Сексуальні домагання — це психологічний і фізичний тиск, що може залишити глибокий слід у серці. У сучасному світі, де дедалі більше людей наважуються говорити про свій травматичний досвід, ця тема залишається болючою, але вкрай важливою для обговорення.
Сексуальні домагання можуть трапитися будь-де: у транспорті, навчальних закладах, на роботі чи навіть вдома. Проте, що саме можна вважати сексуальними домаганнями? Як розпізнати ситуацію, коли твої кордони порушують, і як діяти у таких випадках? А головне — чи можливо повністю відновитися після пережитого?
Про усе це ми поговорили із сексологинею та логоконсультанткою Анастасією Науменко.
Сексуальні домагання у психології та сексології
Експертка зазначила, що сексуальні домагання — це будь-які небажані сексуально забарвлені дії, які створюють для людини певний дискомфорт, страх або почуття приниження.
У психології та сексології їх розглядають як порушення особистих кордонів і прояв зловживання владою, примусу або маніпуляції саме у сексуальному контексті.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, сексуальні домагання включають будь-які словесні, невербальні або фізичні дії сексуального характеру, які можуть вважатися порушенням незалежності людини.
Різновиди сексуальних домагань
Загалом існують три основні категорії сексуальних домагань.
- Вербальні — натяки, непристойні жарти, небажані компліменти або зауваження з якимось певним сексуальним підтекстом. Наприклад, catcalling — свист, непристойні коментарі або зауваження на вулиці; кібердомагання — повідомлення, розповсюдження фото (дікпіків), шантаж через сексуальний контент.
- Невербальні — жестикулювання або демонстрація сексуального контенту без згоди.
- Фізичні — небажані дотики, поцілунки, обійми, спроби сексуального контакту, тобто будь-яка фізична близькість.
Проте існують й домагання у професійному середовищі — примусова вимога на сексуальний контакт задля кар’єрного зростання або погрози.
Їх можна поділити на підкатегорії квіпро-кво (Quid Pro Quo) та створення ворожого середовища (Hostile Work Environment).
Квіпро-кво — це сексуальне домагання, що базується на обміні послугами. Тобто, коли людина з владними повноваженнями (роботодавець або викладач) пропонує кар’єрні переваги або оцінки в обмін на інтимні стосунки.
Фото: Unsplash
Також це можуть бути й шантаж чи погрози звільнити працівника (-цю), якщо жертва відмовляється від сексуального контакту.
Інша форма домагань (а саме створення ворожого середовища) проявляється в тому, що людина регулярно зазнає сексуального приниження або насильства у робочому чи навчальному середовищі.
Наприклад, толерування (терпіння) порнографічного контенту в офісі, постійні жарти або зауваження про зовнішність і сексуальність співробітника, загальна атмосфера зневаги та сексуальної об’єктивації.
Ознаки сексуальних домагань
Іноді трапляються ситуації, коли людина навіть не усвідомлює, що її домагаються. То як зрозуміти, що ти знаходишся у небезпеці?
По-перше, коли відчуваєш, що тобі неприємно взаємодіяти з людиною, або присутній якийсь страх чи незручність, навіть якщо ця людина нічого поганого не зробила.
По-друге, якщо порушують твої особисті кордони, тобто відбувається занадто тісний контакт, або ти отримуєш небажані коментарі у свій бік, маніпуляції, які схиляють до інтимних стосунків.
Також до ознак сексуальних домагань можна віднести й фізичні реакції на стрес. Наприклад, прискорене серцебиття, напруження, бажання втекти або завмерти.
— У багатьох випадках жертва не одразу розуміє, що її домагаються. Іноді лише після обстеження усвідомлює, що її кордони були порушені.
Ті люди, які домагаються, часто є маніпуляторами. Вони запевняють жертву, що нічого такого у певних діях немає, вводячи в оману.
Де стикаються з сексуальними домаганнями
На думку Анастасії Науменко, кожен і будь-де може стикнутися з сексуальними домаганнями. Наприклад, у сімʼї, знайомих чи друзів, робочому середовищі, громадських місцях, інтернеті та соцмережах.
Якщо ти зазнала (-в) домагань на роботі, то через це ти можеш втратити впевненість у собі та навіть мотивацію до розвитку в кар’єрі. Також, якщо знайома тобі людина завдала тобі шкоди, то надалі у тебе, найімовірніше, зʼявиться недовіра до усіх людей.
А що щодо випадків у звичайній маршрутці або автобусі? Якщо пасажир робить непристойні зауваження або навіть примушує до інтимних стосунків, то може зʼявитися страх пересування громадським транспортом.
Окрім цього, в інтернеті також вистачає людей, які прагнуть знецінити та зруйнувати твою особистість. Наприклад, через принизливі фото або грубі коментарі у багатьох людей виникає страх спілкування у соціальних мережах.
Насправді важливо розуміти, що вплив таких домагань залежить від стосунків з агресором.
Як сексуальні домагання змінюють психіку людини
Зазвичай сексуальні домагання значно впливають на психіку людину, неначе руйнують її зсередини.
