Напад Росії на Україну є злочином проти людства. Російські військові отримують задоволення від розстрілу цивільних людей. Російські цивільні підтримують воєнні злочини своїх військ на території України. Російські бізнесмени продовжують фінансувати військову потугу країни-агресорки. Росія повністю та цілком прагне знищити українців як націю.
Водночас попри непропорційно більші сили ворога, Україна досі бореться. На війні гинуть найкращі молоді люди країни, що завдає непоправної шкоди для всієї нації. Щобільше: через постійні російські атаки цивільних обʼєктів у мирних містах України, гинуть українські жінки, діти, люди старшого віку.
Днями трагедія відбулася у Харкові: посеред вихідного дня окупанти вдарили по торговельному магазину. Всередині перебували цивільні люди — покупці та працівники. Число загиблих постійно збільшується, а через пожежу, знайти рештки тіл практично неможливо.
У цей час, коли українська нація опиняється на межі виживання, стримуючи наступ російських військ на свою територію та залишаючись буфером між материковою Європою та РФ, світові лідери не можуть дійти згоди у питанні дозволу Україні бити по військових цілях на території Росії у відповідь.
Наслідком такої риторики стають щоденні смерті українців. У соціальних мережах з’явився новий хештег #LetUkraineStrikeBack — що перекладається як Дозвольте Україні бити у відповідь.
Що відомо про цей хештег, які заяви звучать серед європейських та американських посадовців і яка на це реакція в їхніх українських колег — зібрали для тебе в матеріалі.
У березні 2024 року на території Росії лунали вибухи на військових обʼєктах. Зокрема, йдеться про нафтопереробні заводи, які на повну потужність працювали на забезпечення військової спроможності армії РФ.
Так, за приблизними підрахунками експертів, завдяки ударам по НПЗ, Росія зазнала збитків на сотні мільйонів доларів.
Водночас в Організації обʼєднаних націй засудили удари по території Росії. Удар 2 квітня 2024 року на завод із виробництва Шахедів у Татарстані в ООН назвали цивільною інфраструктурою.
— Ми виступаємо проти та закликаємо припинити всі атаки на цивільну інфраструктуру, — заявив прес-секретар Генерального секретаря ООН Стефан Дюжаррік.
Unsplash
На таку заяву слідувала реакція президента України Володимира Зеленського: мовляв, перш ніж засуджувати удари по дійсно військових обʼєктах, такі люди можуть спочатку приїхати до Харкова та побачити на власні очі реалії життя міста.
Мені здається, для того, щоб врешті-решт зрозуміти як вижити в Харкові, як людям жити без світла без води. Треба, напевно, людям приїжджати, дивитися, а потім щось засуджувати або ні.
— Росія окрім сили нічого не розуміє, — сказав він наступного дня на спільній пресконференції з президентом Фінляндії Олександр Стуббом.
Однак не лише ООН виступає проти таких ударів у відповідь. Чимало політиків світового рівня досі не дійшли спільної згоди у цьому питанні. Деякі країни не дають Україні дозволу використовувати у таких цілях західну та американську зброю.
Обмеження на використання американської зброї для ударів по території РФ наклав президент США Джо Байден. Однак неформально вже йдуть розмови про те, що на Білий дім тиснуть у спробі досягнути мети, що вигідна для України.
— У неформальних бесідах в кулуарах ПА НАТО американці кажуть, що процес у Білому домі щодо дозволу нам бити їхньою зброєю по РФ пішов.
Проблема поки що полягає в тому, що рішення там ухвалюються командою, в якій зараз немає консенсусу.
Зокрема, голова постійної делегації України в Парламентській асамблеї НАТО Єгор Чернєв у своєму Telegram заявив, що такий процес вже пішов.
Але тиснуть з усіх боків. Шанси є, тож не збавляємо обертів, — заявив він.
До такого рішення Байдена та інших американських посадовців також схиляє й Комітет з розвідки Палати представників США: 21 травня він оприлюднив заяву до міністра оборони США Ллойда Остіна з проханням дозволити Україні діяти у своїх інтересах та знищувати військові цілі на російській території.
Два тижні тому держсекретар США Ентоні Блінкен також заявив, що США не проти нанесення американською зброєю ударів у відповідь по Росії, однак Америка і не заохочує Україну до таких дій.
