Дошкільна освіта — це перший формальний крок дитини на шляху до соціального та академічного розвитку. Саме цей етап формує основу для подальшого успішного навчання та адаптації до нових середовищ.
Важливість дошкільної освіти Вікна-новини обговорили з заступницею міністра освіти Євгенією Смірновою, дитячою психологинею Світланою Ройз та учителькою початкових класів Лесею Павлюк, переможницею премії Global Teacher Prize Ukraine 2024 року.
Експертки підкреслюють, що дошкільний вік є критичним для формування базових соціальних, когнітивних та емоційних навичок, які допоможуть дитині легко пристосуватися до шкільного середовища й успішно вчитися надалі.
— Дошкільна освіта — це не просто перший освітній етап у житті дитини, а фундамент, на якому ґрунтується її подальший успіх у школі та поза нею. У ці ранні роки малюк пізнає основи соціальних взаємин, вчиться взаємодіяти з однолітками та дорослими, розвиває свою допитливість і вміння досліджувати світ.
Завдяки якісній дошкільній освіті малеча входить у шкільний процес більш впевнено, з готовністю до нових знань і навичок. Це той початок, який важливо підтримувати, щоб дитина росла у середовищі, де її здібності розвиваються всебічно, а інтерес до навчання не згасає, а лише посилюється, — зазначає Євгенія Смірнова.
Соціальна адаптація: ключ до гармонійного розвитку
Леся Павлюк розповідає про значення соціальних навичок, які діти отримують у дитячому садку.
— Мінімум, що має дати садок — це вміння дружити, співпрацювати та спілкуватись з іншими, — ділиться вона.
Вчителька підкреслює, що діти, які навчалися у садочку, легше адаптуються до колективу в школі, знають, як налагоджувати стосунки з однокласниками, мають менше конфліктів та можуть ліпше знаходити спільну мову.
Діти вчаться не лише висловлювати свої думки, але й слухати інших — це особливо важливо у шкільному середовищі, де вчитель не може приділити багато уваги одному учню, а працює з цілим класом одночасно.
Навички самоорганізації
За словами Лесі Павлюк, дитина також має навчитися слідкувати за своїм простором: зібрати портфель, вміти скласти необхідні речі для уроку, розрізняти особисті шкільні предмети, знати, де їхнє місце.
У садочку діти здобувають ці навички, і вони стають основою для організації їхнього робочого місця у школі. Діти, які звикли до самоорганізації з раннього віку, легше адаптуються до структурованих занять школи та є більш дисциплінованими.
Дрібна моторика — більше, ніж письмо
Розвиток дрібної моторики є надзвичайно важливим для дошкільного віку. Леся Павлюк розповідає, що діти, які регулярно виготовляли вироби власними руками, малювали, вирізали чи ліпили з пластиліну, значно легше адаптуються до письма та роботи з канцелярськими предметами в школі.
— Ми бачимо, що діти, які мають розвинену дрібну моторику, краще пишуть, їм легше утримувати олівець чи ручку, — зазначає вона.
Дрібна моторика, окрім письма, безпосередньо впливає на розвиток мовлення, оскільки активізує ділянки мозку, пов’язані з мовною діяльністю.
На жаль нині, після пандемії та повномасштабного вторгнення, діти часто не мають змоги отримати цієї необхідної підготовки, говорить вчителька. І це напряму відображається на першачках, може ускладнювати адаптацію до школи та загалом сповільнювати процес навчання.
Емоційна стійкість і розвиток
Світлана Ройз детально пояснює, що в розвитку дитини все повʼязане зі всім. Наприклад, фізичний розвиток стимулює пізнавальну і когнітивну сфери, що, своєю чергою, впливає на здатність дитини контролювати свої емоції.
Дитина має зростати в соціумі, де може взаємодіяти з різними дітьми та людьми, підкреслює Ройз.
Важливо, аби діти здобували досвід не лише через навчання чи гру, але й через спільні щоденні активності — такі як накривання на стіл, спільне харчування, прогулянки, творчі заняття.
— У взаємодії з іншими дитина краще розуміє себе, свої потреби й відмінності, — зазначає психологиня. Дошкільний вік — це період формування психотипу, переконань про себе та перших перемог, що формують віру у власні здібності.
В ідеальному варіанті — в старшому дошкільному віці дитина вже може відчувати та окреслювати свої кордони, заявляти про свої потреби. Це важливий внесок в загальне відчуття впевненості та спроможності дитини. І саме з цим “зарядом” дитина прямує до першого класу.
Як дитячий садок сприяє зниженню тривожності та запобігає психологічним проблемам
На думку Світлани Ройз, якісний дитячий садок може допомогти запобігти підвищеній тривожності та психологічним проблемам у дитини. Вихователі та психологи, якщо це дійсно професіонали, додає психологиня, можуть вчасно розпізнати моменти, які потребують уваги, і надати підтримку родині.
