Комп’ютерні ігри — неоднозначна тема для батьків. Одні щиро вважають їх шкідливими для дітей та якомога суворіше обмежують таке дозвілля. Інші ж не заперечують, що технології — невідривна складова розвитку сучасних дітей.
А як впливають комп’ютерні ігри на дітей насправді та чи є поняття безпечного геймінгу? В цьому видання WoMo розбиралося разом з Оленою Самковою, Head of Learning Experience в онлайн ІТ-академії для дітей та підлітків.
Чому дітям потрібні ігри
За словами Олени Самкової, на ігри припадає чи не найбільша частка в дозвіллі дитини. А ще це фундаментальна частина дитячої активності, яка допомагає їй розвиватися.
— Наприклад, коли дитині доводиться пояснювати правила гри або придумувати їх самостійно, у неї формується база для розвитку мовлення. Це працює навіть з малюками, які ще зовсім не говорять або говорять погано, — додає експертка.
Під час гри збільшується словниковий запас, відбувається перехід мовлення із пасивного словника до активного. Також ігри допомагають формувати уяву, яка дозріває близько чотирьох років після народження.
У форматі гри дитяча пам’ять вчиться швидше працювати. Це особливо помітно у ситуаціях, коли діти хочуть грати в одне й те саме по декілька десятків раз за день або читати одну й ту ж книгу, яку їм читали батьки.
Як комп’ютерні ігри впливають на дітей
Для сучасних дітей цифрові пристрої стали нормою та навіть необхідністю. Із самого малечку вони привчаються їсти, гуляти, навчатися, спілкуватися з батьками, паралельно користуючись гаджетами.
З віком час, який діти витрачають на комп’ютерні ігри, неминуче збільшується. Однак нарощувати екранний час варто поступово: до трьох років дітям не слід витрачати більш як 10 хвилин на день на комп’ютерні ігри. Збільшувати час за гаджетами до 30 хвилин з перервами можна від трьох до семи років.
Комп’ютерні ігри, які розвивають пам’ять та інші когнітивні навички, можуть бути корисними. Але і тут є своя міра: використовувати ігри треба помірно, а обирати їх, відповідно за віком і рівнем розвитку дитини.
Ігри-головоломки допомагають розвинути логічне мислення, увагу та здатність розв’язувати проблеми.
Різноманітні симулятори, наприклад, керування фермою, містом чи бізнесом, можуть розвивати відповідальність та привчати до відповідальності.
Конструкторські ігри типу Minecraft сприяють розвитку творчого мислення, бо дитина може будувати власні світи. Ігри-перегони покращують моторику та час реакції.
Яскраві сюжети та характерами в іграх можуть розвинути емпатію та розуміння соціальних взаємодій. Різні популярні сервіси для ігор дають можливість знаходити нових друзів та однодумців.
Чи треба батькам грати разом з дітьми
Гра з дитиною — це чудова можливість зміцнити емоційний зв’язок та навчити її чомусь новому.
— Коли батьки дозволяють дитині бути капітаном команди або пояснити правила, це допомагає їй розвинути самостійність та впевненість. Дитина вчиться аргументувати свою думку, розподіляти обов’язки й проявляти лідерські якості, — каже Олена Самкова.
Спільні ігри допомагають краще зрозуміти внутрішній світ дітей, їхні інтереси та потреби. Серед плюсів для дітей — вони безпосередньо можуть вчитися новим навичкам від дорослих.
Комп’ютерні ігри можуть стати корисним засобом для розвитку дитини, однак часто проблема полягає у тому, що батьки пускають цей процес на самоплив. Саме тоді розвивається стан ігроманії. Як лікувати цей стан, ми розповідали в іншому матеріалі.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.