Життя втратило блиск: як повернути радість та що знищує в нас позитив

Ірина Танасійчук журналістка сайту
Життя втратило блиск: як повернути радість та що знищує в нас позитив

Інколи відчуття радості не приходить до нас, навіть коли все навколо наче запрошує нас бути щасливими. У певних випадках це є сигналом початку депресії або інших розладів, а іноді справа у нашому сприйнятті життя. 

Безрадісність може вплинути на наше психічне здоров’я, задоволення від стосунків і добробут. На щастя, є речі, які ми можемо робити, щоб отримувати радість та дарувати її іншим. Психологиня Джулі Фрагі у своїй колонці для Washington Post поміркувала над тим, чому іноді важко бути радісним та як це змінити. 

Як повернути радість та дарувати її іншим: розповідає психологиня

Попри відсутність серйозних стресових факторів, життя іноді втрачає свій блиск для деяких людей. Але вони у цьому точно не самотні, певна психологиня. 

— У всіх нас бувають погані дні або час від часу ми піддаємося поганому настрою. Однак нездатність відчувати радість — це не норма, — наголошує вона. 

Фахівці з психічного здоров’я називають це ангедонією, що означає труднощі з переживанням позитивних емоцій, наприклад, щастя та задоволення.

Коли людина почувається саме так, її світ стає сірим. Усе здається ніяким, навіть спілкування з друзями або святкування досягнень. Мотивація шукати приємних вражень також зменшується. 

Іноді безрадісність є ознакою серйозних проблем із психічним здоров’ям. Серед них великий депресивний розлад або біполярний розлад. Велике дослідження ангедонії, опубліковане у виданні Nature, показало, що 50% пацієнтів з біполярним розладом зазнали ангедонії.

А інші дослідження стверджують, що до 70% тих, хто страждає на депресію, не можуть відчувати задоволення. 

Травма дитинства, наприклад, емоційне насильство або зневага, також може призвести до безрадісності.

У дитинстві критика замість похвали, погане поводження та постійне ганьблення можуть змусити нас почуватися негідними, наче ми не заслуговуємо на переживання позитивних емоцій.

Дехто вважає, що відчуття щастя робить їх ледачими, а інші відмовляються приймати компліменти навіть за добре виконану роботу.

Як уникати блокаторів радості

Провина, тривога та сором можуть перешкоджати нашій здатності відчувати радість. Часто блокування радості є несвідомим рефлексом.

Гальмівні емоції захищають нас від перевантаження та допомагають підтримувати стосунки з іншими. Навчившись розпізнавати їх, ми отримаємо доступ до позитивних емоцій.

Джулі Фрагі радить називати, підтверджувати та працювати над своїми емоціями, бо це біологічні сигнали, необхідні для нашого виживання.

— Наприклад, коли мої пацієнти відчувають тривогу, я заохочую їх сповільнитися, дихати та назвати емоцію. Коли тіло заспокоюється, ми починаємо цікавитися значенням емоції. Я можу запитати: “Від чого вас захищає ця емоція?” і “Якщо ви відсунете цю емоцію вбік, що буде під нею?”

Емоції заразливі, тому спостерігання чужого щастя може також змусити нас посміхнутися. Наприклад, зробити компліменти другу, сусіду чи колезі та сказати щось приємне. Ти здивуєшся, але їхня позитивна реакція додасть радості й тобі.

Зробивши комусь комплімент, зверни увагу на реакцію людини. Вони можуть посміхнутися або висловити вдячність за твої добрі слова. Зверни увагу на те, які почуття викликає у тебе їхня відповідь. 

Існує велика ймовірність, що їхня радість та щастя позначиться на тобі, і це може навіть зміцнити психічне здоров’я. Адже відчуття радості за інших зменшує симптоми депресії, додає фахівчиня. 

Якщо подолати проблему самотужки не вдається, звернися за кваліфікованою допомогою. Можливо, проблема ховається глибше і тобі знадобиться лікування та налагодження гормонального фону. 

Не картай себе за свої емоції. Давати збій цілком нормально, а сучасні методи психології та психотерапії здатні подолати всі проблеми та повернути радість у життя. 

А як радіти життю, коли сумні події знищують всіляку надію? Ми зібрали корисні поради

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.