Все у житті повинно мати сенс. Та й, власне, життя має слідувати певній меті, яка робить наш час на цій планеті значущим та важливим. Люди шукають мету свого життя в кабінетах психологів та роздумують, наскільки грандіозними мають бути цілі.
Багато хто вважає, що мати мету — це добре, а знайти свою справжню мету — ще краще. Наявність мети дає нам підстави для життя та напрямок.
Але психотерапевт Ніколас Балайзіз певен, що мета життя — не найкращий спосіб турботи про добробут. Іноді ці роздуми лише додають нам тривоги. У своїй колонці для Psychology Today він поділився думками щодо мети життя та її справжнього впливу на психіку.
“Цілеспрямоване” життя заради цілей: які мінуси такого існування
Наявність сильного почуття мети може бути сильною мотивацією та дати відчуття ідентичності, але воно також звужує увагу та змінює наше самоуявлення.
Це не проблема, якщо людина відчуває постійну мотивацію щось робити. Наприклад, здобути омріяну професію — гарний стимул до кращого та комфортнішого існування.
І цілком нормально, що з віком мета може змінюватися. І якщо у підлітковому віці ти цікавишся спортом, а потім починаєш заглиблюватися в культуру, це теж особистісний розвиток.
Але є чимало людей, які не мали й не мають такого потягу до певної галузі знань чи хобі. Дуже часто це призводить до відчуття особистої невдачі.
— Одним із найбільших джерел сорому в нашій культурі є незнання, чого ми хочемо. Зазвичай ми прагнемо винагороджувати та відстоювати тих, хто з раннього дитинства знає, чого хоче, а потім підтримувати ці бажання зусиллями та досягненнями, — пояснює Ніколас Балайзіс.
З іншого боку, тих, хто не досяг такого рівня самовизначення, вважають недорозвиненими. Також їм приписують депресію, адже відсутність мотивації є однією з її ознак.
Але якби ми думали про хороше життя не як про життя з сильним відчуттям мети, а як про експериментальне життя, то все стало б набагато простіше, впевнений психотерапевт.
Якщо хтось не відчуває сильного почуття мотивації до мети, це варто розглядати не як проблему, яку потрібно вирішити, а як спосіб змінити погляд на те, яким може бути гарне чи цікаве життя.
Хтось, наприклад, може мати інтереси до певних речей і займатися діяльністю, яка певним чином приносить задоволення.
Хіба це не може бути прикладом хорошого чи достатньо хорошого життя? Хіба життя, сповнене різноманітних другорядних інтересів і жодної великої мети, не можна розглядати як життя, яке варто прожити?
Чому експерименти з життям корисні для людини
Переосмислення хорошого життя як такого, у якому немає великої мети, відкриває вікно змін. Замість того, щоб шукати глобальну мету, можна шукати можливості для експериментів та імпровізації, дозволити розуму блукати та переглядати, що нас цікавить.
Це часто трапляється в середньому віці, коли ми оцінюємо наші попередні бажання та мотивації.
Наприклад, чи прагнення стати лікарем або юристом справді було моїм особистим чи це була нездійсненна мета батьків?
Це, мабуть, одне з найсильніших потенційних прозрінь — відсутність мети може бути протестом з боку самого себе проти фальшивих або неавтентичних прагнень.
Те, що в ранньому віці може виглядати як справжнє прагнення чи мета, пізніше в житті може розглядатися як щось чужорідне, що виконується від імені наших батьків або впливових старших.
Таким чином, незнання, чого ми хочемо, може відкрити нові можливості для життя, яких не пропонує типове суспільне життя.
Експерименти не обов’язково заперечують мету як важливу частину існування. Але це не єдиний шлях до життя, який приносить задоволення. Нам не обов’язково потрібна мета життя, тобто коли ми пов’язуємо наші дії з однією великою амбіцією.
Навпаки, приємним і осмисленим життям може бути відсутність сильного відчуття мети. Приємне і добре прожите життя може полягати в постійному пробуванні нових ролей і способів життя.
Іноді, щоб зрозуміти себе, варто дати своєму мозку простір. Ми розповідали, чому корисно давати можливість розуму блукати у своїх думках.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.