X

День Святого Миколая для дітей-сиріт: Мар’яна Мамонова про те, що вони потребують та як краще привітати

Богдана Макалюк журналістка сайту

День Святого Миколая з нетерпінням чекають усі діти, адже, за повір’ям, Миколай приносить подарунки.

Миколая Чудотворця вважають покровителем дітей. У цей день малеча отримує особливу увагу від батьків. Але, на жаль, не всі діти у нашій країні та світі можуть отримати батьківську любов.

Є багато дітей-сиріт та тих, хто позбавлений батьківського піклування. Утім, вони також хочуть відчути турботу у цей день і відчути магію свята. Військова медикиня Мар’яна Мамонова, яка вагітною була у російському полоні, розповіла для ELLE.UA про те, як допомагає дітям-сиротам. А також вона поділилася, чого саме хочуть діти з інтернатів.

Чому вирішила допомагати дітям-сиротам

Після повернення з російського полону Мар’яна народила дівчинку. Вона поділилася, що перший День Святого Миколая донечки зустріли, провівши сімейну фотосесію. Але вночі маленька страждала від кольок. Цього року вони планують у цей день ставити ялинку та дарувати донечці подарунки.

Військова медикиня говорить, що вирішила допомагати дітям-сиротам, адже бачила, як діти втрачали батьків під час війни. Як дорослі відправляли їх в інші міста та країни, щоб врятувати та дати можливість жити в кращих умовах.

Зараз жінка співпрацює з благодійною організацією Дипломати, яка допомагає такій категорії дітей. Тоді Мар’яна побачила, в яких умовах живе наше майбутнє. Хоча її приємно здивував один будинок сімейного типу.

Це місце, де батьки люблять дітей по-справжньому, без обовʼязку, що “це робота, я здам зміну та піду додому”. Це місце турботи, сімейного затишку, любові та безпеки, які потрібні дитині, — згадує вона.

Вона наголошує, що допомога дітям-сиротам та ти, які позбавлені батьківського піклування, є важливою, адже вони зазвичай переживають складні обставини. А це може вплинути на їхнє психічне здоров’я та емоційний стан. 

— Вони потребують додаткової турботи, уваги та підтримки, яку вони можуть не отримати в установах. Важливо створити для них позитивне середовище, де вони зможуть відчувати себе коханими та захищеними, а також здобувати освіту та навички, що допоможуть їм успішно інтегруватися в суспільство в майбутньому. Ми колись до цього усі дійдемо, — говорить Мамонова.

Що потребують діти-сироти

Під час новорічних свят усі звикли отримувати подарунки. Дітям-сиротам також приємно отримувати стандартні подарунки, адже тоді вони відчувають увагу та турботу. Але ще важливішим за подарунки є створення затишку, тепла, прояв любові та позитивних емоцій через особисту увагу та підтримку з боку близьких людей.

— Тому краще поєднувати стандартні набори подарунків з індивідуалізованими формами уваги, такими як особисті бесіди, спільні заходи, спільні вечори, відвідування цікавих місць, гуртків. Такий підхід дозволяє дітям відчувати реальну турботу та любов, а не лише отримувати матеріальні подарунки, — акцентує Мар’яна Мамонова.

Вона поділилася тим, що особисто чула від дітей-сиріт, вони хочуть:

 • більше уваги та часу, проведеного разом із близькими людьми;
 • безпеки та стабільності — стабільну та безпечну родину чи оточення;
 • можливість отримання якісної освіти та розвитку;
 • умови для самовираження.

Альтернативні доречні способи привітання

Військова медикиня поділилася, способами для тих, хто хоче по-особливому привітати дітей з інтернатів з Днем Святого Миколая.

— Зважаючи на потреби та бажання дітей з інституційних закладів — а це дуже важливо, — можна знайти альтернативні способи привітання, які спрямовані на особисту увагу та створення позитивних емоцій. Ось кілька ідей:

 • організація тематичного святкового заходу з різноманітними інтерактивними активностями, такими як майстер-класи, конкурси, театралізовані постановки, спільні ігри та розваги;
 • особисті привітання та бесіди з кожною дитиною, де їй можна висловити щирі побажання та підтримку;
 • участь у спільних творчих проектах, наприклад створення колективної ялинки, виготовлення прикрас, арттерапевтичні заняття тощо;
 • спільна вечеря з улюбленими стравами та десертами, що може зміцнити відчуття єдності та близькості.

А щодо ресурсів, вона каже, що можна звернутися до місцевих організацій, які працюють із дітьми в складних життєвих обставинах, або до соціальних служб, центрів підтримки дітей, благодійних фондів тощо.

Правильний довгостроковий подарунок

Мар’яна Мамонова вважає, що правильним подарунком для дітей-сиріт, який працюватиме не один рік, буде кардинальна зміна системи виховання та розвиток культури правильної комунікації з дітьми з інституційних закладів в Україні. 

— Я думаю, потрібно почати з такого:

 • перехід до сімейних форм виховання, таких як усиновлення, опіка/піклування, прийомні сімʼї, великі прийомні родини або дитячі будинки сімейного типу;
 • розвиток програм підтримки та навчання;
 • партнерство з громадськими організаціями;
 • стимулювання соціальної відповідальності —  залучати бізнес-середовище до підтримки дітей з інтернатів. Це може включати програми стажування, навчання та підтримки для цих дітей;
 • підвищення громадської уваги та свідомості — проводити кампанії та заходи, спрямовані на збільшення уваги громадськості до потреб та прав дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування;
 • залучення дітей до процесу прийняття рішень.

Найкращий подарунок для сиріт це родина. Раніше ми розповідали, як зрозуміти, що ти готовий(-а) всиновити дитину.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.

Категорії: Інтерв'ю Історії