Наприкінці 2023 року Всесвітня організація охорони здоров’я назвала самотність серйозною загрозою для здоров’я та щастя населення. Згідно з різними опитуваннями, цей стан переслідує 24% людей у світі.
Зокрема, мова йде про молодь, соціальні контакти якої дуже звузилися внаслідок цифровізації та COVID-19. В Україні ще однією перепоною для спілкування стала війна.
Якщо порівнювати з вихідцями інших поколінь, міленіали одружуються рідше, а зумери не ставлять романтичні стосунки в пріоритет. Чому так стається, та чи дійсно це корисно для нашого ментального та фізичного здоров’я, розповіла психотерапевтка Дарія Багмєт для LIGA.Life.
Дарія Багмєт пояснює: самотність — не наукове поняття, а більш побутове. З погляду психотерапії, це неможливість людини емоційно зв’язуватися з іншими: говорити про те, що вона переживає, думає та відчуває.
Це відчуття притаманне не лише тим, хто перебуває на самоті фізично. Бути самотніми можна і в колі друзів, поруч з членами родини тощо, якщо між людьми слабкі емоційні зв’язки. На відчуття зв’язку впливає кілька факторів:
Але чутливість до себе та інших зменшується, якщо навколо занадто багато травматичного досвіду:
— Це дуже складний виклик для нашого суспільства. Хтось виїжджає за кордон, хтось — залишається. Або один партнер стає військовим, а інший — цивільний, — зазначає психотерапевтка.
У цей момент люди живуть у різних контекстах і їм складніше щиро зрозуміти одне одного. Це потребує великої залученості, терплячості й уважності, але всі виснажені подіями.
Unsplash
На жаль, не усі пари змогли пережити цю кризу. Це підтверджується зростанням кількості розлучень на 35%, зафіксованим Міністерством юстиції України.
Після травми дехто ізолюється, щоб пережити втрату і набратися сил, хтось кидається у нові стосунки, а хтось іде до людей і шукає підтримки.
Визначити загальну тенденцію складно, але досвід ізоляції дуже розповсюджений як спосіб справлятися з негативом. Так і з’являється тимчасова самотність, яка з плином часу може стати постійною.
Тимчасова ізоляція, як хороший відпочинок після втоми, може допомогти людині відновитися й замислитися над спробою створити нові стосунки або повернутися до старих. Але це гарний план, якщо дотримуватися аспекту тимчасовості.
— Людина — соціальна істота. Раніше відсутність доступу до плем’я означала загибель. Звісно, людство пройшло чималий шлях, але на біологічному та інстинктивному рівні ми потребуємо зв’язаності. Тому я не думаю, що самотність назавжди — корисне і здорове рішення, — додає психотерапевтка.
Дарія Багмєт наводить кілька поширених причин:
Психотерапевтка пояснює, що починати стосунки або підтримувати дійсні — це теж емоційне залучення. Спроби знайомитися, листуватися, зустрічатися — усе це потребує нашої емоційної участі.
Побачення може розчарувати, і тоді людина має підтримати себе, втішити, щоб не впадати у відчай. Часто їй просто не вистачає ресурсу, щоб витримати все, що може потенційно чекати на неї в стосунках.
Але причин, чому люди обирають самотність, може бути набагато більше. Адже, зрештою, наявність партнера не належить до особливої категорії емоційних потреб.
Насправді ми потребуємо соціалізації, але задовольнити її може як партнер, так і друзі, рідні або колеги.
Але варто розуміти, що ознака здорової психіки — гнучкість. Тому завжди обирати вечірки й забувати про свою потребу у відпочинку так само погано, як і постійно ізолюватися.
The Guardian з посиланням на дослідження Гарвардського університету повідомляє, що самотність може підвищити ризик інсульту на 56%.
Виявилося, що дорослі у віці 50 років і старше, які відчували постійну самотність, можуть бути більш вразливими до цієї хвороби, ніж ті, хто не є самотніми.
Дослідження виявило, що ті, хто відчував ситуативну самотність, але протягом короткого проміжку часу, не мали великого ризику інсульту. Дослідники припускають, що вплив самотності на інсульт відбувається протягом багатьох років.
Для ментального здоров’я самотність шкідлива загостреним відчуттям ізоляції від суспільства, відсутністю залучення в різні соціальні процеси. Це підвищує ризик розвитку депресивних станів.
Але чи завжди самотність — погана ознака? В неї є і багато плюсів, наприклад, можливість почути себе та свої потреби. А про інші позитивні сторони перебування на самоті та як провести цей час с користю, ми розповідали в матеріалі.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.