Десять років тому український народ почав активну фазу своєї боротьби за європейське майбутнє. Тоді небайдужі українці вийшли на Майдани своїх міст, щоб відстояти власне бачення майбутнього країни. Згодом активістів почнуть розганяти беркутівці, почнуться побої, викрадення та навіть вбивства.
Кримінальні провадження тих часів отримали назву “справи Майдану”. Однак за десять років строк давності великої кількості з них минув, а за чинним законодавством, їх мають закрити.
В Офісі генпрокурора України, як раніше писали в УП, наголошували, що не можна допустити такого розвитку подій. Однак вже стало відомо про закриття таких справ. Ми ділимося найголовнішим з тобою.
“Справи Майдану”: чому їх закривають
Через закінчення строків придатності, станом на початок квітня цього року суди вже закрили 50 “справ Майдану”.
Зокрема, 24 травня суд закрив одну зі справ через закінчення строку давності, про що повідомляло Суспільне. Відомо, що обвинувальний акт передали до суду у 2015 році, а зараз справу закрили. З підозрюваних зняли усі обвинувачення і зняли арешт з їхнього майна.
98 інших справ знаходиться в зоні ризику. Все — через недосконалість нашого законодавства.
На цьому наголошує й сам Офіс генпрокурора: там зазначають, що такі особливості дозволяють суддям та стороні захисту затягувати розгляд справ.
Таким чином, судами постановлено 50 ухвал про звільнення 55 осіб від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК України.
Офіс генпрокурора в коментарі УП повідомив: з-поміж зазначених судових рішень, 37 ухвал щодо 45 осіб наразі набрали законної сили.
— Від кримінальної відповідальності, зокрема, звільнено одного високопосадовця, 47 правоохоронців, у тому числі одного прокурора та одного слідчого, одну службову особу апарату суду, одного керівника комунального підприємства, одну службову особу органу місцевого самоврядування та чотирьох цивільних осіб.
Крім того, у кримінальних провадженнях про злочини вказаної категорії судами ухвалено пʼять обвинувальних вироків стосовно семи осіб, яких звільнено від призначеного покарання у зв`язку із закінченням строків давності. З них три обвинувальні вироки стосовно пʼяти осіб на цей час набрали законної сили, — йдеться у коментарі.
Відомо, що більшість справ було направлено до суду ще впродовж 2014-2017 років, ще 14 — впродовж 2018-2020 років. Це — дуже довгі терміни.
В Офісі генпрокурора наголосили, що саме нерозумне розтягування розгляду справ суддями призвело до таких наслідків.
Разом з тим, закриття судом проваджень у зв’язку із закінченням строків давності можливе лише за наявності відповідних клопотань учасників судового процесу та за умови обов’язкової згоди обвинуваченого на закриття кримінального провадження з нереабілітуючих підстав.
Раніше ми розповідали тобі про події Революції Гідності та спогади учасників тих історичних подій.
Фото: Amakuha, Вікіпедія.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.