— Ми не заохочували й не створювали можливість для завдання ударів за межами України. Але, врешті-решт, Україна має ухвалювати рішення для себе, як вона збирається воювати або як вестиме війну на захист своєї свободи, суверенітету і територіальної цілісності, — наголосив Блінкен.
Водночас видання NYT заявило, що Байден має намір дозволити Україні використовувати американську зброю для ударів по території РФ. Вони пояснили, що Джо Байден опирався цьому рішенню, бо боявся конфронтації з РФ.
А вже 6 червня президент США Джо Байден наголосив, що не підтримує застосування зброї американського виробництва для ударів безпосередньо по Москві чи кремлю. Про це він заявив у інтерв’ю ABC News.
Ми даємо зброю для ударів через кордон, звідки росіяни ведуть обстріли, заходять в Україну і вбивають українців… Ми не санкціонуємо удари на 320 км углиб Росії, ми не санкціонуємо удари по Москві, по кремлю, – наголосив Байден.
Водночас 26 травня канцлер Німеччини Олаф Шольц виступив проти надання дозволу Україні бити по території РФ західною зброєю. Він зазначив, що не бачить необхідності у розширенні зони застосування західної зброї.
Існують чіткі правила, які погоджені з Україною, і які працюють щодо постачання німецької зброї. Мета німецької політики щодо України — не допустити переростання у велику війну — зазначив політик.
27 травня 2024 року прем’єрка Італії Джорджія Мелоні виступила проти використання Україною західної зброї по території Росії. Її заява стала відповіддю на заклик Єнса Столтенберга дозволити Україні виконувати удари у відповідь.
За три дні до цього, Єнс Столтенберг казав: настав час для союзників розглянути, чи не варто їм зняти деякі обмеження, які вони наклали на застосування своєї зброї, наданої Україні.
У відповідь премʼєрка Італії заявила, що вважає, що НАТО має бути дуже обережним.
— Я не знаю, чому Столтенберг так сказав, я думаю, що ми повинні бути дуже обережними, — сказала Мелоні.
Натомість коаліція представників країн, що підтримують Україну у праві завдавати ударів у відповідь по території Росії, щодня збільшується.
До того ж підтримку висловлюють й громадяни цих країн, про що свідчить кількість дописів у соціальних мережах під хештегом LetUkraineStrikeBack.
Міністр оборони Швеції Пол Йонсон у коментарі виданню Hallandsposten заявив, що його країна дозволяє Україні використовувати зброю, яку надала Швеція, як військове керівництво України буде вважати доцільним.
— Україна є об’єктом неспровокованої і незаконної агресивної війни з боку Росії, а тому має право захищати себе за допомогою військових дій, спрямованих проти території супротивника, якщо ці дії відповідають законам і звичаям війни, — зазначив він.
Також таку риторику підтримує й Польща, про що заявив тамтешній міністр закордонних справ Радослав Сікорський в інтервʼю The Guardian.
Він зазначив, що Захід має припинити постійно обмежуватися у підтримці України, а також Радослав Сікорський розкритикував погрози Росії щодо застосування ядерної зброї.
Росіяни завдають ударів по українській електромережі, по зернових терміналах і газосховищах, по цивільній інфраструктурі. Російська операція проводиться зі штабу в Ростові-на-Дону.
— Окрім того, що Росія не використовує ядерну зброю, вона нічим себе не обмежує, — зауважив він.
Канада також дозволила Україні бити по території Росії наданою зброєю. Про це повідомила міністерка закордонних справ Канади Мелані Жолі.
— У нас не було жодних умов при постачанні, — заявила Жолі.
До країн, що дозволили та підтримали Україну у питанні ударів по військових цілях на території РФ також долучилася й Фінляндія. Міністерка закордонних справ Еліна Валтонен сказала виданню Uusi Suomi, що Гельсінкі не обмежували Україну в завданні ударів по території РФ фінською зброєю
Фінляндія не встановила жодних конкретних обмежень на свою матеріальну допомогу Україні, але припускає, що її будуть використовуватися відповідно до міжнародного права.
