Загалом нараховують 1419 пошкоджених пам’яток, з яких 139 мають національне значення, а 1184 — місцеве. Крім того, 96 пам’яток було виявлено вперше, що свідчить про постійне оновлення ситуації на місцях.
За даними обласних військових адміністрацій, у цілому в Україні було пошкоджено 2233 об’єкти культурної інфраструктури, з яких 409 були знищені.
Одним з найбільш постраждалих секторів є клуби, що становлять більшість культурних об’єктів, які зазнали руйнувань. Також пошкоджено багато мистецьких освітніх закладів, музеїв, театрів та інших культурних інститутів.


Маріупольський театр після російського авіаудару, 16 березня 2022 року. Фото: Суспільне
Евакуація культурних цінностей: проблеми та перспективи
У відповідь на руйнування культурної спадщини, активно обговорюється питання евакуації музейних колекцій з прифронтових територій.
Кабінет Міністрів України ухвалив Стратегію розвитку культури 2025-2030, у якій одним із пунктів є захист і збереження культурної спадщини. Міністерство культури активно працює над розробкою механізмів евакуації цінних предметів, але чітких планів ще немає.
Крім того, Коаліція діячів культури, яка виступила з вимогою негайно евакуювати предмети культурної спадщини з прифронтових територій, стверджує, що менше ніж 10% державного музейного фонду було евакуйовано. За їхніми словами, понад 3 мільйони цінних об’єктів залишаються в небезпеці.


Окупанти вивозять експонати з музею в Херсоні. Фото з Сімферополя / tverezo.info
Міністерство культури відповіло, що на цей час евакуйовано понад 540 тисяч музейних предметів із 59 закладів культури. Водночас Міністерство відмовляється надавати детальні звіти про процес евакуації, посилаючись на обмеження, що діють під час воєнного стану.
Своєю чергою, представники Міністерства зазначили, що відповідальність за збереження культурних цінностей лежить на обласних військових адміністраціях та органах місцевого самоврядування, а також на керівниках установ, які займаються збереженням культурної спадщини.
Ці події підкреслюють масштаби руйнувань культурної інфраструктури в Україні та важливість збереження національної спадщини в умовах війни.
Фото: Еспресо
Раніше ми розповідали як українська культура розвивалася після здобуття незалежності, долаючи виклики війни та культурного гніту. В нашому матеріалі ми проаналізували ключові моменти становлення українського книговидання та важливі зрушення в культурному просторі країни.