. Від тих, хто вимушений жити на вулиці, завжди відводили очі, але глибина проблеми змінилася за останні роки.

У нульових у Харкові можна було натрапити на великі групи дітей, які не знали нормального дитинства, не ходили до школи, не мали щеплень, іграшок чи підручників, але мали хвороби, залежності та жили на вулицях.

Переважно вони перебували у закутках вулиць неподалік вокзалу, у каналізаційних люках чи поряд із теплотрасами взимку. Багато з них потрапляли у неприємні ситуації чи жили на вулиці через непорозуміння з батьками.

Фото: скриншот результатів опитування

Сьогодні все інакше. Бездомні діти на вулицях — рідкість. Проте все частіше на вулиці опиняються люди, які мали конфлікт у сім’ї (24%) чи втратили роботу (22%).

Благодійні фонди не здатні допомогти усім, хто втратив домівку, надати нічліг. Однією з проблем є те, що люди без постійного місця проживання мають алкогольну залежність чи не мають документів.

На сьогодні в Україні існує лише один притулок, куди бездомні люди можуть прийти в стані алкогольного сп’яніння — такий Depaul Україна відкрили в Одесі. У ньому 120 місць, але цього не вистачає, особливо взимку.

З документами ситуація також поширена. Ті, хто тікали з дому, часто забували паспорти чи свідоцтва про народження дітей, адже думали про порятунок. Без документів неможливо орендувати житло, записатися до лікаря, отримати виплати чи віддати дитину в дитсадок.

Боротьба з бездомністю стає ефективною, коли використовується підхід Спершу житло. Насамперед людині надається житло, після цього — медичні послуги, робота, відновлення документів чи психологічна підтримка.

Фото: Unsplash

Та превенцією бездомності мають займатися не лише благодійні фонди, але й державні інституції. Надважливо працювати з дітьми ВПО, які пережили складний досвід війни, і мають стати основою майбутнього повоєнного суспільства.

Сьогодні проблема бездомності загострюється — середній вік бездомної людини в Україні молодшає, тому діяти треба вже. Тож організаціям та державі варто об’єднатися для подолання цієї проблеми. Бездомність повинна повернутися у фокус суспільства.

Матеріал підготувала Анна Скорик, в.о. директорки БФ Depaul Україна.

Раніше у спецпроекті ми розповідали про проблеми, з якими стикаються ВПО.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.

Категорії: Для тебе