— Росія веде незаконну загарбницьку війну в Україні, і Україна має право на самооборону відповідно до статті 51 Статуту ООН. Це охоплює удари по військових об’єктах на території агресора, які необхідні для самозахисту, — аргументувала очільниця фінського МЗС.
Також Данія дозволила Україні завдавати удари по військових цілях у Росії з їхніх винищувачів F-16. Про це заявив міністр закордонних справ Данії Ларс Люкке Расмуссен.
— Коли ми обговорювали це з нашим комітетом у закордонних справах в данському парламенті, ми з самого початку чітко дали зрозуміти, що це частина самооборони, яка, можливо, також передбачає завдання ударів в по військових об’єктах на цій важливій території, — пояснив він.
Уряд ФРН дозволив Україні атакувати цілі на території РФ за допомогою німецької зброї — Der Spiegel
— Також Україні дозволено обстрілювати територію Росії військовою технікою, поставленою з Німеччини, — повідомило видання.
А голова німецько-українського ситуаційного центру Бундесверу Крістіан Фрейдіг заявив, що Україна зможе збивати літаки в російському повітряному просторі із переданих Німеччиною Patriot.
— Цілком можливо, що системи Patriot відтепер будуть застосовуватися і в Харківській області, і над Росією. Вони відмінно підходять для боротьби з російськими літаками, які можуть скидати бомби, — заявив Фрейдіг та наголосив, що рішення як використовують системи, приймають українські військові.
Також Франція дозволила Україні бити своєю зброєю по території Росії.
Серед інших країн, які підтримали Україну, є також Велика Британія, Латвія, Литва, Нідерланди, Естонія та Чехія.
Президент Володимир Зеленський в інтервʼю The New York Times заявив: Україна прагне отримати дозвіл задля того, щоб захиститися від російських атак.
— Як нам захиститись? Ми можемо бити або по ракеті, яка йде на територію України, або бити по літаку перед запуском. Бити по ракеті — це мати ППО.
Бити по літаку — мати відповідну зброю і дозвіл, — сказав він.
Зволікання з дозволом Україні бити по військових цілях на території РФ викликало хвилю дописів у соціальних мережах, зокрема у Х. Користувачі поширюють фото з хештегом LetUkraineStrikeBack та закликають європейських політиків перестати боятися дати відсіч Росії.
#LetUkraineStrikeBack pic.twitter.com/jVcDcL2Hbb— mi casa (@ktsol_fa) May 26, 2024
#LetUkraineStrikeBack pic.twitter.com/jVcDcL2Hbb
#LetUkraineStrikeBack pic.twitter.com/arkjhFVTRe— Lina from Crimea ???????? (@linafromcrimea_) May 26, 2024
#LetUkraineStrikeBack pic.twitter.com/arkjhFVTRe
#LetUkraineStrikeBack pic.twitter.com/Lt7mO0tXG2— romash ???? (@romario1068) May 26, 2024
#LetUkraineStrikeBack pic.twitter.com/Lt7mO0tXG2
#LetUkraineStrikeBack pic.twitter.com/6ZaQhPGlqC— Robert (@RobertZeltinsh) May 26, 2024
#LetUkraineStrikeBack pic.twitter.com/6ZaQhPGlqC
#LetUkraineStrikeBack pic.twitter.com/PpbsX2RD21— Viktoriia ???? (@home_fella) May 26, 2024
#LetUkraineStrikeBack pic.twitter.com/PpbsX2RD21
#LetUkraineStrikeBack pic.twitter.com/dblPYpXWKO— Vlad Mova (@VladyslavFilat) May 26, 2024
#LetUkraineStrikeBack pic.twitter.com/dblPYpXWKO
Такий день Києва#LetUkraineStrike#LetUkraineStrikeBack pic.twitter.com/NVOiaa5fYo— John (@Moggi1897) May 26, 2024
Такий день Києва#LetUkraineStrike#LetUkraineStrikeBack pic.twitter.com/NVOiaa5fYo
Все більше партнерів не лише підтримує Україну у праві бити по території Росії задля військових переваг, а й надають унікальну зброю, про яку раніше не йшла навіть мова. Зокрема, Швеція передасть літак ASC 890 (Saab 340 AEW&C) — його характеристики та особливості знайдеш в іншому матеріалі.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.