Протести польських фермерів на українсько-польському кордоні набирають обертів. Якщо раніше польські фермери блокували кордон для вантажівок, то зараз вони починають псувати агропродукцію, не лише висипаючи зерно з вантажівок на дорозі, а й на залізничних станціях.
У ніч з 24 на 25 лютого на станції Котомеж Куявсько-Поморського воєводства вчинили новий акт вандалізму щодо українського зерна — висипали 160 тонн. Читай, що відомо про цей випадок та як реакція України та Польщі.
Поляки висипали українське зерно на станції Котомеж: що відомо
Про те, що протестувальники розсипали українське зерно на станції Котомеж у ніч з 24 на 25 лютого, повідомили у Мінінфраструктури. Зазначається, що це зерно призначалося не для Польщі, воно їхало транзитом до порту Гданськ, звідки мало потрапити до інших країн світу.
— Українська сторона сумлінно виконує свої зобов’язання і згідно з домовленостями з польським урядом, не експортує деякі види агропродукції на територію Польщі. Це підтверджено на офіційному рівні — ані зернові, ані кукурудза, ані рапс не залишається там, — наголосив міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков.
Він акцентував, що це вже четвертий випадок вандалізму на польських залізничних станціях.
Фото: Facebook
А напередодні, 24 лютого 2024 року, в день другої річниці повномасштабного вторгнення Росії в Україну, невідомі пошкодили українські вантажні вагони з бобами.
— Системне знищення української агропродукції схоже на сплановані диверсії. Наша країна обороняється і виживає також і завдяки фермерам. Отже, ті, хто вчинили ці злочини точно не зацікавлені в українському мирі й перемозі цивілізованого світу. Ми закликаємо правоохоронні органи Польщі дати негайну реакцію, — Кубраков.
Він зазначив, що Укрзалізниця вже втретє звернулася до правоохоронних органів Польщі (станом на той момент — ред.).
Реакція України на розсипане зерно
Посол України в Польщі Василь Зварич ще після першого інциденту з розсипаним зерном написав у Facebook:
— Такі методи протестувальників не повинні толеруватися в європейській цивілізованій країні, не кажучи вже про моральну сторону цієї провокації. Тому ми вимагаємо знайти та притягнути винних до відповідальності. Польські органи влади мали б рішуче відреагувати в правовому полі на цей ганебний і образливий для українців і більшості поляків злочин, і не дозволити подібних варварських дій в майбутньому, — йдеться у повідомленні.
Під час пресконференції президента України 25 лютого 2024 року у Зеленського запитали, що він відчуває щодо розсипаного українського зерна.
— Я не розумію, для чого це все. Знов політика і така історія, щоб було що показувати в медіа, особливо неприємно — в медіа Росії.
Це дуже неприємно, що ми граємо на їхній стороні цими фактами. І мені здається, що це просто неправильно між нами (мається на увазі польсько-українські відносини — ред.), — сказав президент.
Він зазначив, що в Україну імпорт польських продуктів становить на 1,7 млрд на рік.
— Уявіть собі місяць, два, три блокування цих товарів. Візьміть 1,7 млрд, розділіть на 12 і ми зрозуміємо, як втратить Польща, — сказав Зеленський. Він підкреслив, що Україна робить усе, щоби не заблокувати відносини з Польщею.
Фото: Facebook
Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба повідомив журналістці hromadske, що реакція України на висипані у Польщі понад 160 тонн української кукурудзи буде, але не емоційна.
— Очевидно, що спеціально організовуються такі провокації для того, щоб спровокувати емоційну реакцію України. Реакція буде, але вона буде не емоційна, тому що ми не будемо підігравати тим, хто намагається остаточно розсварити Україну й Польщу, — зазначив Кулеба.
Реакція Польщі на розсипане зерно
Ще після першого випадку розсипаного українського зерна польськими фермерами очільник Міністерства сільського господарства Польщі Чеслав Секерський попросив в українців вибачення 12 лютого 2024 року.
— Від імені польських фермерів я прошу вибачення за такий акт відчаю і прошу розуміння їхньої надзвичайно складної ситуації. Ми ведемо технічні переговори з українським Міністерством сільського господарства, під час яких хочемо визначити умови торгівлі, які б обмежили наплив товарів, що підривають стабільність агропродовольчих ринків, — йдеться у польському відомстві.
Але польські фермери продовжують шкодити українській агропродукції. Після інциденту з пошкодженням агропродукції 24 лютого, як повідомив RMF FM, комісар поліції міста Хелм Єва Чиж зазначила, що український потяг із близько 80 вагонів в’їхав до Польщі два дні тому й очікував на митне оформлення.
Вранці поліцейські отримали повідомлення про розсипане зерно. Ми перевірили територію, опитали свідків і передамо справу до прокуратури, — сказала вона.
Хелмська окружна прокуратура також розслідує факт висипання зерна з українських вантажівок в Дорогуську 11 лютого.
Президент Польщі Анджей Дуда у розмові з українськими журналістами сказав, що йому прикро, що фермери, які блокують кордон, нападають на транспорт з українським зерном та висипають його на землю. Дуда зауважив, що польські фермери бояться за своє існування, якому нібито загрожує українська агропродукція.
— У Польщі функціонують незалежні профспілки, які зобов’язані захищати своїх членів. Протести є рішенням, ухваленим фермерами та фермерськими організаціями. І якщо це законно, влада не може не дати дозволу на протести.
Оскільки, якщо не зробити цього, то організатор звернеться до суду – і тоді рішення влади буде скасовано судом на тій підставі, що право на протест гарантоване законом та конституцією, — пояснив Дуда.
Українські перевізники також влаштували мирну акцію протесту на кордоні з Польщею, щоб віддзеркалювати ситуацію зі сторони польських фермерів.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.