Сьогодні, 16 червня, завершується Саміт миру у Швейцарії. На ньому було зроблено низку заяв та ухвалено кілька ключових рішень. Ми розповімо про підсумки глобального саміту та рішення щодо Росії.
Саміт миру у Швейцарії 2024: перші підсумки
Глобальний Саміт миру був організований Україною та Швейцарією. Він проходить 15 та 16 червня у Бурґенштоку. На саміт були запрошені 160 країн, проте за словами Володимира Зеленського, були присутніми 101 держава та міжнародна організація.
Під час саміту обговорювалися можливі шляхи завершення повномасштабної війни Росії проти України. Росію на саміт не запросили. Через це від участі відмовилися Китай, Бразилія, Колумбія тощо.
Саміт був побудований на основі попередніх дискусій щодо Формули миру, а також інших мирних пропозицій.
Ми повинні разом визначитися, що означає для світу справедливий мир і як його можна досягти справді довготривало. Статут ООН є основою для нас. А потім, коли план дій буде вже на столі, всіма погоджений і зрозумілий для всіх народів, він буде озвучений і представникам Росії.
Під час саміту ухвалили три ключові рішення (комюніке), пише Reuters. Серед них:
- Українські АЕС, включно із ЗАЕС, повинні працювати безпечно та під повним суверенним контролем України й відповідно до принципів МАГАТЕ та під його наглядом. А будь-яка загроза або застосування ядерної зброї неприпустимі.
- Повне та безпечне торгове судноплавство і доступ до морських портів Чорного та Азовського морів є критично важливими. Продовольча безпека не має використовуватися як зброя, а українська продукція має постачатися тим, хто її потребує.
- Усі військовополонені мають бути звільнені шляхом обміну всіх на всіх. Депортовані та незаконно переміщені українські діти та інші цивільні мають бути повернуті в Україну.
Спершу спільне комюніке Саміту миру підписали 80 країн та чотири організації. Відмовилися від підписання Саудівська Аравія, Таїланд, Індія, Мексика, ПАР, Бразилія та ОАЕ.
Та 17 червня, після публікації остаточного списку підписантів, виявилося, що Ірак та Йорданія відкликали свої підписи. Офіс президента України займається перевіркою цієї інформації. Документ лишається відкритим до підписання іншими країнами.
Думки, що лунали на Саміті миру
Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн сказала, що заморожування війни є рецептом майбутніх агресивних воєн.
Прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте заявив, що пропозиція Путіна щодо мирного плану є ознакою паніки.
Президент Польщі Анджей Дуда висловився, що Росія лишається імперією, адже не пройшла шлях деколонізації.
Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі нагадала:
До Бучі була Абхазія, а до війни в Україні була війна проти Грузії. Україна бореться за безпеку всієї Європи і навіть більше.
Канцлер Німеччини та президентка Швейцарії зійшлися на думці, що наступний саміт миру має бути з Росією.
Коли буде другий Саміт миру
Наприкінці звернення Володимир Зеленський сказав, що на наступному Саміті миру має бути зафіксоване реальне закінчення війни.
Зараз же ми починаємо цей шлях. Маємо довести всі разом, що об’єднаний світ — це світ миру, це світ, який уміє діяти правильно.
Заступник керівника Офісу президента Ігор Жовква повідомив в ефірі Ми-Україна, що над другим Самітом миру вже працюють, і не виключають участі Росії в ньому. Кілька держав висловили готовність провести саміт у себе.
Голова Офісу Президента Андрій Єрмак повідомив, що Україна готова представити Росії мирний план після саміту, та додав, що жодних компромісів щодо територіальної цілісності та незалежності України не буде.
Раніше ми розповідали, які країни дозволили бити по РФ своєю зброєю.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.