Українські захисники та захисниці незалежно від підрозділу вже безумовно стали певним символом незламної волі, мужності та сили українського народу. Однак деякі військові формування мають свою особливу історію, яку важливо знати для подальшого розвитку української армії.
Бійці 80 ОДШБр загартовані у запеклих боях різних етапів формування української державності. За весь час існування підрозділу ці воїни стали справжніми “сталевими левами”, які з честю і гідністю відстоюють свободу та незалежність України. Не дарма ж вони мають відповідне гасло.
Сталеві леви — загартовані в боях!
В їхній історії — приклади надлюдської стійкості, коли навіть в найважчі моменти війни вони не відступали, а йшли вперед, щоб захистити рідну землю.
Історія 80 ОДШБр
80 окрема десантно-штурмова Галицька бригада організаційно входить до складу Десантно-штурмових військ Збройних Сил України та лишається однією з найпотужніших бойових бригад зі славетною бойовою історією, яка бере свій початок ще у 1979 році. Тоді у місті Хирові Львівської області була сформована 39 окрема десантно-штурмова бригада.
Уже за сім років після створення військового формування, офіцери та прапорщики бригади брали участь в ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС. А у травні 1992 року особовий склад частини присягнув на вірність народу України.
У 2013 році за наказом начальника Генштабу ЗСУ полк було переформовано на 80 окрему аеромобільну бригаду.
Однак не такі важливі зміни назв формування, як люди, які несли та продовжують служити в підрозділі. Саме вони прийняли свій перший бій на Донбасі задля захисту України від вторгнення РФ. Це сталось 13 квітня 2014 року біля селища Семенівка під Слов’янськом.
Серед найбільш відомих бійців бригади лишається полковник Еміль Ішкулов, чию історію ми раніше розповідали.
Та не менш знаменита історія воїна-десантника 80-ї ОДШБр молодшого сержанта Олександра Козачка. Чоловік брав участь в боях за Волноваху, захисті Луганського аеропорту і міста Щастя, де й зазнав важкого поранення у 2014 році.
Тоді уламок гранати поцілив воїну просто в голову, після чого йому довелося наново ходити та говорити. Попри все захисник боровся за кожен день свого життя та брав активну участь у житті ветеранської спільноти до останнього подиху у квітні 2024 року.
Також серед бійців бригади були Герої України Ігор Зінич, Петро Полицяк, Володимир Балюк.
Бої 80 бригади ДШВ
За роки російсько-української війни бійці 80 бригади встигли взяти участь у боях в районі населених пунктів Георгіївка, Хрящувате, Новосвітлівка, Красне, Круглик, Переможне. Також захисники прославились у боях за 32-й блокпост та за Металіст, що був одним з етапів прориву українських сил до Луганського аеропорту і його деблокади.
Однак найвідомішим подвигом бійців лишається оборона Луганського аеропорту. Там військовослужбовці бригади майже п’ять місяців героїчно тримали оборону попри те, що сили противника переважали. В останні дні оборони захисники були змушені викликати на себе удар ворожої артилерії, після чого інфраструктура аеропорту була знищена. Через це командування ухвалило рішення відвести сили.
Після цього героїчні історії бригади не скінчились, а лише привели до іншого аеропорту — Донецького, де воїни третього батальйону 80 ОДШБр тримали оборону разом з побратимами з інших підрозділів. Згодом бійці підрозділу брали участь в боях за Дебальцеве та Широкине.
Бригада виконувала й завдання в Херсонській області, там багато воїнів бригади зустріли повномасштабне вторгнення РФ на територію України. Спільними зусиллями тоді захисникам вдалося зупинити наступ ворога біля Вознесенська, у якому тепер існує вулиця, названа на честь 80 бригади. Таким чином бійці не допустили просування окупантів до Одеси та так званого Придністров’я.
Водночас інші десантники бригади захищали від наступу росіян населені пункти Донецької області. Зокрема бійцям вдалося не дати противнику переправитись через Сіверський Донець та захопити Слов’янськ. А згодом захисники вже брали участь у наступальних діях в Харківській області та звільняли Ізюм, де ввели в оману противника та взяли його в кільце.
Брали участь бійці у боях також за Бахмут та Кліщіївку. На жаль, ці населені пункти знищені окупантами.
Однак за останній час чи не найбільш знаковою можна вважати операцію в Курській області, у якій взяли участь і десантники 80 ОДШБр. Адже таким чином українські захисники перенесли бойові дії на територію ворога.
Про участь бійців 80 бригади повідомив батальйон Нахтігаль 14 окремого полку безпілотних авіаційних комплексів ЗСУ, коли ділився успіхами та інформацію про взяття у полон російських військових на російському прикордонні. На кадрах видно капітуляцію близько 50 росіян, підіймали білий прапор.
Наш батальйон найменовано Нахтігаль, що перекладається, як соловей. І ось ми знаходимося в Суджанському районі, який відомий як край солов’їв. Символізм і доля в одному кадрі, — пишуть на сторінці Instagram батальйону.
Друзі ДШВ – всеукраїнська платформа для підтримки Десантно-штурмових військ. Стати другом українських десантників просто: підписуйся на щомісячний донат на потреби ДШВ на сайті druzi.mil.gov.ua та отримуй відзнаку. Приєднуйтесь до потужної зіркової спільноти, яка регулярно підтримує підрозділи ДШВ!
До речі, раніше полковник, командир 80 окремої десантно-штурмової Галицької бригади Павло Розлач розповів, як тривають бої у Курській області і як наші захисники беруть росіян у полон.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.