Шматок хліба на день і нескінченні побиття: британець про російський полон та покарання винних

Анастасія Грубрина журналістка сайту
Ейден Аслін

Військовослужбовець ЗСУ та громадянин Великої Британії Ейден Аслін розповів в ефірі телемарафону, як обороняв разом з побратимами Маріуполь у 2022 році та виживав у полоні так званої ДНР.

Чому доєднався до ЗСУ

Британець зазнав тортур у російському полоні. Тож тепер планує позиватися до Міжнародного кримінального суду. Він виступив в ООН, де розповів про злочини росіян. Пережите він зібрав у книгу В’язень Путіна.

Минуло майже два роки, відтоді як Ейден вийшов з російського полону. Він каже, на 100% після такого відновитися неможливо, але зараз має кращий вигляд, ніж тоді. Намагається повернути свій фізичний стан.

Перший бойовий досвід Ейден отримав у Сирії у 2014 році. Два роки потому став придивлятися до України:

Десь з 2016 року я почав придивлятися до України. Я був розчарований роботою Мінських домовленостей. Тож почав роздумувати, щоб приїхати й показати українцям, що про них не забули.

Оборона Маріуполя та здача у полон

— Ми прибули в Маріуполь 27 лютого, а здалися — 11 квітня. Спершу до нас прийшов командир, і сказав, що в нас є вибір спробувати вийти з міста пішки та дійти до Запоріжжя, — розповідає військовий.

Він записав відео, де розповів про вихід у полон, бо був певний, що росіяни його вб’ють як іноземця. Він називає це рішення найкращим. Ці кадри будуть використовуватися у суді.

Про побиття і тортури

З фільтраційного табору Ейдена повезли до Донецька. Забрали до УБОЗу (Управління боротьби з організованою злочинністю — ред.).

Мене вивели з машини й били протягом трьох-чотирьох годин. Людина, яка мене била, вдарила мене ножем у плече.

Бив Ейдена зрадник України, він був без маски, тож коли вдалося дізнатися його ім’я, британець подав до МКС. В УБОЗі він провів місяць, годували шматком хліба на день.

Один із російських наглядачів змушував українських та іноземних полонених співати російський гімн з шостої ранку до п’ятої вечора. Коли Ейдена роздягнули й побачили татуювання, знову почалися побиття:

Вони побачили квіти — і били, вони били мене за український герб, через це теж били, тут написано Щасливі дні.

Росіяни використовували Ейдена для записів пропагандистських роликів чи не щодня. На кінець перебування в полоні він був емоційно знищений. Він був за крок від самогубства. Після звільнення з полону Ейден міг поїхати додому, у Британію, але зараз стоїть у формі ЗСУ.

Я по крові британець, але серцем — українець. Цивільне життя більше не для мене. Я полюбив військову справу. Українське військо — мій дім.

Раніше ми розповідали, чому бити по російському тилу — законно.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.

Категорії: Інтерв'ю Історії