25 березня Medscape Medical News опублікували статтю під назвою Одинока планета: як світ бореться з соціальною ізоляцією. Виявилося, що самотність стала ледве не епідемією сучасності.
У який саме спосіб самотність руйнує наше здоров’я та як зробити перший крок для боротьби з цим явищем — важливу інформацію зібрала психіатриня Беата Надь.
Самотність і соціальна ізоляція: чим відрізняються та чим шкідливі
Самотність — це відчуття відсутності зв’язку з іншими, навіть якщо людина поруч. Соціальна ізоляція — це факт: мало або зовсім немає соціальних контактів. Обидва стани є загрозою для здоров’я, каже лікарка.
Самотність підвищує ризик виникнення багатьох небезпечних станів:
- депресія;
- деменція;
- інсульт;
- серцево-судинні захворювання;
- цукровий діабет;
- передчасна смерть.
Деякі дані щодо самотності вражають. Один з трьох людей в США самотній, а понад мільярд осіб у світі перебувають в стані ізоляції. Стан самотності є настільки ж шкідливим, як і 15 сигарет на день.
Самотність не лише про людей похилого віку. У зоні ризику самотності підлітки, молодь та люди середнього віку. Онлайн-спілкування, розпад спільнот і зміни у темпі життя — усе це віддаляє людей один від одного.
Різні країни вже шукають вихід з цієї ситуації. Наприклад, у Великій Британії є міністр з питань самотності, Нідерланди вводять “балакучі каси” в супермаркетах, Швеція створює житлові проекти для людей різного віку, а США розробили шість стратегічних напрямків для боротьби з ізоляцією.
Як протистояти самотності
Що може зробити лікар, щоб покращити стан самотньої людини? Зазвичай терапія починається з важливих питань:
- З ким ти зазвичай спілкуєшся протягом тижня?
- Чи почуваєшся ти самотнім останнім часом?
- Як ти проводиш вільний час?
- Чи є хтось, хто підтримує тебе?
Ці питання потрібні для виявлення прихованих проблем, попередження серйозних станів налагодження глибших контактів.
Що вже можна зробити, щоб покращити становище? Напиши другові, запроси когось на каву, піди на офлайн-зустріч або знайди спільноту за інтересами. Маленькі кроки мають великий вплив на самопочуття.
Пам’ятай, що самотність — це не слабкість. Це сигнал про необхідність зв’язку. Тому, якщо відчуваєш проблеми, звернися по допомогу. В житті кожного бувають погані епізоди, тож не варто соромитися свого стану.
А чому люди частіше почали обирати самотність та відмовляються від романтики? Про причини та наслідки ми розповідали раніше.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.