Кінець завищеним цінникам: що таке національний комітет цін на ліки від МОЗ

Ірина Танасійчук журналістка сайту
Кінець завищеним цінникам: що таке національний комітет цін на ліки від МОЗ

Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко заявив, що в новому законі про державну реєстрацію лікарських засобів передбачено створення національного каталогу цін, який вводить реєстрацію відпускної ціни. 

Такою інформацією він поділився у розмові з ведучою Вікна-новини Яною Брензей. Для чого потрібен цей каталог та як він допоможе знизити ціни на ліки в Україні — розповідаємо далі. 

Національний каталог цін на ліки: що відомо про ініціативу

За словами Ляшка, ще до війни МОЗ спостерігали за динамікою зростання цін на ліки. Там помітили, що окремі виробники підвищують вартість медичних засобів від 26% до 130%.

Серед причин є об’єктивні (інфляція та подорожчання сировини) і необ’єктивні причини: агресивний маркетинг, просування ліків фармацевтичними компаніями тощо. 

Саме тому у міністерстві вирішили, що держава має втрутитися та налагодити процес формування цін. Адже ліки — це соціально значущі товари й мають бути доступними для українців. 

Тому останнє рішення РНБО та затвердження закону про державну реєстрацію ліків дозволяють призупинити маркетингові накрутки до моменту, поки не утворять прозоре ціноутворення. Це, зокрема, створення національного каталогу цін. 

Цей каталог передбачає, що кожен виробник або імпортер має прийти до регулятора і зареєструвати відпускну ціну. Потім МОЗ перевірять ціну на аналогічні ліки у Східній Європі й не дозволять реєструвати медичний засіб за вищою ціною, ніж у сусідніх країнах. 

Від цієї ціни потім формуватимуть різні націнки від дистриб’юторів та аптек. Також міністерство розширить програми реімбурсації та посилить контроль НСЗУ за наявністю лікарських засобів у закладах охорони здоров’я, які працюють за програмою медичних гарантій.

Ляшко зазначив, що люди часто купують в аптеках препарати, які зазвичай використовують при стаціонарному лікуванні.

Це часто свідчить про те, що лікарня, яка бере кошти з цієї програми медгарантій, не надає ліків і перекладає процес їхньої закупівлі на пацієнта.

Він додав, що МОЗ розробили спеціальні механізми, щоб не допустити зникнення певних видів ліків після введення нової цінової політики.  

— Ми попередили, що якщо будуть маніпуляції, будуть заведені справи як Антимонопольним комітетом, так і нами як регулятором, який видає ліцензії на роздрібну та оптову торгівлю. 

МОЗ також працюють над механізмами механізми, які зобов’яжуть аптеки пропонувати спершу найдешевші препарати, а вже потім ті, які мають вищу ціну. 

Також читай, які ліки додадуть до програми Доступні ліки цього року.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.

Категорії: Для тебе Новини