Понад 20% українських підлітків у віці 13-16 років ще жодного разу не замислювалися, ким хочуть стати в майбутньому! І лише третина з них змогла назвати конкретну професію, яку хотіли б мати у 30 років. Приголомшлива статистика, чи не так?
Ці дані оприлюднено у межах дослідження Індекс майбутнього: професійні очікування та розвиток підлітків в Україні, яке провела Фундація Олени Зеленської.
Експерти проаналізували думки 5089 підлітків і їхніх батьків або опікунів. Участь у дослідженні взяли мешканці міст, сіл і селищ по всій країні. Найцікавіше про результати опитування дізнайся просто зараз!
Що важливо для підлітків у виборі професії
У відповідях респондентів можна виділити шість основних орієнтирів, за якими сучасні підлітки формують уявлення про майбутню професію.
- Висока зарплата.
- Стабільність.
- Інтерес до справи.
- Соціальна користь.
- Повага до професії.
- Міжнародні перспективи.
Зокрема, у дослідженні наводиться приклад відкритої відповіді: “Мрія — робота, яка приносить користь Україні”.
Більшість молоді уявляє майбутнє в комфортному офісному середовищі з роботою за комп’ютером, що свідчить про домінування трендів, далеких від ситуації на реальному ринку праці.
Дівчата більш рішучі у виборі
Попри це, виявилося, що 85% дівчат уже замислювалися над своїм професійним майбутнім, на відміну від 74% хлопців. Їхні вподобання також різняться.
Дівчата найчастіше обирають сфери медіа, освіти й медицини. А хлопці надають перевагу автомобільному бізнесу, логістиці й державній службі. Загалом у списку популярних сфер також можна побачити ІТ, юриспруденцію, дизайн, підприємництво, промисловість і навіть оборонний сектор.
Мрії дітей ізольовані від реальності
Згідно з дослідженням, діти однаково обирають ті професії, які значно відрізняються від потреб держави. Сьогодні компанії найбільше потребують бухгалтерів, інженерів, лікарів, технологів, учителів, економістів, а також водіїв, електромонтажників і слюсарів. Проте саме ці напрями майже не згадуються підлітками серед бажаних.
— Хочу, щоб ви звернули увагу на деякі важливі показники. Головний з них — професійні мрії дітей виявилися дуже далекими від реального стану на ринку праці.
Популярні сфери серед дітей узагалі не збігаються з наявними потребами, — заявила перша леді України Олена Зеленська під час презентації результатів дослідження.
Автори дослідження підкреслили, що у більшості українських школярів немає реального досвіду взаємодії з професіями. Лише 3% опитаних проходили стажування, 7% зустрічалися з кар’єрними радниками, 11% відвідували екскурсії на підприємства.
Особливо складна ситуація — у сільській місцевості, де відсутні позашкільні центри, а логістична ізольованість робить профорієнтацію ще менш доступною.
Як держава планує змінювати ситуацію
Дослідження стане навігаційною картою для Фундації Олени Зеленської. Перша леді України також підкреслила, що результати опитування стануть у пригоді й державі, і партнерам.
— Ми його задумували саме для того, щоб розуміти, які зусилля стануть дійсно стратегічними, а які — тільки тактичними.
Раніше ми розповідали про унікальні професії, які зникають.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.