Мені досі сниться наша кухня… Історія Ірини, яка втратила рідний дім, але змогла знайти внутрішню опору

Анастасія Грубрина журналістка сайту
Даніела Долотова випускова редакторка сайту
Втратила рідний дім, але шукає сили в собі — історія Ірини з Пологів

До повномасштабної війни героїня нашого матеріалу працювала лікаркою-терапевткою в Пологах на Запоріжжі, а потім пішла у декретну відпустку. Чоловік Ірини — ветеран АТО, він переїхав у місто після поранення і реабілітації.

З початком повномасштабного вторгнення родина виїхала у Запоріжжя, а потім — на Київщину. Перші тижні великої війни, коли вони перебували у Запоріжжі, Ірина волонтерила — готувала обіди для переселенців, шукала ліки для бійців.

У Вишневому, на Київщині, вона не змогла реінтегруватися. Саме тому прийшла на психологічну програму TakTion від ГО Так Штаб. Зараз вона працює з молодими мамами та дітьми, які стали вимушеними переселенцями, за форматом “рівний-рівному”. Історія Ірини — у нашому матеріалі.

Втратила рідний дім, але шукає сили в собі — історія Ірини з Пологів

  • Чим ви займалися до повномасштабної війни? Що було основою вашого життя та побудови внутрішнього я?

— Раніше ми жили в місті Пологи Запорізької області. За місяць до початку повномасштабної війни я народила донечку, тому весь час займалася нею. У нас було спокійне, розмірене життя. Я мріяла опинитись у великому місті, але ніколи б не уявила, що це відбудеться саме так.

До речі, саме на восьму годину ранку 24 лютого в мене був запис до стоматолога. Загалом тиждень мав бути дуже насиченим.

  • Яким для вас був переддень початку повномасштабної війни? Які емоції та думки вирували всередині?

— Неможливо було не думати про війну і не хвилюватись, бо це було головною темою всіх новин. Раніше я і не уявляла, що це може трапитись з нами. Постійно відкладала на потім збір тривожної валізи.

І коли з самого ранку почались дзвінки від рідних, було чути звуки вибухів – я просто мовчки сиділа якийсь час і не знала, що робити. Мене охоплював неймовірний страх, а сльози просто текли.

За декілька днів ми мали виїжджати. Тоді я взяла лише найнеобхідніше не знаючи, куди ми їдемо і на скільки. Скільки ще днів? Скільки тижнів? Неважливо. Я вірила, що це лише тимчасово, що ми швидко повернемося додому.

  • Що ви відчули, подумали, коли дізналися, що ваш родинний будинок зруйновано?

— Це був такий біль, що зрозуміти його можуть лише ті, хто також це пройшов. Тоді ми втратили не просто своє майно, а нашу рідну домівку, де ми жили всі разом і виховували нашу дитину.

Це було як удар у серце. Коли я побачила розруху та зруйнований будинок, я відчула, що світ навколо мене розсипається. Всі мрії та надій з цим будинком зруйнувались в один момент.

Вистояла лише частина стіни, на ній — наше перше спільне фото з чоловіком. Це єдине, що лишилося в мене від дому.

  • Як родина намагалася впоратись із втратою оселі?

— Це було дуже важко. Ми були у шоці та безнадії. Але фізично ми намагалися тримати себе в руках, треба було шукати нове місце для життя, бо це було необхідно. Ми просто мали щось робити і продовжувати жити.

  • Чого найбільше не вистачає, після втрати рідного дому? Можливо якоїсь особливої речі, фотографій?

— Найбільше не вистачає тепла та безпеки. Звісно, дуже боляче втрачати місце, в якому було стільки затишку та спогадів про те, як ми разом облаштовували нашу оселю, як в нашому житті з’явилася донечка, її перші сміх і плач.

Мені досі сниться наша кухня — дуже особливе місце для мене. Ми щодня і без жодних виключень сиділи там за чаєм, обговорювали новини й плани. Банальна, але наша традиція.

  • Коли саме з’явився страх тривог? Можливо, це був якийсь особливий випадок?

— Страх зʼявився відразу — з першими новинами та дзвінком від мами про початок війни. Кожен обстріл, кожна новина про наближення військ — все це постійно нагнітало настільки, що, здавалось, доходило до піка.

  • Як на початку повномасштабної війни вдавалося впоратись з хвилюванням та чи працюють ці методики зараз?

— Ми намагалися шукати способи впоратись з тривогою та стресом, але це було дуже важко. Ситуація була настільки важка, що потрібна була “зовнішня” допомога, — так я знайшла TakTion.

Це допомогло, бо у моєму житті зʼявилися люди, які добре розуміють, як це — втратити дім. Ми тримаємося одна за одну, проходимо тренінги і спілкуємось з психологами. Це допомагає триматись і знижує тривогу.

Читати на тему
Відчувала, що подзвонила в пекло! Режисерка Юлія Гонтарук про дзвінки на Азовсталь та знімання військових після катувань у полоні
“Знаєте, є книжки — військові мемуари про повернення з облоги, а тут у мене була можливість поговорити з людиною, яка просто тут і зараз перебуває в епіцентрі подій, у повному оточенні.”
  • Як вдається психологічно розвантажувати та підтримувати себе зараз?

— Через програму я почала медитувати. Раніше мені було страшно копатися в собі, щоб не знайти ще більше проблем, але зараз нарешті є сили почати їх розв’язувати. Крок за кроком.

  • Яка думка зараз вас найбільше підтримує морально?

— Мене тримає на плаву та підтримує розуміння, що я не сама, що є люди, які готові допомогти мені у важкій ситуації. Відчуття цієї єдності тримало мене і на початку березня 2022, коли вся країна, здавалось, була одним цілим.

Це відчуття єдності підтримує і зараз. Мої проблеми — не унікальні. Людей, що втратили свої домівки — тисячі. І вони точно зможуть зрозуміти мене.

  • Які методи приборкання тривоги та страхів ви використовуєте?

— На проекті я почала шукати свою внутрішню опору. Все життя до цього у мене завжди були поруч батьки, чоловік, квартира від бабусі — я не хвилювалася за майбутнє, бо в мене було те, на що я змогла спиратися, коли проблеми били по голові.

Коли ці опори втратили свою силу і моя родина була змушена тікати в безпечніші місця, я зрозуміла, що не можу на себе розраховувати.

Я ніколи на себе не розраховувала, і тепер я починаю це робити, навчаючись довіряти собі, виконуючи обіцянки, які я даю сама собі тощо.

У цьому дуже допомагає волонтерство, насправді. Коли ти стаєш опорою для інших, коли бачиш, що інші довіряють тобі, ти починаєш вірити в себе.

  • Які конкретні аспекти підтримки та допомоги ви шукаєте в програмі?

Я прийшла з запитом знайти своє місце та знизити тривогу. Досі я погано орієнтуюсь у місті, боюсь їздити сама до Києва і почуваю себе чужою і самотньою. Мені хотілось знайти “своїх”, навчитись самопідтримки, подорослішати в якомусь сенсі.

  • Як ви відчуваєте вплив програми на ваше соціальне та психологічне самопочуття?

— Я почала почувати себе сильнішою. Не буду брехати, що можу звернути гори. Але невеличкий курган тепер точно зможу.

Я знайшла свою спільноту, тому почуваю себе менш самотньою та більш впевненою у майбутньому, не дивлячись на всі труднощі, з якими зіткнулася.

Раніше ми розповідали історію Олександра Терена — про реабілітацію та інклюзію суспільства.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.

Категорії: Інтерв'ю Історії