Напевно, найчутливіша тема в українському суспільстві зараз — щодо військовослужбовців. Зокрема, що стосується зниклих безвісти, полонених та загиблих. Родини та сімʼї військових з цими статусами стикаються з багатьма перепонами, перш ніж дізнаються правду.
Яка різниця між статусами та коли його присвоюють — розповіла Олена Барсукова у виданні УП.Життя. Ми ділимося найцікавішим з тобою далі.
Що означають статуси зниклий безвісти, полонений та загиблий
Попри цілком зрозумілі причини надання того чи іншого статусу, а також що кожен із них означає, існує деяка складність під час присвоєння того чи іншого.
Наприклад, статус зниклого безвісти надають особі, яка не повернулася з виконання бойового завдання, але ніхто не може підтвердити, що людину взяли у полон чи вбили.
Статус полоненого людині надають тільки після того, як цю інформацію про перебування у ворожому полоні підтвердить Міжнародний Комітет Червоного Хреста. До цього моменту, навіть якщо факт взяття в полон бачили побратими, людина вважається зниклою безвісти.
Так само, якщо побратими бачили, що боєць точно загинув — відповідний статус буде встановлено лише під час підтвердження відповідними джерелами.
Тож важливо не плутати ці статуси та не впадати у відчай: адже зниклий безвісти може бути не в полоні й не загинути, а переховуватися та намагатися вийти на підконтрольну Україні територію.
Також важливо розуміти, що інколи військова частина може обліковувати твою близьку людину відмінно від координаційного штабу та інших держорганів. А ще статус людини, який є у базі НІБ, може відрізнятись від інформації, що мають у Координаційному штабі або Об’єднаному центрі СБУ.
Однак у будь-якому випадку ці розбіжності не впливають на обмінні процеси, які проводить Україна з полоненими.
Розшук людини триває доти, доки її не повернуть додому, або не встановлять, де поховане тіло.
Як підтверджують статус полоненого
Статус полоненого підтверджує МКЧХ, якщо полон особи визнає російське Національне бюро інформації через МКЧХ. Однак є ще три варіанти розвитку подій: російська сторона не визнає особу полоненою і її вважають загиблою, російська сторона каже, що не має даних про особу, або — взагалі не відповідає.
Зазвичай Росія відповідає на такі запити МКЧХ протягом довгих місяців, що є порушенням Женевської конвенції.
Ще один спосіб підтвердження особи як військовополоненого — відвідування МКЧХ як третьої сторони місць утримання полонених. Вони можуть збирати інформацію про усіх полонених, які є у колоніях.
Однак росіяни не завжди допускають МКЧХ до місць утримання. Українські полонені часто заявляють, що жодного разу не бачили представників Червоного Хреста і не спілкувалися з ними.
На зміну статусу впливають інші подробиці, які обовʼязково варто передавати до Нацполіції, Координаційного штабу, Об’єднаного центру СБУ, МКЧХ в Україні та інших відомств, які опікуються військовополоненими. Наприклад, якщо зникла безвісти людина зателефонувала або надіслала вістку, що вона у полоні.
Інколи таким доказом ще служать фото та відео, однак тут випадки дуже індивідуальні і завжди ретельно перевіряються.
Що робити, якщо впізнав (-ла) на фото чи відео зниклу безвісти особу — про це ми розповідали в іншому матеріалі.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.