Система балів та накопичувальні рахунки: які зміни планують у нарахуванні пенсій у 2025

Ірина Танасійчук журналістка сайту
Система балів та накопичувальні рахунки: які зміни планують у нарахуванні пенсій у 2025

Міністерство соціальної політики оприлюднило законопроект пенсійної реформи, який планують направити на розгляд до Верховної Ради вже найближчим часом. Очікується ухвалення нових правил нарахування пенсій, а також поява у законодавстві поняття накопичувальної пенсії. 

Якщо парламент підтримає ініціативу, то в Україні запрацює нова пенсійна система, а українці матимуть право на виплати, розмір яких може перевищувати половину їхньої зарплати. 

У разі ухвалення зміни до солідарного рівня пенсійної системи набудуть чинності з 1 липня 2025 року. Накопичувальну пенсію запровадять з 1 січня 2026 року.

Пенсійна реформа в Україні 2025: які зміни готують

В Україні з’явиться декілька рівнів виплат: страхова, яку зараз отримують українські пенсіонери, та базова пенсії. Остання стане обов’язковою для всіх. 

Розрахунок страхової частини в межах реформи оновлять та введуть бальну систему. Ціну пенсійного бала переглядатимуть щороку у березні. Це стане заміною традиційної індексації пенсій. 

Якщо у чинній пенсійній системі виплати залежать від інфляції та зарплат, то вартість бала залежатиме від середньої зарплати в Україні.

Людина зароблятиме бали протягом всієї офіційної трудової діяльності. Їх нараховуватимуть щомісяця, якщо роботодавець здійснював виплати до Пенсійного фонду.

Вимоги щодо отримання пенсій не змінюватимуть. У разі виходу на пенсію у 60 років людині потрібно мати 35 років трудового стажу або принаймні 15 років стажу для виходу на пенсію у 65 років.

Також держава дасть можливість вийти на пенсію тим, хто у 65 років не мають достатньо трудового стажу, але накопичили певну кількість балів.

Всім пенсіонерам нараховуватимуть базову пенсію, яка стане своєрідним мінімальним розміром пенсії. Цю виплату держава виплачуватиме у будь-якому разі, а вже до неї додаватимуть частину пенсійної виплати, яка залежить від стажу.

Розмір базової пенсії буде однаковим для усіх пенсіонерів — 30% від мінімальної зарплати після вирахування з неї податків.

Кількість балів залежатиме від розміру зарплати. Якщо вона дорівнює середній офіційній зарплаті в Україні, то за місяць роботи людина отримає 10 балів.

Якщо розмір зарплати перевищує середню зарплату в Україні, то кількість балів збільшується пропорційно. І навпаки — якщо менший, то балів стане менше.

Після проведення реформи розміри виплат чинним отримувачам пенсії теж перерахують за новими правилами, тобто з урахуванням зароблених ними у минулому балів. А ще до їхньої страхової виплати додадуть базову пенсію.

Інші доплати, наприклад, за певний статус або особливі умови праці, виведуть із пенсійної системи та виплачуватимуть окремо. 

Накопичувальні пенсії — що передбачає нова система

Окрім впровадження бальної системи до страхової пенсії, планується введення обов’язкового накопичувального рівня пенсійної системи.

У цій системі ключовим є індивідуальний характер внесків. Якщо на солідарному, тобто базовому рівні, виплати здійснюють із загального бюджету, у який роблять внески громадяни працездатного віку, то на накопичувальному рівні розмір пенсії залежить від того, скільки людина сама собі відклала на старість.

Кожен українець, що працює, отримає індивідуальний пенсійний рахунок, який щомісяця поповнюватиметься роботодавцями та державою.

Накопичувальний фонд, який керуватиме грошима, буде інвестувати їх для збереження від інфляції та примноження.

На відміну від внесків до солідарного пенсійного фонду, які одразу зараховують чинним пенсіонерам, кошти у накопичувальному залишатимуться у власності особи. Їх можна навіть передавати у спадок.

Доступ до накопичувальних внесків відкриється лише після виходу на пенсію, тобто у 60 років за наявності 35 років трудового стажу. Розмір пенсії з накопичувального фонду становитиме не менше половини прожиткового мінімуму. 

Якщо людина приєднається до цього рівня пенсійної системи надто пізно та не встигне накопичити достатньо коштів, вона зможе отримати усі свої заощадження одноразовим платежем або спрямувати їх на солідарний рівень, придбавши пенсійні бали.

Нещодавно ми розповідали, що стаж роботи за кордоном також враховуватиметься під час оформлення пенсії.

Більше відео? Ексклюзиви, інтерв’ю, смішні шортси і не лише – зазирай на Youtube Вікон. З нами затишно!

Категорії: Для тебе Новини