Ти хочеш щось сказати, проте одразу вже чуєш третій анекдот про тещу та останні сім новин з Telegram? Кожен із нас має у своєму житті доволі балакучого друга або подругу.
Балакуни — істоти цікаві та іноді кумедні, але їм важко зрозуміти, коли варто натиснути на гальма. То як зупинити словесну бурю співрозмовника, не образивши людину й не втратити з нею контакт — розповідаємо далі.
Чому люди так багато говорять
За версією The Washington Post, балакучість має різні причини. Іноді це просто темперамент або звичка. Проте часто за нею ховаються:
- самотність або нестача соціальної взаємодії;
- тривожність — люди говорять, щоб заглушити власні страхи;
- невпевненість у собі;
- психічні або нейророзлади, як-от біполярний розлад;
- і, звісно, любов до себе та власного голосу.
Саморозкриття для мозку — це як шоколад або секс, — пояснила професорка Гарварду Елісон Вуд Брукс.
Тактики ввічливого втручання в розмову
Психотерапевт Леслі Олдерман зазначив, що існує декілька методів, які допоможуть побороти балакучість співрозмовника.
- Сигналізуй про проблему з гумором. Фрази на кшталт ого, ти щойно говорив без паузи 7 хвилин! можуть трохи знизити темп розмови без образ.
- Змінюй тему. Розкажи щось несподівано. Це обірве словесний монолог і дасть змогу включити себе у розмову.
- Запропонуй балакучий тест. Є шкала з 16 запитань, розроблена професорами комунікацій. Можна подати як гру: “З’ясуймо, хто з нас балакучіший?”
- Встанови межі. М’яко, але прямо: “Я знаю, що тобі важливо висловитись. Але іноді я не встигаю сказати нічого у відповідь”.
- Використовуй силу запитань. Порадь людині більше питати, ніж говорити. Так вона отримає більше уваги та й буде цим задоволена.
- Зрозумій причини. Пам’ятай, що балакун — це не завжди егоїст. Можливо, він (вона) просто шукає уваги, безпеки чи зворотного зв’язку.
Обовʼязково зазнач, що цінуєш думку людини, але тобі теж хочеться висловитися. Створи простір для обміну, а не одностороннього потоку. Змінити людину важко, проте покращити комунікацію доволі реально.
Памʼятай, що не слід проявляти незацікавленість розмовою — це може образити. Також не перебивай друга чи подругу, бо ефект буде лише протилежним твоїм очікуванням.
Читай й про червоні прапорці в дружбі та як їх розпізнати.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.