Морозний ранок у Рейк’явіку. Група дівчаток у дитсадку голосно кричить: “Я — сильна!”, жбурляючи на землю важкі колоди. Це — одна з багатьох ініціатив Ісландії, спрямована на подолання гендерних стереотипів.
Ісландія вже 15 років поспіль очолює рейтинг гендерної рівності, і багатьом здається, що ця країна — справжній рай для жінок. Але чи справді це так — дослідило видання BBC News Україна. Ми переповідаємо найцікавіше!
Як проявляється гендерна рівність в Ісландії
Ця північна країна дійсно має чим пишатися. Вона першою у світі запровадила закон, який зобов’язує роботодавців доводити рівність зарплат. Майже 90% жінок працездатного віку мають роботу, а близько половини місць у парламенті належить жінкам.
Крім того, Ісландія забезпечує рівні умови для чоловіків і жінок у догляді за дітьми. Батьки отримують однакові відпустки для догляду за малюком з виплатами у 80% від зарплати. Це дозволяє жінкам не втрачати кар’єрні можливості після народження дітей.
Темна сторона феміністичного раю
Попри ці успіхи, жінки в Ісландії стикаються з серйозними проблемами, про які не завжди говорять. Однією з найбільших є гендерне насильство. Насправді кожна четверта жінка в країні зазнавала зґвалтування або спроби зґвалтування, а 40% стикалися з фізичним чи сексуальним насильством.
До того ж, система правосуддя нерідко лишає жертв беззахисними. Група ісландок навіть подала позов до Європейського суду з прав людини, звинувачуючи державу у бездіяльності щодо сексуального насильства. Вони стверджують, що поліція не розслідує справи належним чином, а суди ухвалюють абсурдні вироки.
Вони називають нас феміністичним раєм, але це не так
Активістки наголошують: проблема в тому, що насильники часто уникають покарання. Наприклад, у 2019 році чоловік, звинувачений у зґвалтуванні, був виправданий, бо суд вирішив, що він не міг самостійно зняти з жертви вузькі шкіряні штани.
Це темна пляма в нашому суспільстві, — сказала представниця організації Stigamot Гудрун Йонсдоттір.
Жінка переконана: поки жінки бояться звертатися до правоохоронців, Ісландія не може вважатися ідеальною країною для них.
Чи планує уряд розвʼязувати проблему
Уряд визнає проблему та заявляє про намір реформувати судову систему. Президентка Ісландії Халла Томасдоттір наголосила, що боротьба за рівність триває, і країна прагне ліквідувати гендерний розрив до 2030 року.
Активістки ж вірять, що зміни можливі.
Я сподіваюся, що для дітей насильство стане неприйнятним, — зазначила співзасновниця організації Ofgar Хульда Хрунд.
Ісландія дійсно залишається лідером у сфері гендерної рівності. Але навіть у країні, яку називають феміністичним раєм, жінки все ще змушені боротися за справедливість.
Раніше ми розповідали, що таке мікрофемінізм та як він проявляється.
Більше відео? Ексклюзиви, інтерв’ю, смішні шортси і не лише – зазирай на Youtube Вікон. З нами затишно!