Тривога та страх навʼязують різні суїцидальні думки. У людини знижується самооцінка, зʼявляються відчуття провини та сорому, депресивні прояви, тобто ізоляція, втрата інтересу до життя.
Також після такого шкідливого досвіду вона (він) може уникати сексуального контакту або ж навіть взагалі не вступати в сексуальні зв’язки. Через сексуальні домагання людина потрапляє у стан жертви.
І це не залежить навіть від того, наскільки вона емоційно сильна.
Фото: Unsplash
Як сексуальні домагання впливають на інтимне життя
Насправді сексуальні домагання можуть вплинути й на інтимне життя. Після завданої шкоди іноді усе кардинально змінюється. Можливими наслідками є страх перед статевим актом, дисоціація або ж гіперсексуальність.
Також зазвичай люди зіштовхуються з проблемами з довірою і тому, не можуть вступити у сексуальний контакт. До того ж можуть бути й фізіологічні прояви, як реакція на стрес, наприклад, вагінізм, сухість, біль під час статевого акту в жінок або еректильна дисфункція у чоловіків.
Для розвʼязання проблеми потрібні психолог та сексолог.
Як повернути довіру до людей
Якщо ж після усього пережитого ти втратив (-ла) довіру до людей, то дізнайся, як знову відкритися світу та не думати про біль.
По-перше, варто відстежувати тригери, які викликають тривогу. Варто пізнати себе і чітко усвідомлювати, говорити про власні кордони. Для початку навчися знову довіряти друзям, знайомим і не вимагай від себе забагато.
Фото: Pexels
Тобі треба зрозуміти, що після пережитого потрібен час для відновлення.
— Кожен крок у напрямку довіри до себе є рухом до зцілення.
Коли потрібна перерва в інтимних стосунках
Іноді відновлення після сексуальних домагань є дуже тривалим. Людина може постійно відчувати страх та напруження.
Саме тому, якщо ти піддаєшся паніці перед статевим актом або ж під час інтимності уникаєш дотиків партнера та відчуваєш огиду, — усе це говорить про те, що тобі потрібен час, аби відновити свої сили.
— З часом ти зможеш потроху повертатися до сексуального контакту, коли усвідомиш, що відчуття небезпеки зникло або тобі хочеться близькості та дотиків.
Фото: Pexels
Перша психологічна допомога
Проте, якщо ж тобі заподіяли шкоди, фахівчиня порадила спершу дозволити собі проявляти будь-які почуття, наприклад, злість, страх чи сльози.
Також не варто звинувачувати себе у тому, що сталося. На жаль, жертви найчастіше починають собі навʼязувати думки про те, що вони щось неправильно зробили.
Памʼятай, єдина провина лежить на кривднику.
Окрім цього, важливо у разі потреби виговоритися, розповісти про все пережите подрузі чи мамі. Віднови своє почуття безпеки, оточивши себе людьми, які завжди будуть на твоєму боці та підтримають. Якщо тобі важко розмовляти з кимось, напиши про свої почуття у щоденник або анонімно у групі підтримки.
Записуй деталі ситуації (дату, місце та що сталося), щоб потім можна було подати до суду на кривдника. Ба більше, відстежуй тригери, які нагадують тобі про те, що сталося. Намагайся їх позбутися.
Також можливо тобі допоможуть і тілесні практики. Глибоке дихання, йога, прогулянки на свіжому повітрі, масаж, фізична активність — усе це має відновити емоційну рівновагу.
Як підтримати себе після завданого болю
Окрім першої психологічної допомоги важливо постійно підтримувати свій емоційний стан. Проте це дуже важко. Іноді на певних етапах самолікування зʼявляється відчуття, наче біль вже минув і стан нормалізувався. Але це не так.
Наша психіка використовує різні захисні механізми та може ввести тебе в оману.
Саме тому, логоконсультантка розповіла, що усе-таки краще звернутися до психолога.
До того ж, варто й спробувати зайнятися улюбленою справою, танцями або арт-терапією, чи виконувати різні письмові практики (наприклад, написати лист агресору).
Насправді будь-які творчі прояви допомагають відновлюватись.
Куди звертатися по допомогу
Важливо й усвідомлювати, куди можна звернутися по допомогу в разі завданої шкоди.
По-перше, повідомити про інцидент необхідно Національній поліції України за номером 044 254 93 33 (безкоштовно). Правоохоронці мають скласти адміністративний протокол та передати справу до суду.
Також слід звернутися на урядову гарячу лінію за номером 15 47 або на Національну гарячу лінію з запобігання домашньому насильству, торгівлі людьми та гендерної дискримінації за телефоном 116 123.
Якщо ж ти зіткнулася (-вся) з неналежним реагуванням правоохоронних органів, варто звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини за телефоном 0 800 501 720 або електронною поштою hotline@ombudsman.gov.ua.
Ба більше, безкоштовну юридичну консультацію надає Центр безоплатної правової допомоги (0 800 213 103, info@legalaid.gov.ua), а психологічну підтримку можна отримати на гарячій лінії Ла Страда — Україна (0 800 500 335).
А що ж таке харасмент та як поводитися у такій ситуації — читай далі.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.