Давай одружимось — на першому побаченні? Що таке любовне бомбардування та як не вплутатися у токсичні стосунки

Вікторія Мельник журналістка сайту
Любовне бомбардування

“Ти подобаєшся мені! Кохаю! Вже хочу створити з тобою сімʼю — двійко дітей, собаку та власний будинок! А ще… словом, ходімо до РАГСу і неважливо, що у нас лише — перше побачення!”. Така ситуація, можливо, дещо гіпертрофовано, однак точно описує явище любовного бомбардування.

Часто за таким пришвидшенням подій ховається геть не щире бажання розвивати стосунки та жити щасливо, допоки смерть не розлучить вас. Насправді це є дзвіночком про можливі проблеми, які принесе партнер у спільне життя.

Що таке любовне бомбардування, які його сигнали та як не потрапити під контроль такої людини, розповідаємо далі у матеріалі.

Що таке любовне бомбардування і чим воно небезпечне

Сильні емоції та почуття — це не погано. Однак інколи за ширмою ідеального (-ї) партнера (-ки), який (-а) має серйозні наміри та готовий (-а) до відповідальності та спільного життя, ховається маніпуляція чи навіть емоційне насильство.

Власне, цим і є любовне бомбардування (love bombing — англ.). Як пояснює Cleverland Clinic, це форма психологічного та емоційного насильства, яке часто маскується під надмірні лестощі, компліменти, подарунки.

Такі прояви “любові” мають на меті швидко встановити контроль над людиною, викликати залежність та прив’язаність, а згодом використовувати це для досягнення власних цілей.

Така поведінка може прослідковуватися не лише від романтичних партнерів, а й від друзів, колег та навіть батьків.

Докторка філософії Карил Макбрайд переконана: тактика “бомбардування” може насадити у тобі відчуття провини перед людиною, яка проявляє таку надмірну увагу. Ти можеш почуватися, наче боржник, що не вміє відповідати тим самим.

Чому це ще небезпечно? Як зазначає психолог Джухі Пандей, коли приходить сумна реальність й людина, яка раніше начебто втрачала від тебе голову, перестає проявляти такий інтерес, ти почуваєшся погано.

— Надія повернути старі добрі часи, коли весь світ партнера обертався навколо тебе, триматиме тебе у пастці стосунків, які часто виявляються жорстокими, — каже психолог.

Хто може “бомбардувати” коханням

Спеціалісти Карил Макбрайд та Джухі Пандей визначають кілька основних характеристик, які притаманні людям, що вдаються до практики “бомбардування” любовʼю:

  • недовіра до інших;
  • відсутність відчуття безпеки;
  • невпевненість у собі;
  • залежності;
  • високий рівень тривожності;
  • уникаючий тип особистості тощо.

Також важливо розуміти, що любовне бомбардування відбувається в три фази.

  1. Ідеалізація — невпинний потік компліментів, подарунків, прихильність тощо.
  2. Девальвація — ласкавість змінюється гострою критикою та зауваженнями, зʼявляються ультиматуми, а людину намагаються узалежнити цими токсичними стосунками.
  3. Відторгнення — так званий бомбардувальник втрачає інтерес та завершує стосунки.

Любовне бомбардування: ознаки

Щоб не потрапити на гачок маніпулятора, варто вміти відрізняти дійсно гарні наміри від бажання заволодіти тобою на психоемоційному рівні.

  1. Непотрібні та надмірні подарунки. Так, подарунки та сюрпризи у стосунках — це добре, якщо влаштовує обох партнерів. Але екстравагантні, надмірні та непотрібні подарунки, особливо на початку стосунків — це червоний прапорець.
  2. Форсування подій — це також ознака любовного бомбардування. Якщо людина говорить про ваше спільне майбутнє та дітей вже на першому-другому побаченні — це не щире кохання, а ідеалізація. Так само як і швидке знайомство з батьками та друзями.
  3. “Бомбардувальник” спочатку буде дуже залежати від тебе, а потім вимагатиме того ж і від тебе, ображатиметься, ставитиме ультиматуми.
  4. Не приймає відмови.
  5. Любить тебе більше, коли ти не маєш друзів та віддаляєшся від родини.
  6. Надмірний контроль: часті дзвінки та повідомлення щогодини — це недобре, адже у кожної людини має бути власний простір.
  7. Занадто ідеальний “пазл”: може здаватися, що ви підходите одне одному, у вас подібні захоплення та цілі на життя. Однак, можливо, людина просто намагається бути ідеальною картинкою?
  8. Постійне відчуття небезпеки — це дзвіночок, який може свідчити про негаразди у стосунках.

Також зверни увагу на слова своїх рідних та близьких. Адже інколи ми, засліплені емоціями, можемо вважати перестороги інших перебільшеними й не помічати справжнього мотиву партнера.

Що робити, якщо тебе бомбардують любовʼю

Психологиня Анна Шийчук у виданні Wonderzine говорила, що насправді не всі, хто “залюблює” тебе — маніпулятори зі злими намірами.

Любовне бомбардування може бути ненавмисним, через дійсно глибокі почуття, коли кінцева мета — максимально проста та зрозуміла. Така поведінка часто прослідковується у підлітків та тих, хто вперше закохався.

Щоб відрізнити навмисне та ненавмисне бомбардування, варто відкрито поговорити з партнером, переконана психологиня.

— Ті, хто віддає багато любові ненавмисно, найімовірніше зніяковіють, їм буде трохи незручно за свої дії. Вони перепросять та пояснять свої почуття.

А ті, хто хочуть досягти якихось своїх цілей, скажуть, що це нормально, і ви все придумуєте. Такі люди також можуть звинуватити вас, — пояснила Анна Шийчук.

Однак від такої поведінки складно відмовитися тим, хто має велику потребу у надмірній увазі. Тоді, каже психологиня, нам не хочеться завершувати такі стосунки й здається, що нічого страшного у цьому немає.

— Якщо у вас достатньо любові всередині, то ви відчуваєте любовне бомбардування як надлишок. Якщо ж єдине ваше джерело емоцій — це ваш партнер, то така надмірність здається нормальною, — каже експертка.

Якщо ж ти дійсно обожнюєш робити подарунки та “залюблювати” кохану людину, але не знаєш, як це доречно проявляти — читай наш матеріал про мікроромантику та чому така практика корисна у стосунках.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.