Неможливо купити чи продати квартиру, зареєструвати бізнес чи оформити допомогу на дитину. Наслідки хакерської атаки на державні реєстри України — колосальні.
Міністерство юстиції переконує, що всю інформацію зі знищених реєстрів вдасться відновити, але на це потрібен час.
Як хакерам вдалося проникнути в систему, чи отримала Росія дані українців і які наслідки через це можливі?
Директорка Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради Ірина Копчук пояснює: наразі можна зареєструвати народження дитини, смерть людини, шлюб та розлучення — однак лише на папері.
— Вся відповідальність за правдивість інформації, яку надають нам заявники, лягає на їхні плечі. Бо коли запрацює державний реєстр актів цивільного стану, тоді фахівці Міністерства Юстиції будуть здійснювати перевірку, — пояснює вона.
Недоступними нині залишаються послуги в Дії, хоч її й не хакнули. Проте всі дані застосунок витягує із реєстрів.
Без роботи наразі також сидять рієлтори. Ринок “став” через атаку на реєстри, зокрема й програма іпотеки на єОселя. Тож наразі експерти радять українцям оформлювати доручення на майно, якщо не можуть чекати на відновлення роботи реєстрів в Україні.
Проблема є й в тому, що чимало територіальних громад не встигли оплатити проекти, і тепер ризикують залишитися без коштів у бюджеті.
Відомо, що атаку росіяни готували кілька місяців. Знищено чимало державних реєстрів, однак міністерство запевняє: відновити їх можна, але на це потрібен час.
Кіберфахівці ж наголошують, що якщо дані таки опинилися в росіян, то вони завдяки цій інформації можуть шукати потенційних колаборантів — людей, у яких багато кредитів, наприклад.
Раніше ми розповідали тобі, як зберегти свої дані в мережі та на особистих пристроях у такі буремні часи: читай поради за посиланням.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.