Уряду Франції висунули вотум недовіри: що це таке та чому так сталося

Богдана Макалюк журналістка сайту
Уряду Франції висунули вотум недовіри: що це таке та чому так сталося

4 грудня 2024 року уряду Франції висунули вотум недовіри, про це повідомляє французьке видання Le Figaro. За таке рішення проголосував 331 депутат, щоб ухвалити таке рішення достатньо було 289 голосів. Як повідомляє видання, уряд іде у відставку.

Це перший випадок винесення вотуму недовіри уряду Франції з 1962 року. Читай у матеріалі, чому уряду Франції висунули вотум недовіри та що взагалі це означає.

Що таке вотум недовіри

Вотум недовіри — це несхвалення парламентом або його нижньою палатою результатів діяльності уряду, законопроекту або певної акції уряду загалом або окремого міністра.

Тож нижня палата парламенту Франції, Національна асамблея проголосувала за вотум недовіри уряду премʼєр-міністра Мішеля Барньє. Хоча політик пробув на своїй посаді лише близько трьох місяців.

Чому уряду Барньє висунули вотум недовіри

Історія розпочалася ще на початку вересня 2024 року. Тоді у Франції відбулися дострокові парламентські вибори. У підсумку партія Емманюеля Макрона Разом за республіку та її союзники не змогли отримати більшості в Національній асамблеї, нижній палаті французького парламенту. Партія змогла отримати лише 211 місць з 577.

Макрон не захотів призначати прем’єр-міністра від лівих партій, котрі посіли перше місце на виборах. Тож обрав на посаду Мішеля Барньє. Але доля уряду Барньє виявилася повністю в руках праворадикалів з Національного об’єднання Марін Ле Пен, яка була опоненткою Макрона на виборах у президенти.

Щоб розібратися, чому уряду Франції висунули вотум недовіри, треба дізнатися трохи і про прем’єр-міністра. Мішель Барньє — колишній міністр закордонних справ Франції, який ним був за президента Жака Ширака.

Також Барньє був міністром охорони навколишнього середовища на початку і в середині 90-х, секретарем із європейських справ і міністром сільського господарства. Із 1970-х цей політик обирався до парламенту, обіймав високі посади в Євросоюзі, зокрема, був головним перемовником з боку ЄС про умови виходу Великої Британії із союзу.

Спершу політики партії Ле Пен були не проти Барньє, бо він — консерватор, а його погляди на низку питань були близькими до позицій Ле Пен.

Але менш як за три місяці політика хочуть усунути з посади через його ініціативи щодо скорочення бюджетного дефіциту, зростання податків та скорочення видатків. Проти цього очікувано виступили ліві сили у парламенті, до яких приєдналися й ультраправі. 

Після цього прем’єр-міністр Франції Барньє пішов на деякі поступки, але Ле Пен висувала нові вимоги, зокрема, проведення щорічної індексації пенсій. Натомість Барньє відмовив у цьому. 

Утім, французьке законодавство дозволяє прем’єр-міністру провести рішення в обхід парламенту, що Барньє і хотів зробити. Саме це і стало приводом для голосування за вотум недовіри уряду, що призводить до його відставки.

Через те, що у Франції в червні 2024 року вже відбулись позачергові вибори, то наступне голосування може відбутись не раніше як через рік.

Саме тому президент Емманюель Макрон має призначити нового премʼєр-міністра. Як повідомляється, Макрон звернеться до французького народу 5 грудня о 20:00.

Поки що невідомо, як відставка уряду Франції може вплинути на відносини з Україною. Адже усе може залежати від нового прем’єра та його уряду.


Цього року Франція також приймала Олімпійські ігри, їх організація та проведення викликали суперечки як в країні, так і в світі. Раніше ми розповідали про яскраві та скандальні події Олімпійських ігор 2024 у Парижі.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.

Категорії: Для тебе Новини
Теги: Франція