Чи можна знімати військових під час воєнного стану: обмеження в законодавстві

Ірина Танасійчук журналістка сайту
чи можна знімати військових

Під час дії воєнного стану діють різні обмеження, зокрема й ті, що стосуються фото- та відеофіксації військових об’єктів. А як щодо військовослужбовців? Чи можна знімати військових на вулиці, чи в інших місцях? Розібралися в цьому питанні. 

Чи можна знімати військових під час воєнного стану

Тут варто почати з того, що загалом говорить закон про зйомку будь-якої людини. Стаття 307 Цивільного кодексу України проголошує, що фізична особа може бути знята на фото або відео лише за наявності її згоди.

Ця норма Закону розповсюджується лише на фізичних осіб та не може бути використана щодо службових, посадових або публічних осіб. Зйомка не має порушувати права людини на невтручання в її приватне та особисте життя. 

Дія воєнного стану не оголошує повну заборону на проведення фото- та відеозйомки, а лише встановлює певні обмеження.

Так, закон України Про державну таємницю забороняє фото- та відеофіксації військових об’єктів, діяльності Збройних Сил та інших військових формувань, відеозйомку військовослужбовців та місць їхнього перебування, військову техніку та її переміщення, а також роботу протиповітряної оборони.

Стаття 8 забороняє фотографувати та фіксувати на відео такі дії:

  • підготовка та проведення військових операцій;
  • стратегічне та мобілізаційне розгортання військ;
  • показники, що характеризують організацію, чисельність, дислокацію, бойову та мобілізаційну готовність, бойову й іншу військову підготовку, озброєння та матеріально-технічне забезпечення ЗСУ;
  • дислокація, характеристики пунктів управління ЗСУ;
  • особовий склад Сил спеціальних операцій ЗСУ, а також осіб, які співпрацюють або раніше співпрацювали з ними на конфіденційній основі;
  • особовий склад органів, що здійснюють оперативно-розшукову або розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність.

Стаття 18 передбачає, що з метою охорони державної таємниці вводяться обмеження стосовно оприлюднення, передавання іншій державі або розповсюдження іншим шляхом секретної інформації.

Після повномасштабного вторгнення внесли додаткові правки до Кримінального кодексу України. Стаття 114-2 говорить — несанкціоноване розповсюдження інформації про направлення, переміщення міжнародної військової допомоги в Україну, рух, переміщення або розміщення Збройних Сил України, вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану, каратиметься законом. 

Наказ Головнокомандувача ЗСУ № 73 від 3 березня 2022 року встановлює порядок фото- та відеофіксації військових та їхньої техніки журналістами та іншими медіапрацівникам під час воєнного стану. Фільмувати їх можна лише за наявності відповідної акредитації. 

Отож, фільмувати військових під час виконання ними своїх обов’язків заборонено, якщо тільки не був отриманий дозвіл на інші дії. Це, в першу чергу, стосується працівників ЗМІ.

В протилежному випадку, навіть за відсутності прихованих мотивів, можна отримати звинувачення в співпраці з ворогом, підготовці теракту чи іншого злочину. Тож краще утриматися від будь-якої фото та відеозйомки військових осіб та об’єктів. 

Чи можна знімати військових на камеру у випадку протиправних дій ТЦК

Нині, під час заходів мобілізації, фіксується низка протиправних дій, що здійснюються працівниками ТЦК. Зокрема йдеться про так звану бусифікацію чоловіків. Чи можна знімати військових з ТЦК у такому разі? 

Стаття 21 Закону України Про інформацію зазначає, що конфіденційною є інформація про фізичну особу, інформація, доступ до якої обмежений фізичною або юридичною особою, крім суб’єктів владних повноважень, а також інформація, визнана такою на підставі закону.

Поліція чи військові, які виконують протиправні дії, роблять це під час виконання ними службових обов’язків, тобто є суб’єктами владних повноважень. Відповідно, на них положення про конфіденційність не поширюються.

Ця ж стаття чітко стверджує, що до переліку інформації, яка за жодних обставин не може вважатися конфіденційною, належить інформація про порушення прав та свобод людини, незаконні дії органів державної влади, органів місцевого самоврядування та їхніх посадових осіб.

Спроби затягнути у ТЦК силою або застосування спецзасобів під час цього процесу є прямим порушення прав і свобод людини, здійснене органами влади. Тож людина має право фіксувати цю інформацію на камеру, щоб згодом довести провину посадової особи.

А чи можна притягнути до відповідальності працівників ТЦК за порушення прав людини — читай в нашому матеріалі. 

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.