Жінки в арміях світу: досвід Ізраїлю, Швеції, США, Норвегії та України

Анастасія Жиденко редакторка сайту
Жінки в арміях світу: досвід Ізраїлю, Швеції, США, Норвегії та України

На початку грудня Український жіночий рух відзначав 140-річчя. За ці роки жінки здобули багато прав, серед яких право на службу в Збройних силах. В українській армії ця тенденція особливо відчутна від початку російсько-української війни.

Але яка ситуацію з рівноправністю в інших країнах світу? Дізнайся просто зараз!

Жінки у Збройних силах України

Жіночий ветеранський рух та ГО Ла Страда — Україна розповів, що в Україні жінки активно долучилися до захисту держави ще у 2014 році. Попри те, що на той час вони не могли офіційно обіймати бойові посади, багато хто працював на передовій, виконуючи важливі завдання. Лише у 2018 році зміни в законодавстві дозволили жінкам служити на всіх посадах у Збройних силах України (ЗСУ).

Станом на зараз в армії служить понад 45 тисяч жінок, з яких близько 5 тисяч виконують завдання у зоні бойових дій, а 6,5 тисяч обіймають керівні посади.

Українські жінки довели свою ефективність та професіоналізм, що сприяє поступовому зростанню їхньої чисельності в армії. Нині вони нарівні з чоловіками захищають державу від російської агресії.

Ізраїль: приклад повної мобілізації

Ізраїль — одна з перших країн, де жінки стали невід’ємною частиною армії. Обов’язкова служба для жінок була запроваджена ще у 1948 році. Спочатку вони виконували тилові функції, проте з 1995 року Верховний суд Ізраїлю дозволив їм долучатися до бойових підрозділів.

Фото: Flickr/Israel Defense Forces

У 2021 році жінки становили 40% призовників Армії оборони Ізраїлю, а 25% військових були офіцерами. За останні роки бойові підрозділи також відкриті для ізраїльтянок, і кількість жінок у піхоті зросла на 350%. Це демонструє, наскільки ефективною може бути інтеграція жінок у військову справу.

Швеція: прогресивний підхід до призову

У Швеції жінки мають право служити у різних військах ще з 1989 року. З 2017 року країна повернулася до системи обов’язкового призову для чоловіків і жінок, що стало відповіддю на сучасні безпекові виклики.

Станом на 2018 рік 15% жінок проходили навчання у шведській армії, хоча кількість жінок-офіцерів залишалася невисокою — менш як 7%.

США: добровільність і поступ

У США служба в армії є добровільною, і жінки активно користуються цією можливістю. У 2020 році їхня кількість становила 17% від загальної чисельності війська — це близько 224 тисяч осіб. Жінки мають право служити на всіх посадах, включно з бойовими, з 2016 року.

Хоча американки не зобов’язані ставати на військовий облік, їхня роль у Збройних силах поступово зростає. Разом із цим залишаються виклики, як-от питання гендерної дискримінації та сексуального насильства.

Норвегія: рівність на законодавчому рівні

У Норвегії жінки отримали право служити у Збройних силах ще у 1938 році, але активна участь у бойових підрозділах почалася у 1985 році. У 2015 році країна стала першою в НАТО, де військова служба стала обов’язковою для обох статей.

У 2020 році 33% жінок проходили службу, хоча їхній відсоток серед професійних військових був меншим. Збройні сили Норвегії активно працюють над створенням комфортних умов для служби, хоча деякі проблеми, як-от сексуальні домагання, залишаються актуальними.

Читай також історію американки, яка вирішила стати парамедикинею ЗСУ.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.

Категорії: Для тебе Новини