Новий закон про мобілізацію вже кілька місяців як набрав чинності. З чоловіками до 25 років і про мінімальний призовний вік — усе зрозуміло. Та більше питань тепер мають чоловіки 50+.
Нещодавня інформація про директиву 116 спровокувала ще більше питань, з якими ми розібралися з юристом у цьому матеріалі. Тож розповідаємо, чи мають право мобілізувати після 50 років.
Мобілізація після 50 років: чи зменшать максимальний призовний вік
Максимальний призовний вік в Україні станом на 2024 рік — 60 років.
Поки уряд не має планів щодо зменшення чи підвищення такого віку. Наразі, відповідно до закону Про військовий обов’язок і військову службу, граничний вік перебування на військовій службі такий:
- для військових рядового, сержантського і старшинського складу, які служать за контрактом — до 45 років;
- для військових молодшого офіцерського складу — до 45 років;
- для військових старшого офіцерського складу: майорів (капітанів 3 рангу), підполковників (капітанів 2 рангу) — до 50 років; полковників (капітанів 1 рангу) — до 55 років;
- для військових вищого офіцерського складу — до 60 років;
- для військовозобов’язаних та резервістів, які призиваються під час мобілізації — до досягнення граничного віку (60 років), вищого офіцерського складу (65 років).
У законі йдеться, що військові, які досягли граничного віку і мають бажання служити далі, за наявності висновку ВЛК про придатність, можуть продовжити службу ще до 5 років.
Відповідно до закону про мобілізацію, призову по мобілізації підлягають військовозобов’язані від 25 до 60 років. До 25 років вони можуть бути мобілізовані лише за власним бажанням. Після 25 і до 60 — примусово.
Щодо директиви 116 — поки що вона нічого не змінює, адже документа немає у публічному доступі, він ухвалений як закон. ТЦК підпорядковуються законодавству України, а не окремим документам. А сама директива не змінює законодавство та вимоги наказу Міноборони №402 (про мобілізацію придатних).
Тож попри існування директиви 116, осіб до 60 років можуть мобілізувати, доки вони перебувають на військовому обліку (у запасі).
Юрист та адвокат Ростислав Кравець розповів для Фактів ICTV, до якого віку в Україні під час війни можуть забрати на службу. Першочергово це запас військовозобов’язаних першої та другої категорій.
Перша — це ті, хто пройшов військову службу та здобув ВОС. Друга — ті, хто не здобули ВОС, або не проходили службу взагалі. Військовозобов’язані запасу поділяються на розряди за віком. Перший розряд — до 35 років, другий — до 60 років.
Чоловіки, які досягли 60 років, не підлягають мобілізації, оскільки набули граничного віку перебування в запасі ЗСУ. Після досягнення граничного віку чоловіка виключають з військового обліку, — каже адвокат.
Проте, як ми зазначали вище, службу можна продовжити за власним бажанням. Адвокат додав, мобілізувати можуть:
- військових, які закінчили службу до 24 лютого 2022 року, не досягли граничного віку і придатні за станом здоров’я;
- придатних за станом здоров’я чоловіків без військового досвіду віком до 60 років;
- придатних за станом здоров’я чоловіків віком до 60 років, які вибрали службу за контрактом;
- обмежено придатних під час воєнного стану з військовим досвідом та без нього віком до 60 років;
- людей з інвалідністю за умови добровільної мобілізації;
- людей, які мають право на відстрочку, за умови добровільної мобілізації.
Раніше ми розповідали про мобілізацію вчителів.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.