Нині є чимало сайтів для пошуку роботи. Однак на них може не бути пропозицій, які тобі потрібні. Шукати роботу стало можливо і через соцмережі та месенджери, наприклад, Telegram, яким багато українців користуються щодня.
У пошуку роботи через Telegram є прихована небезпека. До прикладу, вакансії можуть пропонувати шахраї. Розповімо, як не натрапити на фейкові пропозиції роботи в Telegram.
Робота у Telegram: як не натрапити на вакансії шахраїв
Корисною інформацією поділилися ГО Stop Sexтинг та проект uBoost. Проекти нагадують, що у Telegram активно працюють ворожі вербувальники та шахраї.
Найчастіше до пасток потрапляють підлітки, які хочуть заробити свої перші гроші і купити собі щось, не просячи грошів у батьків. Тож діти пристають на пропозиції, які бачать. І або потрапляють у пастку, або можуть стати заручниками ворожих злочинів.
З підлітками шахраї працюють просто — пропонують нескладну і добре оплачувану роботу. Цілей у шахраїв може бути багато. Насамперед викрадення персональних даних. Не ділися конфіденційними даними — паспортними, даними карток тощо.
Друга популярна шахрайська схема — просять надіслати передплату за вакансію. Вони називають це “вступними внесками”, “оплатою обов’язкової реєстрації” чи “доступом до бази даних”. Якщо тебе просять заплатити за щось — це шахраї, а не роботодавці.
Третя популярна схема — “роботодавці” просять пройти обов’язкові платні курси. Вони кажуть підліткам, що їм бракує досвіду, а тому пропонують роботу після проходження курсів.
Якщо тебе просять відкрити картку в певному банку чи сервісі нібито для нарахування зарплати, і дають посилання на реєстрацію, це також шахраї. Вони заробляють на тобі завдяки переходу за посиланням. Ніколи не відкривай карток і рахунків за реферальними посиланнями.
Поширеною маніпуляцією є діапазон зарплат. Шахраї можуть пропонувати по 100, 200 тисяч. У вакансії вони пишуть, що зарплата залежатиме від персональних результатів. Якщо діапазони зарплат дуже високі, найімовірніше, ти маєш справу з фейковою вакансією.
Перекладачка, операторка чату, менеджерка по роботі з клієнтами — такими назвами вакансій заманюють дівчат на онлайн-роботу, яка виявляється обманом іноземців. Різноманітні агентства змушують дівчат знайомитися з іноземцями, і отримують за це гроші.
Не варто забувати і про витівки росіян. Вони розміщують оголошення, націлені для підлітків — віднести пакет за хорошу оплату, розклеїти листівки тощо. А насправді з підлітками спілкуються російські агенти. Відгук на таку вакансію є прямою загрозою життю.
Як визначити шахраїв
- Робота дуже легка і дуже добре оплачується.
- У вакансії є підозрілі посилання.
- Хорошу зарплату пропонують людям без досвіду. Спробуй уточнити деталі і пошукати роботодавця в Інтернеті.
- Робота неофіційна.
Якщо ти маєш сумніви, обов’язково порадься з батьками. А краще вибирай роботу разом з ними. А якщо ти натрапив (-ла) на шахрайську вакансію, яку пропонують підліткам, можеш надіслати її за цим посиланням.
Раніше ми розповідали, як зрозуміти, що тебе хочуть звільнити.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.