Тілесні покарання дітей: чому батьки використовують насильство та які є альтернативи

Анастасія Жиденко редакторка сайту
Тілесні покарання дітей: чому батьки використовують насильство та які є альтернативи

Парадокс, який важко не помітити: багато батьків, які обурюються жорстокістю до тварин, спокійно виправдовують тілесні покарання щодо власних дітей. Чому шльопання й досі вважаються менш шкідливими, коли йдеться про виховання, і як це насправді впливає на дитячу психіку? Подібна практика залишається поширеною, хоча її наслідки доволі сумнівні.

За даними журналу Psychology Today, ця тема порушує глибокі питання про культурні упередження та хибні уявлення щодо виховання. Одне з останніх досліджень показує, що 30% батьків вважають шльопання прийнятною формою дисципліни. Що ж призводить до такого уявлення — читай далі.

Культурні переконання

У багатьох сім’ях вкоренилися застарілі уявлення про виховання. Певний підхід передається поколіннями та часто сприймається як традиційний, а отже — правильний.

Водночас батьки не завжди усвідомлюють, що тілесні покарання — це форма насильства, що може мати довготривалі наслідки.

Наслідки тілесних покарань

Науковці стверджують, що фізичні покарання, замість того щоб навчати, можуть провокувати соціальні, емоційні та поведінкові проблеми у дітей. Насправді шльопання часто спричиняє підвищену агресію, антисоціальну поведінку та психологічні розлади.

У дітей, яких фізично карали, знижується здатність до самоконтролю й емпатії, а також підвищується ризик насильницької поведінки в майбутньому.

Окрім того, суспільство поступово змінює ставлення до тварин, сприймаючи їх як повноцінних членів сім’ї.

Усе більше людей переконані, що собак потрібно виховувати лагідно. Однак чомусь з дітьми ситуація інша. Це може бути пов’язано із соціальними очікуваннями та інстинктивною схильністю батьків повторювати моделі поведінки своїх батьків.

Як розірвати коло насильства

Тож психологи наголошують на важливості використання позитивних дисциплінарних методів.

По-перше, дозволь дитині побачити наслідки своїх дій у безпечному середовищі. Також важливо встановити правила, які чітко показують зв’язок між діями та наслідками. Відвертай увагу дитини від небажаної поведінки, пропонуючи альтернативу. Будь прикладом спокою та самоконтролю.

Окрім цього, існують декілька ефективних інструментів дисципліни

1. Визнач пріоритети та не переймайся через дрібниці

Батькам важливо розуміти, що деякі проблеми не варто роздувати до масштабу катастрофи. Перед тим як зробити зауваження, запитай себе, чи варто це твоїх нервів і суперечок. Чи вплине ця ситуація на подальшу поведінку дитини? Іноді простіше прийняти той факт, що певні моменти — це лише етап дорослішання, який мине сам собою. Більшість дітей із віком усвідомлюють соціально прийнятні норми поведінки, просто спостерігаючи за дорослими та їхніми реакціями.

2. Заміни ні альтернативними варіантами

Хоча слово ні здається найпростішим способом висловити незгоду, його надмірне використання може знизити його ефективність. Дитина звикає до заборон і починає ігнорувати їх. Натомість батькам варто використовувати інші способи, щоб донести свою позицію. Наприклад, замість не бігай можна сказати ходи повільніше, будь ласка, а замість не чіпай — це гаряче, може обпекти.

Крім того, важливо доповнювати слова впевненим тоном голосу та мовою тіла, що допоможе дитині краще зрозуміти межі дозволеного.

3. Виділи час на підготовку

Якщо ввечері мають прийти гості, заздалегідь поясни дитині, якої поведінки ти від неї очікуєш. Будь чіткою (-им) у своїх вказівках. Рольові ігри можуть стати чудовим способом підготувати дитину до можливих складних ситуацій.

Раніше ми розповідали, як радянська звичка бити дітей вплинула на кілька поколінь.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.