X

На перервах російською — зась: як вчителі мають спілкуватися у школі

Вікторія Мельник журналістка сайту

Українська мова є ідентифікатором наших громадян у світі, і хоч чимала кількість людей роками була примусово русифікована, однак зараз питання мови стоїть гостро й однозначно: ніякого “язика”, лише мова. Зокрема, й в освітніх закладах, але російська мова у школі й досі часто звучить як від школярів, так і від вчителів.

Інколи після завершення уроку вчителі переходять в особистому спілкуванні — між собою чи зі школярами, на перервах тощо — на російську. Чи правильно це, пояснив мовний омбудсмен Тарас Кремінь.

Детальніше про те, якою мовою мають спілкувати вчителі між собою, пояснюємо далі у матеріалі.

Чи можуть вчителі переходити на російську у спілкуванні

Мовний омбудсмен Тарас Кремінь у своєму Facebook пояснив, що стаття 21 Закону Про забезпечення функціонування української мови як державної зобовʼязує під час освітнього процесу спілкуватися державною — тобто українською мовою.

А особи, які належать до корінних народів або національних меншин, можуть навчатися і державною, і мовою відповідного корінного народу або національної меншини шляхом створення окремих класів.

Також держава гарантує кожному громадянину України право на здобуття формальної освіти на всіх рівнях (дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої), а також позашкільної та післядипломної освіти державною мовою в державних і комунальних закладах освіти.

— Освітній процес — це всі види діяльності, що відбуваються на території навчального закладу. Тобто, це і класна робота, і виховна робота, і спілкування здобувачів освіти та педагогічних представників у класах, учительських, їдальнях, коридорах, спортивних залах, на стадіоні, на території школи.

Перерва — це теж освітній процес, і там має бути державна мова, — сказав уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.

Він також наголосив, що сьогодні освіта є фундаментом творення особистості, тож відіграє важливу роль у зміцненні статусу української мови як державної.

За порушення мовного Закону Уповноважений може накладати штраф, в тому числі й на тих директорів шкіл, ректорів, науково-педагогічних і педагогічних працівників, які свідомо ігнорують вимоги законодавства щодо мови освіти.

Тобто російська мова у школі має каратися.

Детальніше про штрафи за російську мову, ми розповідали раніше. Також ти знайдеш поради, як чинити, якщо тебе обслуговують мовою окупанта.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.