Лише 30% підлітків визначилися з професією: які результати опитування

Анастасія Жиденко редакторка сайту
підліток

Понад 20% українських підлітків у віці 13-16 років ще жодного разу не замислювалися, ким хочуть стати в майбутньому! І лише третина з них змогла назвати конкретну професію, яку хотіли б мати у 30 років. Приголомшлива статистика, чи не так?

Ці дані оприлюднено у межах дослідження Індекс майбутнього: професійні очікування та розвиток підлітків в Україні, яке провела Фундація Олени Зеленської.

Експерти проаналізували думки 5089 підлітків і їхніх батьків або опікунів. Участь у дослідженні взяли мешканці міст, сіл і селищ по всій країні. Найцікавіше про результати опитування дізнайся просто зараз!

Що важливо для підлітків у виборі професії

У відповідях респондентів можна виділити шість основних орієнтирів, за якими сучасні підлітки формують уявлення про майбутню професію.

  1. Висока зарплата.
  2. Стабільність.
  3. Інтерес до справи.
  4. Соціальна користь.
  5. Повага до професії.
  6. Міжнародні перспективи.

Зокрема, у дослідженні наводиться приклад відкритої відповіді: “Мрія — робота, яка приносить користь Україні”.

Більшість молоді уявляє майбутнє в комфортному офісному середовищі з роботою за комп’ютером, що свідчить про домінування трендів, далеких від ситуації на реальному ринку праці.

Дівчата більш рішучі у виборі

Попри це, виявилося, що 85% дівчат уже замислювалися над своїм професійним майбутнім, на відміну від 74% хлопців. Їхні вподобання також різняться.

Дівчата найчастіше обирають сфери медіа, освіти й медицини. А хлопці надають перевагу автомобільному бізнесу, логістиці й державній службі. Загалом у списку популярних сфер також можна побачити ІТ, юриспруденцію, дизайн, підприємництво, промисловість і навіть оборонний сектор.

Мрії дітей ізольовані від реальності

Згідно з дослідженням, діти однаково обирають ті професії, які значно відрізняються від потреб держави. Сьогодні компанії найбільше потребують бухгалтерів, інженерів, лікарів, технологів, учителів, економістів, а також водіїв, електромонтажників і слюсарів. Проте саме ці напрями майже не згадуються підлітками серед бажаних.

— Хочу, щоб ви звернули увагу на деякі важливі показники. Головний з них — професійні мрії дітей виявилися дуже далекими від реального стану на ринку праці.

Популярні сфери серед дітей узагалі не збігаються з наявними потребами, — заявила перша леді України Олена Зеленська під час презентації результатів дослідження.

Автори дослідження підкреслили, що у більшості українських школярів немає реального досвіду взаємодії з професіями. Лише 3% опитаних проходили стажування, 7% зустрічалися з кар’єрними радниками, 11% відвідували екскурсії на підприємства.

Особливо складна ситуація — у сільській місцевості, де відсутні позашкільні центри, а логістична ізольованість робить профорієнтацію ще менш доступною.

Як держава планує змінювати ситуацію

Дослідження стане навігаційною картою для Фундації Олени Зеленської. Перша леді України також підкреслила, що результати опитування стануть у пригоді й державі, і партнерам.

— Ми його задумували саме для того, щоб розуміти, які зусилля стануть дійсно стратегічними, а які — тільки тактичними.

Раніше ми розповідали про унікальні професії, які зникають.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.