Зараз через повномасштабне вторгнення багато українців запитують у самих себе: чи варто у наш час щось взагалі планувати? А відповідь доволі проста: це насправді необхідно! Головне — знати, у що вкладати. До того ж найцінніше, що у нас є, — це ми самі.
Не варто ставити життя на паузу чи чекати кращих часів, а слід діяти тут і зараз. Тож які найнадійніші інвестиції сьогодення — розповідаємо далі.
Human capital: у що варто вкладати свої кошти
Професор Київської школи економіки Михайло Колісник переконаний, що важливо вкладати в себе, свою освіту, здоров’я та майбутнє дітей. Це все — складники людського капіталу, що з часом не знецінюється, а навпаки, приносить дедалі більше користі.
— Наші батьки в очікуванні комунізму відкладали на кращі часи чайні сервізи, скатертини. Та так і не покористувалися ними…
Навчання як інвестиція у майбутнє
Освіта та розвиток навичок — це не лише шлях до кращого заробітку, а й до стабільності в особистому житті. Вчитися варто всім: дорослим — підвищувати кваліфікацію або змінювати професію, дітям — здобувати якісну освіту, попри труднощі. Адже у світі, де щодня щось змінюється, саме знання та вміння допомагають адаптуватися до нових реалій.
Фото: Unsplash
Наприклад, я зараз намагаюся розвиватися постійно та в різних сферах, попри усі можливі виклики. Майже щотижня відвідую вебінари, беру участь в конференціях з журналістської майстерності та комунікацій. Проте знаю, що у майбутньому усі ці знання допоможуть мені й надалі зростати професійно.
На думку Михайла Колісника, навіть під обстрілами варто будувати плани.
Здоров’я — інвестиція, яка завжди на часі
Інша ключова складова людського капіталу — фізичне та психічне здоров’я. Медичні обстеження, профілактика, спорт, психотерапія — усе це не витрати, а стратегічні вкладення. Здорова людина — працездатна, енергійна, зосереджена, а отже і конкурентна на ринку праці.
Не накопичувати на потім, а жити зараз
Українці часто звикли відкладати важливі події, наприклад, весілля, купівлю житла, початок бізнесу, на мирний час. Але експерт порадив не впадати в крайнощі. У приклад наводить Ізраїль: країна роками живе в умовах постійних загроз, проте там навчаються, одружуються, відкривають справи.
А підприємець та інвестор Олег Котанкін підкреслив, що інвестиції — це не про цікавість чи ризик, а про зрілість і фінансову грамотність. Починати варто навіть із маленьких сум, бо тільки досвід формує справжнє розуміння, як працюють гроші.
Спочатку необхідність, а вже потім краще свій досвід, аніж книга.
За його словами, найперспективнішими напрямками для вкладень є:
- спеціалізована нерухомість (прибуткові об’єкти).
- зелена енергетика.
- фондовий ринок.
Але не менш важливо мати фінансову подушку безпеки. Експерти порадили зберігати заощадження у різних валютах — це зменшує ризики і додає впевненості. Також ми розповідали, чому українці не вміють поводитися з грошима.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.