Костянтинівка, США, стартап в Україні: історія українки, яка заснувала uBoost для молоді

Марія Бондар редакторка сайту
Створити стартап

Громадська організація uBoost, за підтримки фонду Razom, запускає безкоштовну освітню програму Створюй тут! для молоді з прифронтових регіонів та малих міст і сіл України.

У межах проекту учасники віком від 16 до 23 років зможуть отримати не лише практичні знання з підприємництва, але й гранти на започаткування власної справи. 

Вікна-новини поговорили зі співзасновницею проєкту Тетяною Олейніковою про її шлях, про ризики під час запуску і наскільки важко відкривати стартап в Україні.

Від студентки-емігрантки до засновниці uBoost

Розкажіть про своє дитинство: у якій родині зростали, які установки були в родині?

— Я народилася в Костянтинівці на Донеччині. У дитинстві моїм улюбленим місцем був будинок сестри, де збиралася вся сім’я. Ми були дуже згуртовані, і це дало мені відчуття стабільності та підтримки. У родині завжди заохочували навчання та розвиток, а ще — відкритість до світу.

— Яким було дитинство й підлітковий вік у Костянтинівці?

— Дитинство було активним: я навчалася, займалася журналістикою, брала участь у театральному гуртку та була президентом школи. Завжди прагнула більшого і використовувала всі можливості для розвитку.

Одним із ключових моментів став проект Сім вершин у 8 класі, де нас навчали кризового та проектного менеджменту — це змінило моє життя.

— Чи відчувалося там, що війна поряд?

— Так, звісно. Війна торкнулася всіх, і це вплинуло на мої рішення. Будинок сестри, де ми збиралися всією родиною, зруйнований, батьківський дім теж має тріщини. Це усвідомлення, що твій дім може зникнути, формує інше ставлення до життя.

— Коли ви переїхали до Києва? Що було головним тригером?

— Я вступила до Донецького національного університету на історичний факультет, але через війну частину курсів закінчувала дистанційно. Коли університет евакуювали до Вінниці, я вирішила їхати до Києва. Тут я працювала аніматором, організовувала свята, щоб заробити на життя і майбутнє.

— З інформації про вас відомо, що ви мали великі амбіції. Як вони з’явились, що дозволило мріяти глобально?

— Ще в підлітковому віці у мене було величезне бажання розвиватися. Проект Сім вершин відкрив для мене світ лідерства, навчив мислити стратегічно. У Києві я завжди шукала можливості — стажування, проекти, навчання. Мрія про життя в Америці теж була великою мотивацією.

Тетяна Олейникова

— Розкажіть про період у США. Як потрапили, що допомагало там триматися, що давало сили поєднувати все?

— Я поїхала в мовну школу для вивчення англійської, потім вступила у коледж в Сан-Франциско, але не змогла отримати бюджетне місце, тому шукала роботу. У Чикаго працювала нянею та прибиральницею, щоб утримувати себе та оплачувати навчання. Згодом переїхала до Каліфорнії, де отримала роботу в стартапі українських засновників. Це був складний, але дуже цінний досвід.

— Що стало поштовхом до думок про власну NGO?

— Після продажу стартапу, де я працювала, мені пропонували гарну роботу, але я зрозуміла, що хочу робити щось своє. З моїм партнером Стасом Остренко ми вирішили створити аналогічну програму до Семи вершин, адаптовану до сучасних реалій. Так народився uBoost.

Стас Остренко та Тетяна Олейникова

— Чи важко відкривати стартап (НГО) в Україні?

— Це виклик, але можливо. Складнощі є на всіх рівнях — фінансування, бюрократія, пошук команди. Але якщо є підтримка однодумців і чітке бачення, все можливо.

— Яка мета uBoost?

— Ми допомагаємо молоді розвивати підприємницьке мислення, залишатися в Україні, будувати тут свої проєкти. Наш слоган — Створюй тут. Це про створення себе, своєї громади та майбутнього в Україні.

— Звідки організація бере кошти на існування, адже це великі видатки?

Фінансування йде від грантів, партнерств та донорів. Ми також шукаємо можливості сталого фінансування через співпрацю з бізнесом.

— Як ви ставитесь до ризиків? Проект uBoost — однозначно один із ризикованих. Що могло піти не так?

Ризики є завжди. Головне — прораховувати їх і бути гнучкими. Ми розуміли, що запускати освітній проект у кризові часи складно, але бачимо величезний запит від молоді, і це нас мотивує.

— Розкажіть історію підопічної/го з uBoost, яка вас вразила, або яка вже має певний позитивний результат.

— У нас є багато історій, але одна з найяскравіших, коли дівчина з моєї рідної Костянтинівки, яка пройшла нашу програму, створила власну справу: манікюрний салон. З нами вона навчилася просувати свою роботу у соцмережах та отримала маркетингові навички, а в майбутньому планує відкрити простір-кав’ярню, де люди зможуть отримати психологічну підтримку і відчути себе частиною спільноти. 

— Для кого ця програма і що вона дає підліткам України?

— Програма для молоді 16-22 років. Вона розвиває підприємницьке мислення, дає знання з маркетингу, фінансів, продажів, знайомить з успішними підприємцями. Ми даємо мотивацію залишатися в Україні, творити тут і бачити перспективи для себе.


Долучитись до програми як учасник можна, заповнивши форму з мотиваційним листом до 2 лютого. Від потенційних учасників вимагається готовність приділяти навчанню мінімум 3 години на тиждень.


Покоління Z все більше уваги приділяє кар’єрі, фінансовій свободі та комфорту — бо це про їхнє майбутнє. Також в планах більше немає пункту про наявність дітей. Тож читай далі: чому молодь обирає хатніх тварин замість малюків

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.