Після народження малюка батьки із захватом та хвилюванням спостерігають за кожним моментом розвитку — триманням голови, повзанням, першими кроками й… першими словами.
Почути довгоочікуване “Мама” чи “Тато” батьки можуть зовсім у різний час. Чиїсь малюки починають дуже рано та активно говорити, а комусь на це потрібно більше часу. Слід пам’ятати, що діти — дуже індивідуальні, і кожне дитя розвивається по-своєму.
Та якщо тобі хочеться почути перше слово якомога раніше, ти можеш допомогти малюкові в цьому. Учасниця шоу Супермама і власниця садочків Hello kids Юлія Кичила поділилася своїми порадами.
У скільки має говорити маленька дитина
Юлія виховує п’ятирічну донечку Алісу, тож ділиться порадами з власного досвіду. Найперше — якщо дитина не говорить, не варто панікувати чи порівнювати її з іншими дітьми. Часто мами можуть вихвалятися здобутками своїх дітей, однак гармонійний розвиток — не змагання.
У 3-12 місяців малеча має розпізнавати прості слова, впізнавати та реагувати на своє ім’я, кликати маму або тата. Слухати ваші короткі фрази та розповіді.
У такому віці діти можуть вимовляти прості слова чи повторювати склади. Діти від 1 року до 2 років можуть показувати частини тіла, коли їх про це просять, впізнавати предмети на малюнках.
До двох років у лексиконі дітей може нараховуватися 30-50 слів. Після двох років діти використовують фрази, можуть ставити запитання.
Хочу заспокоїти батьків — розвиток мовлення дуже індивідуальний процес. Деякі діти починають говорити рано, а інші — ближче до трьох років, і це також варіант норми.
Юлія пояснює, замість паніки краще створити дитині середовище, яке мотивуватиме її на спілкування. Можна багато говорити з дитиною, описувати предмети оточення, пояснювати свої дії, як працює світ. Батьки можуть повторювати дитині віршики, співати пісні, грати у мовленнєві ігри.
Спілкування потрібно зробити природною частиною кожного дня.
Як допомогти дитині заговорити
Перша порада — говорити з дитиною якомога більше. Описуй дитині все, що вона бачить навколо. Наприклад: “Ой, подивись, яка яскрава машинка! Вона їде дорогою”. Так дитина розширюватиме словниковий запас і поступово розумітиме зв’язок між словами та предметами.
Не забувай читати дитині казки, розповідати віршики, вивчати разом пісні. Найкраще вибирати ритмічні тексти з повторюваними фразами. Ми розповідали, як казки впливають на розвиток дитини.
Друга порада — не спрощуй слова. Не варто змінювати чи скорочувати слова на простіші. До прикладу “гав-гав” — “песик”, “бо-бо” — “болить”. Попри те, що дитині значно простіше говорити складами, це не стимулює розвиток мовлення.
Коли дитина про щось просить, повторюй чи перепитуй вголос слова. Вчи дитину правильно вимовляти слова. А також вимовляй їх правильно при дитині чи інших членах родини. Адже діти наслідують нашу поведінку.
Третя порада — не забувай про соціалізацію. Вона найкраще стимулює мовлення дитини. Діти мають спілкуватися з однолітками. Перебування у колі однолітків допомагає дитині краще розуміти мову, наслідувати інших дітей, намагатися теж спілкуватися.
Четверта порада — мовленнєві ігри та приказки. Розвинути мовлення можна завдяки відповідним іграм. Можна показувати дитині і питати, що це таке, який колір у предмета, або ж просити дитину показати на якийсь предмет.
Важлива деталь — старайтеся дивитися на свою дитину, коли говорите з нею. Усі діти навчаються за допомогою спостереження та наслідування. Тому для них важливо бачити ваше обличчя та губи під час мовленнєвих ігор, вивчення віршів та пісень.
П’ята порада — мотивація замість тиску. У випадку, якщо у твоєї дитини після трьох років поки обмежений словниковий запас або ж вона майже не говорить, не займайся тиском на дитину. Краще навідатися до логопеда чи невролога, які вкажуть на причину.
У такому питанні важливо виключити можливі проблеми зі слухом чи затримку мовного розвитку. Проте у більшості випадків дитині просто потрібно більше уваги, спілкування, мовленнєвих ігор та підтримки.
Часто батьки повторюють: “Ну скажи!”, “Повтори за мною!”, але тиск може викликати спротив. Краще зацікавити дитину через гру, наприклад, імітаційні ігри, коли ви разом озвучуєте дії: “Як гуде машинка? Врум-врум!”.
Будьте терплячими і виявляйте любов до своєї дитини. Мова — це про взаємодію, розуміння та бажання спілкуватися. Тож малюк почне говорити, якщо відчує, що його слухають та розуміють.
Раніше ми розповідали, в якому віці зазвичай діти починають говорити.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.