В Україні планують створити суд присяжних — як цей орган сприяє розвитку демократії

Ірина Танасійчук журналістка сайту
В Україні планують створити суд присяжних — як цей орган сприяє розвитку демократії

Верховна Рада схвалила в першому читанні законопроект №3843 про суд присяжних, повідомили нардепи Олексій Гончаренко та Ярослав Железняк. Його подали на розгляд ще у 2020 році.

Документ пропонує встановити суд присяжних як форму безпосередньої реалізації права народу на здійснення правосуддя, що закріплена в Конституції України. Передбачається, що він функціонуватиме в суді першої інстанції у кримінальних справах. Як працює суд присяжних — розповідаємо далі.

Що таке суд присяжних та як він працює

Суд присяжних складається з одного професійного судді й лави присяжних. Суддя є головою судового засідання, але не бере участі в ухваленні рішення лавою присяжних щодо обвинувачення.

До лави суду присяжних входять вісім присяжних. Склад формується на основі випадкового автоматизованого відбору кандидатів з-поміж громадян України, які постійно проживають у відповідному суддівському окрузі.

Лава присяжних після судового розгляду обвинувачення особи виносить свій вердикт. Присяжний залучається на строк розгляду лише однієї судової справи. 

Суд присяжних —  це можливість для пересічних громадян брати безпосередню участь у судівському правосудді. Ця система дозволяє здійснювати судочинство чесно та без помилок, виключити фактор корупції та зловживання владою, а також сприяє всебічному дослідженню обставин справи в суді.

Право бути присяжним має громадянин України, який досяг 21-річного віку та постійно проживає на території, на яку поширюється юрисдикція відповідного суду. 

Яка модель суду присяжних буде в Україні у разі ухвалення закону №3843

В Україні пропонують запровадити класичний суд присяжних із такими характеристиками:

  • після завершення слухання справи рішення у нарадчій кімнаті ухвалюють лише присяжні без участі професійного судді;
  • склад лави присяжних (основні вісім і двоє запасних) формуватимуть для розгляду однієї справи;
  • у процедурі формування складу лави присяжних матимуть вагу рішення сторони захисту й обвинувачення. Суддя зобов’язаний зважати на їхнє спільне рішення про допуск чи відвід кандидата у присяжні;
  • присяжні не ставлять питань для з’ясування обставин справи, а тільки слухають доводи сторін, а згодом аналізують в нарадчій кімнаті;
  • присяжні ухвалюють рішення про винуватість особи, якій прокуратура висунула обвинувачення у вчиненні злочину.

Нагадаємо, що сьогодні президент Володимир Зеленський також ухвалив рішення про введення санкцій проти проросійських політиків у Грузії

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.

Категорії: Для тебе Новини