17 грудня Верховна Рада ухвалила в першому читанні проект закону №11469 Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення реалізації права на набуття та збереження громадянства України, що передбачає множинне громадянство.
У разі остаточного ухвалення документа з’являться передумови для повернення українських громадян, що залишили країну внаслідок російської агресії, з можливістю збереження як внутрішнього, так і набутого ними громадянства іншої держави.
Також закон розширить можливості для набуття українського громадянства деякими категоріями іноземців і людей без паспорту певної країни. Однак експерти помічають певні колізії, які в майбутньому мають потенціал стати проблемними.
Таку думку висловив політолог Володимир Фесенко, коментуючи закон про множинне громадянство. В коментарі Фактам ICTV він пояснив, чому закон актуальний та які в нього недоліки.
Законопроект №11469 про множинне громадянство: плюси та мінуси
Підґрунтям для розбору законопроекту стала суперечка представників різних політичних фракцій.
Очільниця партії Слуга народу Олена Шуляк підтримала законодавчу ініціативу президента. Вона підкреслила, що громадянство України має бути доступним для кожного українця, незалежно від того, де він живе чи в яких умовах опинився.
Водночас представниця опозиції та співголова фракції Європейська солідарність Ірина Геращенко назвала законопроект скандальним. Політикиня вважає, що подвійне громадянство надає політичні права та виборче право, що створює загрозу національній безпеці.
— Тож несправедливим здається те, що іноземці матимуть право на два громадянства, а громадяни України, які набули громадянства іншої країни, втрачатимуть українське, — написала вона.
На думку Геращенко, в законі є й “відверто антиукраїнські норми”, які дозволяють кандидатам на громадянство не складати іспити з української мови, історії України й Конституції.
Депутатка наголосила, що Конституція України встановлює єдине громадянство, тож ініціативи з подвійним громадянством мають розглядатись у Конституційному суді.
Зазначимо, що Верховна Рада 17 грудня також проголосувала за аналіз законопроекту в Конституційному суді.
Чи дійсно закон про множинне громадянство суперечить Конституції
На думку політолога Володимира Фесенка, тема множинного громадянства є давньою і “політизованою” в Україні, а політичні сили часто шукають приводи для критики один одного.
Він вказує, що одним із головних питань до цього закону є його співвідношення з Конституцією України.
Варто цей законопроект попередньо спрямувати в Конституційний суд на експертизу, оскільки в Конституції є норма про єдине громадянство, яка в Україні тлумачиться по-різному, — каже Фесенко.
Втім, наразі норма про єдине громадянство багатьма тлумачиться таким чином, що не можна мати одночасного громадянства в інших країнах разом із громадянством України.
Політолог додає, що треба або міняти Конституцію, або звернутися за роз’яснення до Конституційного суду. Однак попри критику та політизацію документа, актуальність законопроекту існує, адже за кордоном може перебувати щонайменше 5 млн українців.
— А з тими, хто переїхав раніше, ще більше. І, безумовно, нам не можна втрачати цих людей. Після війни не всі повернуться. Плюс є велика діаспора. Діаспора і стара, наприклад, в Канаді, в Сполучених Штатах, у деяких інших країнах, в Бразилії чи в Аргентині. Діаспора, яка багато десятиліть тому ще сформувалася.
Чому Україні потрібен цей закон
Фесенко підкреслює, що до мігрантів попередніх років додалися нові, що поїхали вже після війни. Тож з цими людьми треба працювати.
Він не виключає, що багато хто з нової хвилі мігрантів може жити однією ногою за кордоном, іншою в Україні. Саме тому варто знайти оптимальний правовий формат збереження їх громадянами України.
— Інакше мільйони людей, які виїхали за кордон, залишаться, отримають спочатку можливість проживання за кордоном в іншій країні, а потім — громадянство. Але ці люди не хочуть втрачати зв’язок з Україною, зокрема громадянський.
Підсумовуючи, політолог вважає ідею правильною та актуальною. Однак якщо Конституційний суд побачить суперечності у цьому документі, тоді є сенс обдумати зміну цієї норми таким чином, щоб зберегти українське громадянство для тих, хто опинився за кордоном, але не хочуть втрачати зв’язок з батьківщиною.
У чому небезпека множинного громадянства
Окремо Фесенко прокоментував одну із проблем, на яку звернула увагу фракція Європейська солідарність, а саме те, що громадяни, які набули громадянство іншої країни, втрачатимуть українське.
Політолог зазначає, що в Україні вже позбавляли українського громадянства окремих осіб, наприклад, Ігоря Коломойського чи Вадима Рабіновича. Але відбулося це у ручному режимі, згідно з окремим наказом президента Зеленського.
Натомість санкцій і покарань за наявність у громадян України другого громадянства в українському законодавстві немає, тому це не може працювати без втручання президента чи інших уповноважених осіб.
Володимир Фесенко нагадує, що проголосований закон не передбачає покарань для тих українців, хто отримає друге громадянство в іншій країні.
Однак додає, що є питання, як регулюватимуть це питання щодо публічних осіб. Адже деякі депутати місцевих рад в Закарпатті мають угорські паспорти, проте не отримують за це жодних санкцій.
Тому, попри актуальність закону про множинне громадянство, сьогодні у чомусь мають рацію і його критики, вказуючи на суперечності.
А про множинне громадянство в різних країнах та чи можна досягнути правової гармонії у цьому питанні, Вікна розбиралися разом з політологом та юристом.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.