Ти є майном, яким держава розпоряджається. Військові про роки служби без демобілізації

Анастасія Грубрина журналістка сайту
Два роки без демобілізації: військові розповіли, що відчувають

Сотні тисяч українських військових захищають нас на фронті, багато з них — з першого дня повномасштабної війни. Багато українців, які ніколи не тримали зброю в руках, пішли захищати рідних та країну від росіян. Проте минуло понад два роки, а добровольці не можуть повернутися до цивільного життя.

Попри те, що ротації військових почалися, цей процес триватиме довго, а щоб замінити кожного, хто воює з лютого 2022, потрібно навчити таку ж кількість людей. Військові кажуть, їхні життя їм не належать. Розповідаємо в матеріалі більше.

Два роки без демобілізації: військові розповіли, що відчувають

Більше про роздуми військових розповіло видання The Village. Днями Верховна Рада ухвалила законопроект про мобілізацію, прибравши звідти положення про демобілізацію військових після трьох років служби. Його мають ухвалювати окремо, це тривалий процес, тож таке рішення забрало надію в тих, хто майже 2,5 роки в окопах.

Міноборони й Генштаб збираються протягом восьми місяців створити новий законопроект про демобілізацію. Тож це ще вісім місяців невизначеності для військових, що служать з перших днів, та їхніх родин.

У Сухопутних військах Богдан Лепявко служить із 28 лютого 2022 року. Він каже, військові чудово розуміють, що спершу слід набрати та підготувати заміну, навіть більшу кількість людей, ніж має піти на демобілізацію.

І коли влада грається в популізм, заявляючи, що “нам велика кількість не потрібна…”, військові зчитують це однозначно: демобілізація відкладається. Альтернатива лише одна програти й загинути як країна та нація.

— Інше питання — це те, як саме ухвалюється закон про мобілізацію. В ідеалі він мав би відновити певне відчуття справедливості, насамперед для військових. Дати розуміння, що певний внесок у майбутню перемогу зробить кожен, а не лише ті, хто пішли в перші тижні чи місяці й ось служать уже понад два роки.

Читати на тему
Без демобілізації та з електронним кабінетом призовника. Що змінить новий закон про мобілізацію
Закон про мобілізацію вніс нові правила ставання на облік та ввів порушення за несвоєчасну подачу особистої інформації. Читай, що зміниться для військовозобов’язаних і коли розроблять окремий закон про демобілізацію.

Військовий певен, за 3-6 місяців, після тривалого відпочинку, велика кількість демобілізованих сама повернеться у військо. Бо підготовлені військові не зможуть дивитися на війну через телевізор.

Військовослужбовець Ілля Гавриленко також захищає країну з 2022 року. Каже, що довше перебуваєш на фронті, все більш здається, що колись просто “не пощастить”. І якби військові мали чіткі строки служби — мали б орієнтир і надію.

Зараз більшість солдатів бачить, що виходів звідси тільки два — смерть чи каліцтво.

Чоловік додає, що довше так відбувається, то більше захисників відчувають себе зрадженими, песимістично налаштованими, а іноді йдуть на ризики, щоб не повертатися до війська.

Як це — служити безстроково? Навіть якщо ми не говоримо про бойовуху, це відчуття, що твоє життя не належить тобі, тому воно проходить повз тебе (…) І ти суто залежиш від держави й нічого не можеш змінити. Ти є майном, яким держава розпоряджається, — каже військовий ССО.

Раніше ми розповідали про плани росіян захопити Часів Яр.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.