Це фіаско! Як наші провали прокачують психіку і дружбу

Анастасія Грубрина журналістка сайту
невдачі

Не завжди вдається бути професіоналом у всіх речах. Хоча здається, що деякі люди справді можуть все. А найбільш прикрі та незручні ситуації трапляються, коли в тебе щось не виходить на людях.

Якщо такі ситуації заганяють тебе в паніку і думки, що все пропало, ділимося, як перетворити свої невдачі на корисні знайомства та приємні емоції.

Як перетворити невдачі на успіх: поради

Якщо якась річ у тебе погано виходить, до прикладу, смаження шашликів чи застилання ковдри у підковдру, треба якомога більше практикуватися в цьому. Це не тільки дає можливість покращити навички, а й збільшує впевненість у собі та інших сферах життя, ділиться Ліндсі Годвін для Psychology Today.

Таких активностей чи важливих справ, де в нас не все добре виходить, може бути вкрай багато. І якщо після наполегливих повторень нічого не покращується, є сенс просто прийняти факт, що не можна бути найкращим у всьому. Згадай, до чого це довело Патріка Бейтмана в Американському психопаті.

Важливо не тікати від цих занять, а дозволити собі бути недостатньо вправним (-ою) у чомусь, адже це корисно для психологічного благополуччя.

Попри те, що чимало з нас бояться невдач чи осуду інших, перфекціонізм, бажання бути кращим (-ою) в усьому та жорстка самокритика можуть ще гірше впливати на психіку. У книзі Ditch the Ditty навіть описано, що прагнення ідеальності частіше трапляється у жінок.

Адже гендерні стереотипи підсилюють переконання, що жінки повинні в усьому бути успішними — і вдома, і на роботі, і в особистому житті тощо. Філософ переконана, якщо робити тільки те, що вдається добре, ми позбавляємо себе шансу експериментувати, навчатися нового і пізнавати.

Люди, які вважають, що будь-яку навичку можна розвинути, більш стійкі та відкриті до нового досвіду, вони можуть краще насолоджуватися процесами у своєму житті, йдеться у матеріалах психологині Керол Дуек.

Невдачі можуть справді покращити наше психологічне благополуччя з кількох причин.

  1. Розвиток стійкості та зниження страху перед невдачами. Це позитивно впливає на мислення щодо інших категорій життя, зменшується страх зробити щось неправильно, зменшується тривожність.
  2. Невдачі можуть дарувати радість та зміцнювати соціальні зв’язки. Твоє близьке оточення чи колеги будуть тебе підбадьорювати, також завдяки увазі до невдач можна завести нові знайомства. Існує концепція помилки, яка робить тих, хто помиляється, милішими в очах інших людей.
  3. Невдачі заохочують гру та творчість. Якщо ти знаєш, що не маєш достатньо хисту в якійсь справі, ти не зосереджуватимешся на результаті, а просто насолоджуватимешся процесом. Діяльність лише у задоволення покращує когнітивні здібності.

Попри те, що у соцмережах нам завжди демонструють ідеальне життя та ідеальні навички — не закидуй те, що в тебе не виходить. Найкраще не лише насолоджуватися цим процесом, а й не змагатися з іншими.

Якщо ж тебе хвилюють невдачі, можна з ними боротися — брати більше уроків танців, гончарства, чи частіше смажити м’ясо на вогні. Не очікуй карколомного результату відразу! Намагайся від початку насолоджуватися процесом і покращувати своє ставлення до справи.

Раніше ми розповідали, чим ще корисні невдачі та помилки.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.