Чомусь із роками традиційний шлюб втрачає популярність. Дедалі більше пар віддають перевагу життю, яке ні до чого нікого не зобов’язує. Тож рішенням стає цивільний шлюб, або як-то кажуть, без штампа в паспорті.
Які ризики таких стосунків? І що ще потрібно знати — розповіли WoMo.
Ризики цивільного шлюбу: що потрібно знати кожному
Насамперед важливо зазначити, що визначення “цивільний шлюб” можна використовувати лише щодо тих стосунків, які були зареєстровані у РАЦСі. А ось усе, що у нас цим терміном звикли називати насправді з погляду закону — співмешкання.
Не для всіх цивільний шлюб — про легкість і відсутність зобов’язань. Для деяких — це про уникнення юридичних чи фінансових питань. Про ризики цивільного шлюбу зазвичай не задумуються, а вони спіткають на етапах, коли ситуацію не врятувати.
Адвокатка Наталія Горбань ділиться, дуже мало людей розуміють, чим насправді є цивільний шлюб. Незнання може довести до суду, де потрібно буде доводити чимало фактів: про спільне проживання, про утворення родини внаслідок співмешкання, про поділ майна, аліменти тощо.
Виходячи з моєї практики й того, що я чую під час консультацій, жінки у переважній більшості просто змирилися з тим, що в них є.
Наталія пояснює усе тим, що багатьом може здаватися що “і так все добре” чи вони можуть відчувати страх самотності, тому погоджуються на проживання разом без шлюбу. Наталія додає, пара має детально обговорити мету і наслідки цивільного шлюбу.
Сама ж вона виділяє чотири типи, засновані на власних спостереженнях: співмешкання, співмешкання “під прикриттям” (коли хтось чекає одруження), спільне проживання без створення сім’ї, спільне проживання сім’єю без шлюбу. За цими категоріями можна вирішити, який тип цивільного шлюбу буде у вас.
Відповідальність за неналежне виконання обов’язків у цивільному шлюбі наступає лише тоді, коли утворюється родина. Якщо немає родини — немає й обов’язків, як і відповідальності. Тож якщо тобі доведеться притягувати партнера чи партнерку до відповідальності, знадобляться докази спільного проживання як родини.
У тих хто живе разом за принципом співмешкання чи без наміру створювати родину та народжувати дітей — немає ані обов’язків, ані відповідальності на жодному з партнерів.
Адвокатка ділиться, більшість людей не знають нічого про свої права та обов’язки у шлюбі чи спільному проживанні. Часто такі люди керуються тільки емоціями, коли починають жити разом.
Жодних знань та підготовки! Дівчина, яку кличуть пожити разом, навіть не цікавиться за кого її кличуть у таке спільне проживання.
Тож дівчина чи хлопець у таких стосунках можуть бути заскочені зненацька тим, що з них через суд вимагатимуть повернення грошей, які вони вважали своїми, або ж про обов’язок поділу майна, яке було набуте ще до стосунків. І людям доведеться витрачати час та гроші, щоб довести очевидні речі.
Найкращим виходом для тих, хто живе у цивільному шлюбі чи співмешкає разом — укласти договір, який регулюватиме майнові права кожного. Наталія попереджає, що цивільний шлюб — не дорівнює тому, що з тобою одружаться.
Цивільний шлюб із дітьми: які можуть виникнути проблеми
У випадку цивільного шлюбу обидвоє співмешканців виступають батьками дитини, тому мають однакові права та обов’язки. У випадку, якщо один з батьків перешкоджає спілкуванню дитини з іншим — є законний механізм, як це подолати.
Адвокатка додає, у питаннях спадщини також не має виникнути проблем. Батьки та діти — перший ступінь спорідненості, тому наявність реєстрації шлюбу тут не грає ролі.
Тож у питаннях створення родини варто покладатися не лише на свої почуття та емоції, а й на законодавчий бік спільного проживання без шлюбу.
Раніше ми розповідали про всі майнові права цивільних дружин.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.