Пастка цинізму: чому постійне очікування найгіршого шкодить здоров’ю

Ірина Танасійчук журналістка сайту
Чому очікувати гіршого від інших шкідливо для здоров'я

Кожна людина принаймні раз в житті переживала момент очікування найгіршого. Інколи це перетворюється на цинізм, а дехто обирає злісно-глузливий стиль життя на постійній основі, сприймаючи навколишній світ як егоїстичний, жадібний та нечесний.

Так можна сховатися від розчарувань та легше сприймати образи. Але Джаміль Закі, автор книги Надія для циніків: дивовижна наука про людську доброту, розповів, чому очікувати гіршого від інших насправді шкідливо для нашого здоров’я.

Так звана пастка цинізму підвищує ймовірність депресії, серцевих захворювань та загального виснаження. І дійсно, постійно очікувати ножі в спину від інших буває нелегко. А як боротися з недовірою в найкращі риси людства розповіли у New York Times.

Чому очікувати найгіршого від світу шкідливо для здоров’я

Дослідження показують, що переконання, які випливають із цинічних думок, є неправдивими.

Доктор Джаміль Закі, який також є директором Стенфордської лабораторії соціальної нейронауки пояснює, що ми можемо стримати свій цинізм, якщо збалансуємо погляди.

Світ — не ідеальне місце, але й не все погано, певен експерт. У своїй книзі він заохочує циніків ставати “повними надії скептиками”, які критично думають про суспільні проблеми, але при цьому усвідомлюють, що інші люди бувають добрими та щедрими.

Цинізм — це брак віри в людей, тоді як скептицизм — це брак віри в наші припущення, — стверджує Джаміль.

Тому коли цинічні думки переслідуватимуть твій розум, перевір переконання, яке стоїть за ними, замість того, щоб покладатися на страхи чи невизначені почуття. Запитай себе: “Яку інформацію я маю, щоб підтвердити це твердження? Або я лише узагальнюю?”

А щоб позбутися сталого цинізму, варто шукати “моральну красу” — тобто приділяти увагу позитивному. Люди схильні приділяти більше уваги негативним подіям. Цей принцип відомий як негативне упередження.

— Якщо хтось затримає мене в пробці, мої діти слухатимуть про цю людину цілий день. Але я не помічаю тисяч автомобілістів, які ввічливо дотримуються правил дорожнього руху навколо мене, — наводить приклад дослідник.

Якщо віра в людство потихеньку вмирає, варто приділити 15 хвилин на день, щоб звернути увагу на моменти доброти навколо вас. Саме у цьому і полягає принцип “моральної краси”.

Також слід уникати негативного пліткування — обговорення лише поганих рис інших людей. Натомість спробуй поширити про когось позитивні факти. Можливо, це маловідомий, але гідний захоплення факт про людину або її гарний вчинок.

Таким чином можна не лише зменшити власний цинізм, а й інших людей.

Насправді циніки доволі часто мають негативний досвід спілкування з іншими, що породжує їхній скептицизм та сардонічне (уїдливе) ставлення до світу.

Доктор Джаміль Закі рекомендує розірвати це коло цинізму, пішовши на невеликий ризик. Треба уявити розмову з незнайомцем та передбачити, наскільки позитивною буде взаємодія за шкалою від одного до 10.

Потім можна втілити план у життя та порівняти реальність зі своїми прогнозами. Як правило, люди подобаються нам більше, ніж ми думаємо про них до особистої зустрічі.

Українці теж наділені цинічним сприйняттям світу. Про це йдеться у дослідженні українських соціологів. З чим це пов’язано та як це впливає на загальний рівень щастя в країні — читай в матеріалі.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.