Рідкоземельні метали: скільки їх в Україні та навіщо Трампу ці копалини

Ірина Танасійчук журналістка сайту
Рідкоземельні метали: скільки їх в Україні та навіщо Трампу ці копалини

Президент США Дональд Трамп запропонував Україні обміняти допомогу у війні проти Росії на деякі корисні копалини, які видобувають у наших широтах. Зокрема йшлося про рідкоземельні метали, цінність яких надзвичайно висока в усьому світі. 

Україна має чимало таких металів, а більшість із них неймовірні важливі для виробництва багатьох речей та мають суттєвий вплив на економіку. Які рідкоземельні метали є в Україні, що це та чому Трампу важливо їх отримати — зібрали інформацію в матеріалі. 

Рідкоземельні метали в Україні: карта та перелік цінних ресурсів

Рідкісноземельні метали — це загальний термін для 17 металевих елементів, вміст яких у земній корі дуже низький. Ці метали мають унікальні фізичні, хімічні та магнітні властивості, а зараз їх широко використовують для виробництва техніки та промислової діяльності. 

Зокрема вони потрібні для виробництва медичного обладнання, смартфонів, комп’ютерів, атомних електростанцій, оптики, кардіостимуляторів, високотехнологічної зброї тощо. 

До рідкоземельних металів належать: 

  • Sc — скандій;
  • Y — ітрій;
  • La — лантан;
  • Ce — церій;
  • Pr — празеодим;
  • Nd — неодим;
  • Pm — прометій;
  • Sm — самарій;
  • Eu — європій;
  • Gd — гадоліній;
  • Tb — тербій;
  • Dy — диспрозій;
  • Ho — гольмій;
  • Er — ербій;
  • Tm — тулій;
  • Yb — ітербій;
  • Lu — лютецій.

Україна директорка Інституту геологічних наук НАН України Стелла Шехунова в коментарі ВВС пояснила, що рідкісноземельні метали — це “вітаміни” стратегічної промисловості та глобального переходу на чисті види енергії. 

Після заяви Трампа почали обговорювати можливість передачі й інших корисних копалин України: літію, графіту, титану та урану. Однак вони не належать до рідкісноземельних металів, хоч теж є критичною та рідкісною сировиною.

Найбільші запаси рідкісноземельних металів є у Китаю, США та Австралії. Україна входить до п’ятірки лідерів у світі, хоча ці копалини поки що не видобуваються на її теренах. 

Кілька сотень геологічних об’єктів могли б стати родовищами рідкоземельних металів, якщо їхню розробку визнали б економічно доцільною. Поклади розташовані на півдні Українського кристалічного щита, зокрема у Приазов’ї. Зараз більшість цих територій окупована РФ. 

Є й інші перспективні об’єкти у Київський, Житомирській та Вінницькій областях, а також на Середньому Побужжі.

Фото: Dixie Group

Поклади рідкоземельних металів невеликі та розкидані по світу. Головна ж проблема полягає у складнощах видобування та очищення цих копалин. Для цього потрібно чимало коштів та сучасних ресурсів.

Чому Трампу потрібні рідкоземельні метали України

Китай є лідером за кількість рідкоземельних металів у світі, і більшу частину всіх наявних копалин розробляють саме у Піднебесній. 

Комуністичний режим КНР контролює понад третину всіх світових запасів. Це, своєю чергою, непокоїть США, які традиційно ведуть змагання за лідерство на економічному п’єдесталі. 

Експерти припускають, що Дональд Трамп зацікавлений в українських рідкісноземельних металах, адже наразі США сильно залежить від китайських джерел. Це є ризиком для економіки та національної безпеки. Адже ці матеріали необхідні для високих технологій — від електромобілів і до військової техніки. 

Також причиною зацікавленості американського лідера в наших копалинах є спроба змусити українців заплатити за американську військову допомогу, яка коштувала США мільярдів доларів. Про це заявив сам Трамп. 

— Ми хочемо укласти угоду з Україною, в якій вони будуть забезпечувати те, що ми їм даємо, своїми рідкісноземельними металами й іншими речами. Ми хочемо гарантій. Ми даємо їм гроші, дуже швидко, — зазначив він.

Українська сторона висловила готовність до співпраці у цьому напрямку, заявив президент України Володимир Зеленський на прес-брифінгу 4 лютого: 

— Ми відкриті до того, що корисні копалини можуть бути розроблені з нашими партнерами, які допомагають нам захистити нашу землю і штовхають ворога назад своєю зброєю, своєю присутністю, санкційними пакетами. 

Та чим завершаться ці розмови й чи дійсно США видобуватимуть рідкоземельні метали в Україні покаже час. 

А поки Україна продовжує нарощувати виробництво нафти та газу. Ми розповідали, як видобувають ці корисні копалини та як це впливає на економіку. 

Більше відео? Ексклюзиви, інтерв’ю, смішні шортси і не лише – зазирай на Youtube Вікон. З нами затишно!

Категорії: Для тебе Новини