На думку Світлани, якісний дитячий садок надає дитині неочевидні, але дуже значущі переваги, що стимулюють її розвиток та знижують рівень тривожності. Перебування у групі дітей, коли цей простір є безпечним і під керівництвом професійних вихователів, дає дитині кілька важливих можливостей:
- розвиток мовлення: спілкування з іншими дітьми збагачує словниковий запас та комунікативні навички;
- зменшення тривожності перед контактами: дитина вчиться взаємодіяти з іншими, що знижує страх перед спілкуванням;
- безпека у світі знань про навколишнє середовище: через нові знання про себе і світ дитина відчуває себе впевненіше у зовнішньому середовищі;
- розвиток навичок самообслуговування: дитина вчиться доглядати за собою, дотримуватися особистої гігієни та організовувати власні речі;
- стимулювання розвитку в безпечному колі однолітків: дитина відчуває підтримку у своїй спільноті, що сприяє її розвитку;
- здатність витримувати нові навантаження: дитина вчиться знаходитися деякий час без мами чи близьких дорослих;
- розвиток витривалості в умовах конкуренції: дитина розуміє, що увага вихователя може бути спрямована на інших, і це розвиває стійкість до конкуренції;
- витримка у контактах: вона вчиться приймати різноманітність у взаємодії з іншими дітьми;
- навичка чекати своєї черги: дитина вчиться чекати, що дуже важливо у шкільному середовищі;
- дотримання правил спільноти: перебуваючи в групі, дитина розуміє важливість правил та порядку;
- вміння висловлювати свої потреби: діти вчаться чітко формулювати свої потреби та бажання;
- спроба різних видів діяльності: дитина може випробувати себе у творчих та пізнавальних заняттях;
- знайомство з різними психотипами дітей та дорослих: це розширює її поведінковий репертуар, сприяючи адаптації до різних ситуацій;
- відчуття свого місця у групі: дитина відчуває свою роль та місце в колективі, що розвиває впевненість у собі.
Таке збагачене різними стимулами середовище дитячого садка стає основою для гармонійного розвитку дитини, допомагає їй розкрити свій потенціал і бути готовою до шкільних та життєвих викликів.
Дошкільна освіта формує фундамент для шкільної успішності
Українське дошкілля трансформується. Ухвалений профільний закон, що набере чинності у 2025 році, передбачає створення сприятливих умов для розвитку якісної та доступної дошкільної освіти, зокрема через забезпечення інтересів усіх учасників освітнього процесу. У новому законі закладені підґрунтя для важливих змін:
Для вихователів — оптимізація навантаження, 56 днів щорічної відпустки, можливість встановлення вищих посадових окладів, доплат та надбавок.
Для батьків — більше можливостей і гнучкості: територіальна доступність закладу дошкільної освіти; формування індивідуальної освітньої траєкторії; вибір форми навчання: очна, мережева, дистанційна.
Для садочків — різноманітність і структурованість: нові формати — мобільні, сімейні, мінісадки, сучасні освітні та парціальні програми, чіткі правила прийому дітей.
Для влади і засновників садочків — обов’язок забезпечити всі необхідні ресурси, відповідальність за доступність садочків, справедлива оплата праці вихователів.
Цей законопроект — частина євроінтеграції України. Окрім того, Верховна Рада України ухвалила Закон Про застосування англійської мови в Україні. Відповідно до цього Закону з вересня 2026 року англійської мови мають навчати дітей дошкільного віку (5-6 років) в усіх закладах дошкільної освіти країни.
Спільно з партнерами запроваджуються та проводяться ініціативи (або ж курси) щодо навчання англійської мови вихователів, які взагалі нею не володіють або ж володіють на різних рівнях.
— Вивчення англійської мови в дошкіллі — це інвестиція в майбутнє дитини, яка відкриває для неї нові горизонти вже з раннього віку. У цьому віці малеча засвоює інформацію набагато швидше й природніше, тож вивчення мови відбувається через гру, пісні, цікаві вправи, які не здаються навчанням у звичному сенсі, а дарують захопливий досвід навчання через гру, — зауважує Євгенія Смірнова.
Отже, дошкільна освіта є важливим етапом, що формує основу для подальшої успішності дитини у школі. Завдяки навчанню в садочку діти здобувають важливі соціальні та емоційні навички, що допомагають їм краще адаптуватися до шкільного середовища.
Дрібна моторика, емоційна стійкість і впевненість у собі стають не просто корисними вміннями, а необхідними компонентами, що сприяють подальшому гармонійному розвитку особистості.
Таким чином, якісна дошкільна освіта — це вклад у майбутнє дитини, що робить її готовою до шкільних викликів, а також дає основу для розвитку академічних навичок і успіхів.
Цей матеріал є частиною проекту ЮНІСЕФ Садок на зразок, ініційованого Міністерством освіти і науки України. Його мета — показати досвід роботи дитячих садочків, який надихає, щоб покращувати дошкільну освіту для кожної дитини.
Як приклад дитиноцентричного освітнього закладу можна назвати садочок Оленка у Кропивницькому. Головний акцент тут зроблено на дитину: простір адаптований таким чином, щоб сприяти всебічному розвитку та безпеці вихованців.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.