Це захворювання підкрадається непомітно та може довго не проявлятися, а потім призвести до смерті. Сказ — одна з найнебезпечніших вірусних хвороб, від якої немає ліків, проте є порятунок. Головне — вчасно діяти!
Як не пропустити тривожні симптоми та чому навіть невелика подряпина може стати смертельною? Видання Рубрика поспілкувалося з епідеміологинею Юлією Бойко та знайшло відповіді на ці запитання. Найцікавіше — далі.
Що таке сказ і чому він такий небезпечний
Сказ — це вірусне захворювання, що вражає центральну нервову систему людини та тварин. Симптоми можуть з’явитися через тижні або навіть місяці після зараження. І коли вони дають про себе знати, врятувати людину вже неможливо.
Вірус передається через укуси, подряпини або навіть контакт зі слиною хворої тварини. Найчастіше джерелом інфекції є дикі тварини, такі як лисиці, єнотоподібні собаки, вовки, кажани.
Але небезпеку несуть і домашні улюбленці, якщо вони мали контакт із зараженими тваринами.
Як розпізнати сказ у тварини
Сказ змінює поведінку заражених тварин. Серед основних ознак раптові зміни в настрої; облизування місця укусу; аномальна вокалізація (хрипкий гавкіт у собак, нездатність видавати звуки у котів); проблеми з ковтанням і надмірне слиновиділення; страх світла, шуму та води; параліч кінцівок.
Що робити, якщо вкусила тварина
Якщо ж тебе вкусила або подряпала тварина, важливо діяти негайно.
- Промий рану водою з милом — не менше 10 хвилин. Це допомагає змити вірус.
- Оброби рану антисептиком — спиртом, перекисом водню або йодом.
- Негайно звернися до лікаря — навіть якщо рана здається незначною. Тільки фахівець може визначити, чи потрібна вакцинація.
Також слід ізолювати тварину та спостерігати за нею протягом 10 днів — якщо вона залишиться здоровою, значить, сказу не було.
Контакт із кажанами — особливий ризик
Ба більше, саме контакт з кажанами вимагає особливої обережності. Навіть якщо ти не відчув (-ла) укусу, вірус міг потрапити через мікроскопічні пошкодження шкіри.
Як діяти після контакту з кажаном
- не торкайся його голими руками.
- якщо був контакт — негайно промий місце укусу та звернися до лікаря.
- домашніх тварин після контакту з кажаном слід терміново показати ветеринару.
Чи можна захиститися від сказу
Наразі найефективніший метод профілактики — вакцинація. Щеплення потрібне після укусу або подряпини підозрілої тварини; після контакту зі слиною хворої тварини (наприклад, якщо вона потрапила на рану); тим, хто працює з тваринами — ветеринарам, мисливцям, кінологам.
Якщо вакцинацію провести до появи симптомів, вона ефективна на 100%. Але після їхнього прояви — шанси вижити зменшуються.
Також дізнайся, чому контактні зоопарки небезпечні як для тварин, так і для людей.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.