З набуттям чинності нового закону про мобілізацію змінилися деякі правила щодо військового обліку та мобілізації українських громадян. Він також дав поштовх для інших постанов, які регулюють нові порядки щодо військовозобовʼязаних чоловіків.
Оформлення документів українцям за кордоном: нові правила
Зокрема, постанова Кабінету Міністрів №443 Про оформлення та отримання документів громадянами України, що перебувають за кордоном, внесла зміни у чинні норми.
Йдеться про:
- прийняття у громадян за кордоном документів для оформлення;
- обмін паспорта громадянина України;
- обмін закордонного паспорта, у тому числі замість втраченого або викраденого;
- видачу документів філією чи представництвом за кордоном ДП Документ.
1 квітня 2025 року голова МВС Ігор Клименко повідомив, що за завданням президента Зеленського дещо змінять надання послуг українцям, які перебувають за кордоном.
Уряд затвердив зміни до Порядку реалізації експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які, зокрема, стосуються правил оформлення паспортних документів.
Відтепер чоловікам віком від 18 до 60 років, які перебувають за кордоном, не потрібно фізично предʼявляти військово-обліковий документ для оформлення паспорта громадянина України або паспорта для виїзду за кордон.
Працівники закордонних підрозділів ДП Документ перевірятимуть статус військового обліку в реєстрі. Якщо дані відсутні, їх внесуть автоматично та, відповідно, чоловіків братимуть на облік з формуванням військово-облікового документа в електронній формі.
Для цього не потрібно проходити медкомісію. Після всіх дій українець у визначені терміни отримає замовлений документ.
Детальніше про зміни у правилах розповіли в Судово-юридичній газеті, а ми переповідаємо головне далі у матеріалі.
Як оформити український паспорт за кордоном: зміни для чоловіків з України
Відповідно до нової постанови, оформлення та обмін нового паспорта громадянина України за кордоном здійснюються за Порядком, затвердженим постановою Кабміну №302, з урахуванням вимог нової постанови у випадку:
- оформлення паспорта вперше після досягнення 14-річного віку;
- якщо людина набуває українського громадянства (наприклад, за народженням, коли батьки є українцями);
- оформлення для особи, яка виїхала за межі України з 24 лютого 2022, паспорта громадянина України вперше після досягнення 18-річного віку, зокрема без подання документів з фотозображенням особи, виданих уповноваженими органами, установами, організаціями. При цьому факт виїзду особи за межі України з 24 лютого 2022 має бути підтверджений документами з відміткою про перетинання кордону країни перебування або іншими документами, що підтверджують такий факт;
- втрати чи викрадення українського паспорта;
- зміни інформації (зміна написання латинськими літерами складових імені, отримання реєстраційного номера облікової картки платника податків, виявлення помилки в інформації, внесеній до паспорта, закінчення строку дії паспорта, непридатності паспорта для подальшого використання);
- оформлення паспорта громадянина України особі, яка постійно проживає за кордоном.
Оформити закордонний паспорт українцям за кордоном
Оформлення, видача, обмін, пересилання, вилучення, повернення державі та визнання недійсним закордонного паспорта українця буде здійснюватися за новими правилами згідно з постановою.
Оформлення паспорта громадянина України та паспорта для виїзду за кордон громадянам України чоловічої статі віком від 18 до 60 років здійснюється без фізичного пред’явлення військово-облікових документів.
Обмін паспорта (встановлення особи)
Документи для оформлення, обміну паспорта особою, на чиє імʼя є посвідчення особи на повернення в Україну після 24 лютого 2022 можуть бути подані до відокремленого підрозділу ДП Документ у випадку отримання чи оформлення такою особою паспорта (українського чи закордонного) на території України після отримання посвідчення особи на повернення в Україну.
Процедура встановлення особи проводиться в режимі відеоконференцзв’язку за участю заявника та членів його сім’ї.
Для оформлення паспорта, замість викраденого чи втраченого, особа повинна подати документ, виданий компетентними органами держави, який підтверджує факт звернення особи з приводу викрадення паспорта, з перекладом на державну мову та засвідчений в установленому порядку.
Раніше ми розповідали тобі, що варто знати про облік військовозобовʼязаних тим українцям, які виїхали та перебувають за кордоном: читай в іншому матеріалі.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.